Tuğra Ne Demek? Tuğra Yazısı Nedir? Osmanlı Tuğrasının Anlamı

Tuğra ne demek, osmanlı tuğrası ne anlama gelir, osmanlı tuğrası yazısı, osmanli tugrasi anlami, Osman Bey tuğrası, tuğra tarihi, tuğra nedir kısaca, osmanlı tuğrasının anlamı nedir, Fatih Sultan Mehmet tuğrası, tuğra ne anlama gelir, tuğra nedir tarihi, tuğra ne demek tdk, osmanlı tuğrası ne demek, tarihte tuğra ne demek, osmanli tugra yazisi, tuğra tarihçesi, osmanlı tuğrası anlamı nedir, Osmanlı tuğrası nedir?


3

Tuğra ne demekosmanlı tuğrası anlamı, padişah imzası, tuğra yazısı nedir, osmanlı tuğrası ne anlama gelirosmanlı tuğraları ve anlamları ile ilgili bilgileri sayfamızda bulabilirsiniz.

Tuğra Ne Demek?

Tuğra ne demek tuğra yazısı nedir osmanlı tuğrası anlamı
Tuğra ne demek?

Tuğra ne demek; asırlarca usta hattatlarca yazılan tuğra hüsnü hat sanatının bir çeşidi olup padişah imzası görevini gören isminin yazıldığı işarettir. Tuğra’nın tarihte genellikle Padişahın imzası karşılığında kullanıldığı görülmektedir.

Tuğra Nedir?

Tuğra nedir?
Tuğra nedir?

Tuğra nedir; Türkçe’de kelime karşılığı olarak padişahın adını içeren özel bir işaret olan tuğralar, köken olarak Oğuz lehçesinde dilimize geçmiştir. Oğuz lehçesinde tuğranın karşılığı olarak tuğrağ kelimesi kullanılmaktadır. Tuğrağ kelimesinin Oğuz lehçesindeki anlamı ise padişahın veya hakanın basılı imzası demektir.

Osmanlı Tuğrası Anlamı

Osmanlı tuğrası anlamı
Osmanlı tuğrası anlamı

Osmanlı tuğrası anlamı padişahın ünvanının ve isminin bulunduğu işaret veya imzadır. Osmanlı Devletinde ilk defa Organ gazi tarafından kullanılmıştır. Orhan Gazi tarafından kullanılan ilk tuğranın Orhan bin Osman ifadesinden ibaret olmakla birlikte, tuğralardan ilki 1324 diğeri 1348 tarihlidir.

Tuğra ne demek tuğra yazısı nedir osmanlı tuğrası anlamı
Osman Bey tuğrası: Osmanlı Devletinde ilk defa Orhan Gazi tarafından kullanılan ilk tuğrada ‘Orhan bin Osman’ ifadesi yer almaktadır.

Osmanlı Devleti kurucusu ve ilk Osmanlı sultanı olan Osman Gazi’ye ait bir tuğraya şimdiye kadar hiçbir yerde rastlanmamıştır. Bundan dolayı 36 Osmanlı padişahı olmasına rağmen 35 Osmanlı padişah tuğrası vardır. Saray çevresi dışında tuğralar kullanılmazken, sonraları hattatlar, besmele, ayet veya hadis gibi kutsal metinleri de tuğralar biçiminde düzenlemeyi denemişlerdir.

Tuğra ne demek tuğra yazısı nedir osmanlı tuğrası anlamı
Osmanlı Devleti Padişah tuğraları

Tuğra tarihi

Tuğra isminin anlamı ne demek isim anlamı tuğralar resmi

Tuğra’nın kelime olarak nereden alındığına ait çeşitli fikirleri bir kenara bırakacak olursak, hatt sanatında Tuğranın, Sultanın ismini barındıran bir şekil olup tarihimizde Selçuklularda, Beyliklerde ve Osmanlılarda kullanılmıştır. Tuğra tarihi incelendiğinde Kullanım alanları ise, ferman, berat, menşur, ahitname, arazi tahrir defteri ve mahkeme belgelerinde kullanılmıştır. Daha sonraları kullanım alanları genişleyerek tuğraların paralara basıldığını, pullara, bayraklara, nüfus cüzdanlarına  ve ayrıca daha çok arma özelliği taşıyan bina ve çeşmelerde de kullanıldığını bilinmektedir.

Tarihte elimizde bulunan en eski Osmanlı tuğrası Osmanlı devleti sultanı Orhan Gazi’ye aittir. Orhan Gazi’nin tuğrası her ne kadar basit bir görünüm gösterse de, sonraki Osmanlı sultanları tuğralarında estetik duyarlılık gün geçtikçe gelişip güzelleştiği görülmüştür.

Fatih Sultan Mehmet tuğrası
Fatih Sultan Mehmet tuğrası

Önceleri sadece hükümdar olan kişinin ve babasının ismini kapsarken, Osmanlı padişahı Çelebi Mehmed zamanında ‘Han’ kelimesi, 2. Murad’dan sonra da ‘el Muzaffer Daima‘ kelimeleri eklenmiştir. Kanuni Sultan Süleyman döneminde daha da güzelleşmiş olan Tuğralar, en güzel haline 2. Mahmud döneminde Mustafa Rakım ile kavuşmuştur.

Tuğra nedir anlamı ve tarihi hakkında bilgi verdikten sonra diğer hat sanatı yazı çeşitlerini öğrenmek istiyorsanız ‘hat yazı çeşitleri nelerdir? hüsnü hat sanatı yazı çeşitleri‘ başlıklı yazımıza tıklayarak ulaşabilirsiniz. Ayrıca Osmanlı dönemi meşhur hattatlarından Hattat Şeyh Hamdullah’ın ilginç hayatını ve eserlerini öğrenmek istiyorsanız ‘Hattat Hamdullah kimdir? Hattat şeyh Hamdullah eserleri ve hayatı‘ başlıklı yazımıza tıklayarak ulaşabilirsiniz.


Like it? Share with your friends!

3

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format