Silah Ruhsatı için Gerekenler Nelerdir?

silah bulundurma ruhsatı almak için gerekli şartlar, tabanca ruhsatı için gerekli şartlar, silah ruhsatı randevu, silah ruhsatı istek formu, silah ruhsatı başvurusu, silah ruhsatı yenileme, silah bulundurma ruhsatı için gerekli şartlar, ruhsatlı silah şartları 2019, silah ruhsatı alma şartları 2019, silah ruhsatı için gerekli şeyler, silah bulundurma ruhsatı için gerekenler, silah taşıma ruhsatı için gerekenler 2019, silah ruhsatı yenileme için gerekenler, silah ruhsatı için yapılması gerekenler, silah ruhsatı almak için gerekenler 2019, silah ruhsatı için gereken evraklar


1

Günümüz şartlarında insanların silaha olan tutkusu ve merakı gittikçe artmaktadır. Peki silah ruhsatı almak için gerekenler nelerdir biliyor musunuz? Silah her ne kadar şiddet içeriklerini çağrıştırsa da günümüzde büyük bir hobi haline gelmiştir. Buna bağlı olarak silah satışları da doğru orantılı olarak artmaktadır. Peki, yasal olarak silah edinebilmek için nasıl bir yol izlenmelidir, kısaca Silah ruhsatı için gerekenler nelerdir inceleyelim;

Silah Ruhsatı Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Silah Ruhsatı Almak için Gerekenler Nelerdir?

 Öncelikle silah alacak birey bulundurma ruhsatı mı yoksa taşıma ruhsatı mı alacağına karar vermelidir. Bu konuda sadece bireyin kararı yeterli olmayıp her iki ruhsat çeşidi için de farklı şartlar aranmaktadır.

Silah Bulundurma Ruhsatı İçin Gerekli Şartlar; Bulundurma ruhsatı 21 yaşını doldurmuş, gerekli belgeleri tamamlayan her bireyin rahatlıkla alabileceği herhangi bir ekstra şart aranmayan ruhsat türüdür. Mesken ve iş yeri bulundurma ruhsatı olarak ikiye ayrılır ve birey ruhsat başvurusunda hangisini almak istediğini belirtir.

Silah Taşıma Ruhsatı İçin Gerekli Şartlar; Taşıma ruhsatı EGM ve TSK mensupları gibi hali hazırda silah bulunduran kamu görevlileri tarafından, can ve mal güvenliği tehdit altında olan veya olma potansiyelinde olan bireyler tarafından alınabilen ruhsat türüdür.

Silah Ruhsatı Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 Taşıma ve bulundurma ruhsatı için bazı belgeler aynı olsa da farklı olan belgelerde vardır. Ayrıca iki ruhsat türünün harç ödemeleri de farklıdır.

Silah Bulundurma Ruhsatı İçin Gerekli Belgeler; Bu ruhsat türü için ilgili yerlere 5 yıllığına 1.819.90 TL harç ücreti yatırılır. Sonrasında ikamet edilen ilin Valiliğine dilekçe yazılarak silah ruhsat başvurusu yapılır, ayrıca bağlı olunan İl Emniyet Müdürlüğüne gidilerek silah ruhsatı istek formu doldurulmalıdır. Bireyin belirlenen kriterlerce uygun olan (devlet hastaneleri) il sağlık kurumlarından sağlık raporu alması gerekmektedir.

Şayet birey bulundurma ruhsatını bir iş yeri için alıyorsa iş yeri açma ve çalışma ruhsatını, vergi dairesi yazısını ve iş yeri/şirket ortaklık belgesini başvuru esnasında beyan etmelidir. Ayrıca birey bu belgelere ek olarak ikametgah belgesi, adli sicil kaydı ve (son bir yıl içerisinde çekilmiş olan) 5 adet fotoğrafını da başvuru esnasında yanında bulundurmalıdır.

Silah Taşıma Ruhsatı İçin Gerekli Belgeler; Bu ruhsat türü için ilgili yerlere 5 yıllığına 5.687.00 TL harç ücreti yatırılır. Bulundurma ruhsatı için gerekli olan belgelerin aynıları bu ruhsat türü içinde geçerlidir. Fakat bu belgelere ilaveten yapılan iş nedeniyle can ve mal kaybı yaşayabileceğine dair valilik kurulundan onay istenir. Gerekirse şahıs valilik kurulu ile görüşmeye çağrılabilir.

Yüksek miktarda mal varlığından dolayı taşıma ruhsatına başvuran bireylerden mal varlığını gösteren belgeler istenir. Ayrıca hali hazırda silah taşıyan kamu görevlileri de sadece valilik onayı ile bu ruhsat türünü alabilirler. Silah ruhsatı almak için gerekenler nelerdir başlıklı yazı ile ilgili eklemek istediğiniz bilgi ve tecrübelerinizi yorum bölümünde belirtmeyi unutmayınız.


Like it? Share with your friends!

1

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format