Şaşıracağınız Tarihteki ilginç Çin icatları

İlginç Çin icatları, günümüz teknolojinin oluşumuna katkı sağlamıştır. Gündelik hayatta kullandığımız birçok araç ve gereç


0

Tarihte ilginç Çin icatları, günümüz teknolojinin oluşumuna katkı sağlamıştır. Gündelik hayatta kullandığımız birçok araç ve gereç farklı ülkeler tarafından üretilse de temeli Çin tarafından atılmıştır. Bu yazımız içerisinde tarih içerisindeki ilginç Çin icatları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

İlginç Çin İcatları

Tarihte ilginç Çin icatları, kendi dönemlerinde birçok insan tarafından kabullenmemiş, dünya dışı olarak gösterilmiştir. Bu icatlardan bir kısmı;

Sismograf

Sismograf

Sismograf ne zaman icat edildi? ve Sismograf kim icat etti? Sismograf hakkında kısaca bilgi verecek olursak Deprem ölçümü konusunda birçok kişinin aklına ilk olarak Richter ölçeği gelmektedir. Fakat; Çin İmparatorluğuna bağlı Astronot Chang Heng, M.S. 2. yüzyılda gelişmiş özelliklere sahip bir sismograf geliştirmeyi başarmıştır. 1,500 yıl önce geliştirilen bu sismograf basit bir düzeneğe sahip olsa da deprenin merkez üs bölgesini rahatlıkla tespit edebilmekte idi.

Pusula

Pusula

Pusula, günümüzde navigasyon cihazlarının çıkması ile önemini yitirmiş bir buluştur. Pusula, ilginç Çin icatları arasında belki de en önemlisidir. Pusula keşfedilmemiş olsa idi bugün ki medeniyetlerin kurulması mümkün olamazdı. Yaşadığımız dünya üzerinde heryer birbirine benzemektedir. Pusula kim tarafından ne zaman bulunmuştur? Pusula icadı hakkında bilgi ise şu şekildedir. İnsanların yolunu bulmasına katkı sağlayan pusula, milattan önce 4. yüzyılda ilk olarak mıknatıs taşından üretilmiştir. Pusulanın keşfedildiği dönem içerisinde ana yön Güney’di.

Barut

Barut

İlginç Çin icatları içerisinde en tehlikeli olanı ise baruttur. Peki barutu kim icat etti? Barut icadı hakkında bilgi şu şekildedir. Barut ilginç Çin icatları arasındadır. Ölümsüzlüğü bulmak üzerine çeşitli çalışmalar yapan Çinli bir kimyager, yanlışlıkla yaptığı bir hatadan ötürü barutu bulmuştur. Eski dönemlerde barut yapabilmek için kömür, kükürt, potasyum ve nitrat karışımı kullanılmıştır. ilkel el bombaları ve havai fişekler Çinlilerin barutu keşfettikten sonra bulduğu keşifler arasında yer alıyor.

Kağıt

Kağıt

Yazı dilini kullanan, ilk kurgulayan millet Sümerliler olarak bilinse de kağıdı icat eden uygarlık Çinliler olduğu düşünülüyor. Kağıdın icadı ne zaman oldu ve kağıdı kim buldu? Kağıt icat eden kişi ise Milattan sonra 105. yılında Cai Lun adındaki bir Çinli’dir. odun lifini su ile karıştırıp dokuma kumaşının üzerine basmıştır. Çeşitli kombinasyonlar deneyen Lun, en sonunda ser kağıt parçasını geliştiren ilk kişi olarak tarihe geçmiştir.

Uçurtma

Uçurtma

Uçurtma kim icat etti? Uçurtma ne zaman bulundu veya uçurtmalar ne zaman icat edildi? Uçurtma ortalama olarak 2,400 yıldır Çin kültürü içerisinde yer alıyor. M.Ö. 4. yüzyıldan bu yana kullanılan uçurtma ilk olarak kuş şeklinde tasarlanmıştı. İlk etapla uçurtmayı eğlence aracı olarak kullanan Çin, daha sonrasında amacı dışında birçok faaliyette uçurtmadan destek almıştır. Balık avlama, hava saldırıları, propaganda broşür dağıtımı gibi birçok girişim uçurtma ile yapılmıştır.

Askılı Planör

Askılı Planör

M.Ö. 4. yüzyılda uçurtmayı icat eden Çinliler, uçurtmanın bir insanı taşıyabilecek güce sahip olmadığını biliyordu. M.S. 6. yüzyılda ise Çinliler ortalama bir insanı kaldırabilecek uçurtmalar tasarlamaya başladı. O dönemlerde askılı planörlerin ilk örnekleri oluşmaya başladı. Yere bağlanmış uçurtmalar kullanan Çinliler, bu icatlarını da tabii ki eğlence dışı amaçlar ile kullanıyorlardı. Düşman esirleri planör ile havadan aşağı atan Çinlileri düşmanlarının yerde parçalanışlarını izlemekten keyif alıyorlardı. İlginç Çin icatları içerisinde daha sayılamayacak birçok buluş yer almaktadır. İlginç Çin icatları hakkında sizlerde eklemek istediğiniz bilgi ve düşünceleriniz varsa lütfen yorum kısmında yazmayı unutmayınız.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format