Molla Cami Kimdir Hayatı Eserleri Sözleri Hakkında Bilgi

Molla Cami kimdir, hayatı ve eserleri hakkında bu yazımız içerisinde bilgiler vermeye çalışacağız. 1414 yılında dünyaya gelen Molla Cami'nin tam adı Nureddin Abdurrahman Cami'dir


1

Molla Cami kimdir, hayatı ve eserleri hakkında bu yazımız içerisinde bilgiler vermeye çalışacağız.

Molla Cami Kimdir?

Molla Cami Kimdir Hayatı Eserleri Sözleri Hakkında Bilgi

Molla Cami kimdir; 1414 yılında Afganistan’ın Gor şehrinde dünyaya gelen Molla Cami’nin tam adı Nureddin Abdurrahman Cami’dir. İran’ın önemli islam alimlerinden birisi olan Molla Cami, yaşadığı dönemin en büyük şairleri arasında yer almaktadır. Arap edebiyatı konusunda kendisini önemli ölçüde geliştiren Molla Cami, felsefe alanında da çalışmalarda bulunarak İran’ın önemli bilginlerinden birisi oldu. Tasavvuf felsefesinin dünya üzerindeki en önemli temsilcilerinden birisi olarak gösterilmektedir.

Kuran’da müteşabih ayet ve ayetlerin bulunmasının hikmeti 1
Molla Cami Kimdir Hayatı Eserleri Sözleri Hakkında Bilgi

Molla Cami kimdir, hayatı konusunda kitaplarda yer alan bazı bölümlerde detay bulabiliyoruz. Afganistan’ın Gor şehrinde dünyaya gelen Molla Cami, 2 yaşında iken ailesi ile beraber Herat şehrine taşındı. Herat üniversitesi içerisinde İslam felsefesi, matematik, doğa bilileri, Arap Edebiyatı, gezinimcilik gibi alanlarda eğitim aldı. Derslerini tam anlamı ile bitirebilmek için İslam dünyasının fen bilimleri açısından merkezi olan Semerkand’a doğru yol aldı.

Molla Cami Hayatı

Molla Cami Hayatı

Molla Cami hayatı sonuna kadar ünlü bir Sufi olarak yaşamış ve hayatını Nakşibendi Sufi tarikatına göre sürdürdü. Aynı zamanda Medrese eğitimi alan Molla Cami, Ali Kuşçu ile beraber matematik problemleri üzerine çalışmalarda bulundu. Kendisi Felsefe alanında etkinlik gösteren birisi olarak gösterilse de Arapça üzerine birçok şiirler de yazmıştır.

Molla Cami Türbesi – Herat Afganistan

Molla Cami kimdir, felsefesi nedir konusuna da değinmek istiyoruz. Tasavvufa yönelen Molla Cami, Nakşi şeyhler ile beraber Sufiler ile de ilişkili olmuştur. Özel bir kurama sahip olmayan Molla, vadeti-i vücud düşüncesini benimsemişti. Bu düşünceyi hem tasavvuf hem de sufilik ile desteklemiştir. İslam ve din üzerine yaptığı çalışmaların kayıt altına alınması için daima bir şeyler karalamaya çalıştı. Hayatı boyunca 87 kitap ve mektup yazan Molla Cami, eserlerini hem düzyazı hem de şiir üzerinden yürütmüştür. Molla Cami Mezarı bugün Afganistan’ın Herat şehrinde yer almaktadır. Molla Cami kimdir, eserleri nelerdir diye merak eden kişiler için aşağıda yer alan bölümde eser paylaşımı da yapmaya çalışacağız.

Molla Cami Eserleri

Molla Cami Eserleri

Molla Cami, ömrü boyunca 87 adet kitap ve mektup yazmıştır. Bu eserlerin büyük bir bölümü dini eserler olsa da düz yazı, sıradan eserler de bulunmaktadır. Bu eserler;

  • Nefahatül Üns
  • Fatihat-üş-Şebab (Gençliğin açılışı)
  • Hâtimet-ül-hayat (Hayatın kapanması)
  • Vasıtat-ül-ıkd (Düğüm vasıtası)
  • Mesnevî
  • Tuhfet-ül-ahrar (Hür adamların hediyesi)
  • Baharistan
  • Risalet-ün-nakşıbendiye
  • Tahkik-i mezheb-i sufîye

Like it? Share with your friends!

1

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format