Şerif ne demek, kelime anlamı nedir, kimlere denilir

Şerif, Peygamberimiz Muhammed aleyhisselamın torunu olan Hazreti Hasan’ın soyundan gelenlere verilen isim ve ünvandır. Sözlük anlamı ise şerefli demektir.


3

Şerif, Peygamberimiz Muhammed aleyhisselamın torunu olan Hazreti Hasan’ın soyundan gelenlere verilen isim ve ünvandır. Sözlük anlamı ise şerefli demektir.

Peygamber efendimiz Muhammed aleyhisselamın 3 güzel erkek ve 4 güzel kızı olmak üzere 7 tane çocuğu vardır. Peygamber efendimiz ilk oğlunun ismi Kasım olduğu için Peygamber Efendimiz’e “Ebu’l-Kâsım” künyesi verildi.

 Resulullah Efendimiz aleyhisselamın çocuklarının isimleri sırasıyla Kasım, Zeynep, Rukıyye, Ümmü Gülsüm, Fatıma, Abdullah, ve İbrahim'dir. Bu çok değerli çocuklarından Hazreti İbrahim dışında ki çocukları Hazret-i Hatîce ile izdivâcından dünyaya gelmiştir. Hazret-i Mariye ile izdivâcından ise İbrahim dün­yâya geldi.

 

Seyyid kime denir Şerif kime denir ve Şerif kelime anlamı ne demek?

 Resulullah Efendimiz aleyhisselamın bu çok değerli yedi çocuğundan Hazreti Fatima hariç diğer 6 çocuğu Peygamberimizden önce vefat etmişlerdir.

 Hazreti Ali ve Hazreti Fatma'nın çocuklarından Hazreti Hasan'ın soyundan gelenlere ise şerefli, şanlı, şanı yüce manalarına gelen Şerif denilmekteydi. Hazreti Huseyin'nin soyundan gelenlere ise bir topluluğun ileri geleni ve efendisi manasında Seyyid denilmekteydi. Şerif kelimesinin sözlük anlamı ise şerefli, şanı yüce ve şanlı demektir. Seyyid kelimesinin sözlük anlamı 'efendi' demektir ve seyyid kelimesinin çoğulu ise Sadattır. Seyyid kelimesinin Farsça karşılığı ise 'Mirza'dır. Peygamber efendimiz aleyhisselamın Hazreti Hasan ve Hazreti Hüseyin için 'Hasan ve Hüseyin cennet ehlinin gençlerinin iki seyyididirler'  diye buyurmuştur.  

Nakibu'l-Eşraflık Kurumu

Osmanlılar Zamanında Seyyid Aileler'in Birliğini Nakibu'l-Eşraflık Kurumu sağlardı. Osmanlı Devleti teşkilatında 'Nakib-ül Eşraf' denilen kişiler şerif ve seyitlerin hem doğum hemde ölüm tarihlerini kayıt altına almaktaydı. Ayrıca bu görevi yapan müesseselerede 'Nakib-ül Eşraflık' denilmekteydi.

 Tarihi belge ve kaynaklar doğrultusunda Ehli- beyt dediğimiz evlad- resul yani peygamberimizin çocukları olan bu değerli insanlara özellikle Selçuklu ve Osmanlı döneminde hürmet edilmiş ve çok değer verilmiştir.

Peygamberimizin çocuklarına verilen bu hürmet ve saygıyı temsilen ve onların işlerini görmek üzere görevli memurlar tayin edilmiştir. Bu hizmet kapmsamında Osmanlı Devletinde 'Nakib-ül Eşraf' olarak ilk tayin edilen kişi Emir Buhari'nin öğrencilerinden olan Seyid Ali bin Muhammettir. Bu tayin işlemi Osmanlı sultanlarından Sultan Yıldırım Bayazid Han zamanında gerçekleşmiştir.

Anadolunun tanınmış ve Ehl-i Beytin silsilesinden olan , Hz.Muhammed'in torunu olan Hz. Huseyin'in soyundan gelen Seyid Bilal Hazretleri'ni merak ediyorsanız 'Seyit Bilal kimdir' hakkında yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

 


Like it? Share with your friends!

3

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format