Şaman Dini Nedir Kısaca Şamanlar Kimdir Şamanizm Ne Demek

Bu yazımız içerisinde şaman dini nedir, şamanlar kimdir konusu üzerine bilgiler vermeye çalışacağız. Şamanizm ilk çağ devirlerinde ortaya çıkmış


0

Şaman dini nedir kısaca, şamanlar kimdir, Şamanizm ne demek konusu üzerine bu yazımız içerisinde bilgiler vermeye çalışacağız. Şamanizm ilk çağ devirlerinde ortaya çıkmış bir dini inanç sistemidir. Başta Eski Türkler olmak üzere birçok topluluk bu dini ve dine bağlı kültü benimsenmiştir. Şaman dini nedir konusunda birçok tartışma hala devam etmektedir. Bilim insanları, yaptıkları araştırmalar sonucunda birbirleri ile çelişkili açıklamalar yapmaktadır. Batılılar, Şamanizmi çok tanrılı bir din olarak adlandırmıştır. Batı’dan gelen gezgin ve seyyahlar, şamanizm ile sadece yüzeysel bilgiler paylaşmıştır. Peki o zaman Şaman dini nedir kısaca anlamı ve tarihi hakkında bilgi verelim.

Şaman Dini Nedir?

Şaman Dini Nedir Şamanlar Kimdir Şamanizm Ne Demek

Şaman Dini Nedir kısaca; geçmişi milattan önce 50 binli yıllara kadar inen Güneş, Dünya, Ateş ve Su kutsal kabul edilip tabiatüstü kuvvetlerle temas kurulduğuna inanılan inanç topluluğudur. Şamanizm ne demek, Şamanlar kimlerdir konusunda gerçekten çok fazla bilgi kirliliği bulunmaktadır. Sovyet Rusya zamanında Rus Bilim İnsanları Şamanlık ve Şamanizmin Türklerin orijinal dini olduğunu savunmuştur.

Şaman Büyücüsü
Şaman Büyücüsü

Bir zamanlar dünya üzerinde büyük bir topluluğa hakim olan Şamanizm, Hristiyanlığın ortaya çıkması ile etkisini kaybetmeye başlamıştır. Hindistan, Çin, Japonya, Alaska, Avustralya, Grönland gibi bölgelerde halen şamanizmin etkilerini görebilmek mümkündür. Şamanizm tamamen etkisini kaybetmiş bir din olarak düşünülse de günümüzde Eskimolar ve Amazon Ormanlarında yaşayan toplulukların halen şamanizme inandıkları görülmektedir.

Şamanizm Ne Demek?

Şamanizm Ne Demek?

Şamanizm Ne Demek; şamanizm insanlar ile ruhlar arasında iletişim olduğuna inanılan ve bu sayede sahip oldukları güç ile insanların hastalıklarının iyileşebildiğine inanılan eski bir inançtır. Şamanizm ne demek konusundaki sorular, bu din ile ilgili yeterli oranda bilgi olmamasından kaynaklanmaktadır. Dünyanın en eski inanç sistemlerinden birisi olan Şamanizm, Moğollar başta olmak üzere Türk ve Asya Göçebelerin en eski dinlerinden birisidir.

Şamanizm
Şamanizm

Birçok bilim insanı dünya üzerindeki tüm dinlerin çıkış kaynağı olarak Şamanizmi göstermektedir. Şamanizme inanan kişiler için 4 nesne ilahi konumdadır. ‘Güneş, Dünya, Ateş ve Su’ şamanizm dinine inanan kişilerin ilah olarak gördüğü nesneler arasında yer almaktadır. Akrabalarına ait olan her türlü araç ve gereci hayatın devamı için kendilerine gerekli görürler. Kendi dönemlerinde bunları kullandıkları gibi gelecek nesle de aktarmayı şart sayarlar. Şaman dini nedir ve Şamanizm Ne Demek sorularını cevapladıktan sonra şimdi de Şamanlar Kimdir sorusunun cevabını verelim.

Şamanlar Kimdir?

Şaman isimleri ve şamanizm nedir, şaman nedir?
Şamanlar Kimdir?

Şamanlar Kimdir; Şamanizm inancına göre  doğaüstü güçlerle iletişime geçtiğini iddia eden kabile büyücüsüdür. Şamanların insanlar ile ruhlar arasında aracılık ettiklerine inanılır. Bu sayede Şamanlar sahip oldukları güç ile insanların hastalıklarının iyileştirebilmektedirler.

Şamanlara göre Dünya, Evren, Bitki, Hayvanlar alemi bir bütündür. Dünya ve gök; yaratma eyleminin başlaması ile beraber bir işbirliği kurarak insanın doğmasını sağlar. Tarihi kaynaklara baktığımızda bu nedenle Asyalı göçebe insanların Göğe, yere ve suya karşı bir saygıları olduğunu görüyoruz. Şamanizm dininin en önemi ritüellerinden birisi su kaynakları başta olmak üzere ağaç ve taş kaynaklarına bez bağlamaktır.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format