Polonya Krakow gezilecek yerler nerede hava durumu vize universitesi

Polonya'nın en büyük ve en eski 3 şehrinden biri olan Krakow 800.000 nüfusa sahiptir. Wisla ırmağının Wawel tepesinin ayağında kalan bir şehir.


1

Krakow gezilecek yerler yazımızda Polonya'nın en büyük ve en eski 3 şehrinden biri olan Krakow'un gezilecek tüm noktaların detaylı bilgisini bulabilirsiniz. Şimdi krakow şehrini baştan sona dolaştıktan sonra sizler için Krakow gezilecek yerler listesini hazırladık.

Krakow gezilecek yerler listesi

WAWEL KALESİ

Romanesk, Gotik, Barok ve Rönesans Mimarisinin etkilerine aynı anda tanıklık edebileceğiniz bu ihtişamlı ve gösterişli kale Krakow'un Ana simgelerinden biridir. Wawel kalesi Krakow gezilecek yerler listesinde başlarda gelmektedir.

Kimilerine göre Avrupanın En güzel Ortaçağ kalesi olan bu yapı yaklaşık Bin yıllık bir geçmişe sahiptir. 1795 yılında çıkan büyük bir yangınla büyük hasar gören bu yapı Barok mimarisi tarzı ile yeniden onarılmıştır. 

Tarihte bir çok İmparatorluk ve Devlete ev sahipliği yapmış bu kaleyi bir dönem Nazilerde Üs karargahı olarak kullanmışlardır.

Polonya 1918 yılında bağımsızlığını kazanınca bu kale bir dönem devlet başkanının resmi ikametgahı olarak kullanılmıştır.

WAVEL DRAGON

Wawel kalesinin tam altında Wisla nehri kıyısında bulunan bu ejderha heykeli ile ilgili ünlü bir efsane bulunmaktadır.

Çok güçlü ve halkı sürekli yıpratan bu ejderha insanları ve hayvanları sürekli öldürüyormuş. Halk bundan öylesine bıkmışki sonunda ejderha ile bir anlaşma yapmaya karar vermişler. Ejderhaya mağara önüne hergün bir kız getireceklerini ve bunun karşılığında halkı rahat bırakmasını teklif etmişler. Çapkın ejderha bu öneriyi kabul etmiş. Bir süre sonra bu yerde ejderhaya verebilecekleri Kralın kızından başka kimse kalmamış, Kral kızını kurtarmak adına "Kim kızımı kurtarırsa onu kendime Damat olarak alacağım" demiş. Bunu duyan bir ayakkabı ustası kestiği bir koyunun içine sülfür doldurup dikmiş ve ejderhanın önüne atmış, bunu yiyen ejderha öyle çok susamışki wisla nehrindeki tüm suyu içerek çatlamış ve sonunda ölmüş.

İşte böyle bir efsanesi bulunan Krakow'un adınında bu ejderhayı öldürmeyi başaran Crack isimli delikanlıdan geldiği söylenmektedir.

Her 15 dakikada bir ağzından ateş çıkaran bu ejderha heykeli Krakow'da bir sembol haline gelmiştir. Günümüzde bu ejderhanın pasta, şekerleme, Kurabiye ve oyuncakları kentin her yerinde satılmaktadır.

WAWEL KATEDRALİ VE MÜZESİ

Wawel kalesi içerisinde yer alan bir başka ihtişamlı yapı ise Wawel Katedralidir. 1020 yılında yapılan ve 1364 yılında bugünkü halini alan bu katedral içerisinde Bir çok Aziz'e ait Şapeller ve Mezarlar bulunmaktadır. 11 ve 12. YY'da iki kez yok olan bu katedral 14. Yy'da tekrar inşaa edilmiştir.

Polonyanın en önemli kutsal yapılarından biri olan bu katedralde Krallar için taç giyme törenleri icra edilmiştir. 

Katedralin Merkezinde 1630 yılında yaşamını yitiren Aziz Stanislav'ın mozolesi bulunmaktadır. 

Katedral içinde ayrıca Aziz Leonard'a ait eserler, Kral Vladislav II'nin ünlü Macar mermeri, Giant Sigismund Çanı, 18 farklı Şapel, Çeşitli din adamlarına ait Türbeler, Bir şehidin gümüş tabutu ve bu şehidin hayatı ve ölümünden sonraki mucizelerin anlatıldığı 12 kabartmadan oluşan bir yapı yer almaktadır. 

Katedral ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Katedral ve Müze giriş ücreti ise ikisi birlikte 12 PLN ( 15.60 TL)'dir. 

Katedral ve Müze'ye yılın belli günlerinde giriş ücretsizdir. Fakat bu günlerde burası inanılmaz kalabalık olmaktadır. Ücretsiz giriş yapıp gezmeyi düşünürseniz buraya mutlaka sabah erken saatlerde geliniz.

Ketedralin ve Müzenin ücretsiz olduğu günler ise 1 Nisan-31 Ekim arası her Pazartesi, 1 Kasım-31 Mart arası ise her pazar günüdür.

Ücretsiz biletler Müze Gişelerinden temin edilebilmektedir. 

Çalışma saatleri ise Sabah 09:00-17:00 saatleri arasındadır.

MÜZE 

Wawel Kalesi içinde bulunan bu müze içersindeki zengin eserleri ile dikkat çekmekte Krakow gezilecek yerler listesinde yerini almaktadır.

Seramik bölümünde 1400'e yakın eser bulunan müzede, İtalyan ve Fransız ressamların eserleri, Mobilyalar ve Polonya'ya ait savaşlarda kuklanılan araç ve gereçler segilenmektedir.

Kale içerisinde hediyelik eşya alabileceğiniz birde dükkan bulunmaktadır.

Ayrıntılı bilgi için müzenin web sitesini buradan ziyaret edebilirsiniz.

OLD TOWN (ESKİ ŞEHİR)

Krakow'un en ünlü eski bölgesi olan Old Town şehrin günümüzde en ilgi çekici yerlerinden biri olma özelliğini devam ettirmektedir.

1038'den Polonya Kralı Sigismund III Vasa'nın sarayını 1596'da Varşova'ya taşımasına kadar Polonya'nın politik hayatının merkezi olmuştur.

UNESCO tarafından dünya kültür miras listesine ilk alınan yerlerden biridir.

Rynek Glowny olarakda adlandırılan bu yerde çok sayıda Restorant, Bar, Pub, Kafe ve Gece Kulubü bulunmaktadır.

Meydanda bulunan St. Mary kilisesi ve Eski Kumaş pazarı ile harika bir ambians sunan Old Town'da Fayton turlarıda yapılmaktadır. 

KUMAŞ PAZARI ( SUKIENNICE)

Adında anlaşılacağı üzere sadece kumaş satmak amacıyla 13 YY'da kurulmuş olan bu pazar dünyanın en eski pazarlarından biridir. 

16 YY'da çıkan bir yangın sonucu tamamen kğl olan bu pazar daha sonra tekrar yapılmıştır. Günümüzde daha çol hediyelik eşya dükkanlarının bulunduğu bu pazar Old Town'ın merkezindedir.

KAZIMIERZ

Krakow gezilecek yerler listemizin en çok bilinen yerlerinden biri Kazimierz'dir. Steven Spielberg'in 1994 yılında çekmiş olduğu ve 7 Oscar ödülü aldığı ünlü Schindlerin listesi filminin çekildiği yer olarak hafızalara kazınan, Krakow Old Town'a oldukça yakın mesafede bulunan ve Yahudilerin yaşadığı mahalle.

Filmin bir sahnesinin çekildiği evde kısa süre öncesine kadar bir adet kafeterya ve filmden kareleri içeren fotoğraflar sergilenmekteydi. 

Filmdeki kahraman Oscar Schindlerin Bin ikiyüze yakın yahudiyi burada bulunan fabrikasında saklayarak hayatlarını kurtarmıştır.

Krakow'un canlı noktalarından biri olan kazimierz mahallesi görülmeye değer noktalardan biridir. 

Aynı zamanda burada Polonya'ya özgü kızarmış ekmeğin üzerine çeşitli sebze yada etlerin konularak tüketildiği Zapiekanki'yi tadabilirsiniz.

Çok sayıda Bar, Pub ve Restoranında bulunduğu kazimierz günün her saati canlı bir yer olma özelliği taşımaktadır.

AZIZE MERYEM BAZILIKASI (ST. MARY)

Ana meydanda yer alan Bu Tuğla Gotik tarzı kilise ilginç mimarisi dünyada eşi ve benzeri olmaması ve ihtişamı ile dikkat çekmektedir.

80 mt. Yüksekliğindeki kilisenin uzun kulesinden her saat başı trompet çalınır. Bu gelenek Moğolların şehre saldırılarını haber vermek adına trompetini çalan kişinin boynundan vurularak öldürülmesi anısına yapılır. Ayrıca Polonya ulusal radyosuda her saat başı bunu yayımlar.

Kilisenin yapım aşamasındaki hikaye ise dikkat çekicidir. 1224 yılında dönemin kralı tarafından dünyada eşi ve benzeri olmayan bir kilise yapılması için yarışma düzenlenir. Yarışmayı iki mimar kardeş kazanır. Bu iki kardeş kilisenin kulelerini farklı şekilde inşa ederler bu yüzden kilisenin dünyada eşi ve benzeri bulunmamaktadır. Küçük kardeşin yaptığı kule daha uzun olur ve tepesinde altın bir taç bulunur, Bunu çok kıskanan büyük kardeş en sonunda kardeşini bıçaklayarak öldürür. Bu bıçak kilisenin karşısında bulunan kapalı çarşının orta giriş kapısının üstünde sergilenmektedir.

PLANTY PARK

Krakow'un en büyük parklarından olan Planty park old town şehir duvarlarının hemen arkasında bulunmaktadır.

Günün her saati yürümeye ve dinlenmeye geken insanlarca dolup taşan bu parkta çol sayıda ağaç ve bitki çeşitleri bulunmaktadır.

TOWN HALL TOWER

 Krakow gezilecek yerler listesinde olan yerlerden biri olan Rynek ( Old Town) şehir merkezinde bulunan bu kule 13 YY'da inşa edilmiştir ve 70 mt yüksekliğindedir. Kulenin önünde Mimar İgor Mitoraj tarafından Bronz'dan yapılmış bir insan başı heykeli bulunmaktadır. 

Kuleye çıkış ücreti ise 7 PLN(9.20 TL)'dir. Ayrıca çıkış için ilave olarak 100 basamaklı bir merdivenide çıkmanız gerekmektedir.

ST. FLORIAN'S GATE VE KRAKOW BARBICAN

Krakow bulunduğu konum nedeniyle tarihi boyunca birçok kez saldırılara maruz kalmıştır. Bu yüzden şehire 47 gözetleme kulesi ve Giriş-Çıkış kapıları inşaa edilmiştir. Özellikle 15 YY'da Osmanlıların saldırılarından şehri korumak amacıyla yapımında oldukça sert kayalar kullanılmştır. Kapı zamanında şehri ziyaret eden Kralların ve önemli kişilerin karşılandığı yer olarakta bilinmektedir. 

Yakınında bulunan Barbican ise 3 mt duvar kalınlığı ile inşaa edilmiş ve günümüze kadar gelebilmiş gözetleme kulelerinden birisidir. 

Ayrıca Barbican'ın üstüne çıkıp fotoğraf çekebilirsiniz. 

RYNEK UNDERGROUND MUSEUM
(RYNEK YERALTI MÜZESİ)

Ana meydanda bulunan kumaş pazarının altında bulunan bu müzede tarih öncesi çağlara ait kazılarda bulunan sikke, Madeni Para, Çanak vb. Sergilenmektedir.

Müze giriş ücreti 21 Ziloti (27.75 TL)'dir.

Müze hakkında ayrıntılı bilgi için web sitesi buradan ziyaret edilebilir.

 

CZARTORYSKI MÜZESİ

Sanata meraklıysanız Krakow gezilecek yerler listesinde olan Czartoryski müzesini ziyaret etmelisiniz. İlk olarak 1796'da Polonya'nın Pulawy şehrinde kurulan ancak daha sonra 1871 yılında Krakow'a taşınan bu müzeyi özel kılan en önemli eser ise Leonardo da Vinci'nin "Lady with an Ermine" isimli dünyaca ünlü tablosuna ev sahipliği yapmasıdır. 1789 yılında müzeye adını veren Czartoryski tarafından satın alınan bu eserin dışında ünlü ressamlar Rembrandt ve Raphael'in de eserleri bu müzede bulunmaktadır.

Müze şehir merkezindedir. 

Müze hakkında ayrıntılı bilgi için web sitesini buradan ziyaret edebilirsiniz.

 

KRAKOW TARIH MÜZESİ
( HISTORICAL MUSEUM)

Krakow şehir merkezinde yer alan bu müzede eski tarihlere ait arşivler, portreler, Silahlar, Madalyalar ve çişitli tarihi belgeler sergilenmektedir.

Müze hakkında ayrıntılı bilgi için müzenin websitesini buradan ziyaret edebilirsiniz.

ST. ADALBERT KİLİSESİ

11 YY'da inşa edilen bu küçük kilise Old Town meydanında bulunmaktadır ve Romanesk mimarisinin izlerini taşımaktadır.

OLD SİNAGOG ( ESKİ SİNAGOG)

Krakow'da bukunan bu tarihi sinagog'un tam olarak bilimesede 1407 yılında inşaa edildiği sanılmaktadır. İtalyan mimar Mateo Gucci tarafından bu sinagog 1570 yılında restore edilmiştir. 2. Dünya savaşında cephanelik olarakda kullanılan bu sinagog 1959 yılında onarılarak müzeleştirilmiştir. Giriş ücreti 9 PLN (11.70 TL) olan müzeye pazartesi günleri giriş ücretsizdir. Müze içerisinde yahudi kültürüne ait bazı eserler sergilenmektedir.

ULUSAL MÜZE (NATIONAL MUSEUM)

 Krakow gezilecek yerler listesinde gidilmesi gereken yerlerden biri olan ulusal müze İçerisinde çok sayıda Resim, Silah, Üniforma, Savaş aletleri barındıran bu müze Krakow'da bulunan önemli müzelerdendir. 

Yüzbinden fazla eserin bulunduğu müzenin adresi ise Al. 3 maja 1'dir. 

Old Town'a 10 dk'lık yürüme mesafesindedir.

Müze hakkında ayrıntılı bilgi için müzenin web sitesini buradan ziyaret edebilirsiniz. 

SCHINDLER FABRIKASI

Krakow gezilecek yerler listesindeki müzelerden biri Schindler Fabrikasıdır. Krakow'un en ilgi çekici ve en çok rağbet gören müzesi girişinde bazen çok uzun saatler bekleyebilirsiniz.

Nazilerle yaptığı anlaşmalar ile binlerce yahudinin hayatını kurtaran 1939-1943 yılları arasında fabrika günümüzde ise müze olarak kullanılan bu yerde Iscar Schindlerin kurtardığı yahudiler çalışmışlardır.

Kurtardığı 1100 civarındaki yahudinin altın dişlerini eriterek Schindlere yaptığı yüzüğün üstünde bugğn müze girişinin üstünde yazılı olan "Who ever saves one life, Save the worlds entire" (Kim ki bir insanın hayatını kurtarır, O tüm dünyayı kurtarır) sözü yer almaktadır.

Savaş sonrası Güney Afrika'ya giden Oscar Schindler bir süre sonra şehre geri dönmüştür. Ölmeden önce vasiyet ettiği "Beni oğullarımın yanına gömün" demesi üzeri mezarı Kudüs'de bulunmaktadır.

Müze içerisinde çok sayıda eser bulunmaktadır.

Müze ile ilgili ayrıntılı bilgi için müzenin web sitesini buradan ziyaret edebilirsiniz. 

TYNIEC PARKI VE MANASTIRI

Krakow'dan 7 km uzaklıktaki bu manastır ve park 1044 yılında inşaa edilmiştir, yürüyüş severler için Merkezden Wisla nehri takip edildiğinde buraya ulaşılabilmektedir. Ayrıca 3 km ilerisinde dünyaca ünlü kano yarışlarının yapıldığı birde tesis bulunmaktadır. 

İnsanların hemen hergün bisiklet sürmek ve koşu yapmak için geldiği bu bölgeye merkezden otobüsler ile ulaşabilirsiniz.

KRAKOW TRAMWAY MÜZESİ

Yahudi mahallesinde bulunan bu müzede eski tramway ve trenler sergilenmektedir

Ayrıntılı bilgi için müzenin websitesini buradan inceleyebilirsiniz.

GALERIA KRAKOWSKA

Şehir merkezinde bulunan tren istasyonunun bitişiğinde yer alan bu alışveriş merkezinde 270 civarı dükkan, Pastaneler, kafeler ve Restoranlar bulunmaktadır. Tren istasyonu veya Otobüs garajını kullandığınızda inden geçtiğiniz bu alışveriş merkezinde aradığınız herşeyi bulmak mümkündür.

Ayrıca bu AVM 2008 yılında En iyi tasarım ödülünü almıştır.

AUSTWICH VE BIRKENAU TOPLAMA KAMPI

Krakow gezilecek yerler listemizin en ilgilnç noktalarından biri  austwich ve Birkenau toplama kampıdır. Krakow'a 60 km uzaklıktaki bu toplama kampları Nazileri taradından kurulmuş en büyük insan toplama ve zorla çalıştırma kamplarıdır.

1979 yılında UNESCO dünya kültür miras listesine girmiş olan bu kampın girişinde "Arbt Mach Frei" (Çalışmak özgür kılar) yazısı karşılamakta, gittiğinizde hala daha içinizi ürperten bu kampa gelenler ortalama 6 ay günde 10 saatin üzerinde çalıştırılmışlardır. Birçok insan bu ağır şartlara dayanamayarak yaşamlarını yitirmiştir.

Naziler tarafından toplamda Altı milyona yakın kişinin öldürüldüğü toplama kamplarında 1 milyonun üzerindede kişide bu kampta öldürülmüştür. Sadece yahudilerin öldürülmediği bu kamplarda, Romanlar, Çingeneler, Eşcinseller'de yahudilerle aynı kaderi paylaşmıştır.

Kamplara getirilmeden önce sizi Kanada'ya götüreceğiz ve iyi bir yaşam sağlayacazğız sözleriyle kandırılan bu insanlar, önce toplana kamplarına getirilmişler ardından onları bekleyen doktor tarafından işe yarayanlar ve yaramayanlar şeklinde ayrılmışlardır, işe yaramayacağına inanılan insanlar duş alma bahanesi ile gaz odalarına götürülüp öldürülmüşlerdir. Daha sonra bu kişilerin cesetleri ise yakılmıştır. 

Kamp içinde toplam 28 baraka bulunmakta ve burada zulüm gören insanlara ait eşyalar segilenmektedir.

Burada yakılan insanların saçları fabrikaşara gönderilerek kumaş yapılmıştır.

Fırınlarda yakılan esirlerin külleri gübre ve sabun yapımında kullanılmıştır.

10 kişinin sığamayacağım barakaların odasında aynı anda 100 kişi yatırılmış giçbir şekilde battaniye yastık vb verilmemiştir.

Birkenau toplama kampı Austwich'in 3 km ilerisindedir ve iki kamp arası ücretsiz ring servisi bulunmaktadır.

27 Ocak 1945'de Rus birlikleri bu kamplara gelerek 7000 civarı insanın hayatını kurtarmıştır.

Ayrıntılı bilgi ve Rezervasyon için web sitesini buradan ziyaret edebilirsiniz.

Buraya gelebilmek için özel turları, Otobüsleri ve Trenleri kullanabilirsiniz. Tren kullandığınızda kampa 2 km kadar yürümeniz gerekecektir. Otobüsler ise kamp girişine kadar gelmektedir. Krakow Glowny merkez teen istasyonundan buraya trenle tek yön 15.60 PLN ( 21 TL')'ye gelebilirsiniz. Otobüslerde tren istasyonunun hemen yanından kalkmaktadır. Ücret ise tek yön 7 PLN (9 TL)'dir.

Bu site size bu konuda oldukça yardımcı olacaktır. Siteye buradan ulaşabilirsiniz.
 

WIELICZKA TUZ MADENİ

Krakow gezilecek yerler listemizin son yeri Wieliczka tuz madeni dünyanın en büyük yer altı tuz madeni olarak adlandırılan bu yer 15 milyon bir iç deniz olan yerde bulunan suların çekilmesi oluşmultur.

Yaz-Kış 11 derece sıcaklığa sahip bu maden yerin 327 metre altındadır. Girdiğinizde aşağı doğru bu merdivenleri kullanacak madenden ayrılırken ise asansörleri kullanacaksınız. 

Madenin içinde Kiliseler, sayısız odalar, kabartmalar bulunmaktadır, yapıların tamamı madenden çıkarılan tuzlar ile yapılmıştır, Yaklaşık 300 km uzunluğu olduğu söylenen bu madenin sadece 3.5 km lik bir kısmı ziyarete açıktır.

Ayrıca tuz madeninin etrafında çok sayıda hediyelik eşya satan dükkan yer almaktadır.

Tuz madeni rehberler eşliğinde ve gruplar halinde gezilmektedir. Türkçe rehberin bulunmadığı madende rehberlik hizmeti ingilizce verilmektedir.

Buraya şehir merkezinden otobüslerle ve trenle gelebilir ayrıca turlarada katılabilirsiniz, Toplama kampları ve Tuz madenleri turu aynı gün için ortalama 150-160 PLN ( 200 TL)'dir. Tur içerisinde transferler ve girişler dahildir.

Kaynak : Bilal Yılmaz


Like it? Share with your friends!

1

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format