Moğol İmparatorunun Kurucusu Kimdir Tarihi ve Özellikleri Hakkında Bilgi

Moğol imparatorluğu'nun kurucusu kimdi?, Moğol İmparatorluğu tarihi, moğol imparatorluğu dini, Moğol imparatorluğu bayrağı, moğol imparatoru kimdir, Cengiz Han Kimdir, Cengiz Han hayatı, Cengiz Han hakkında bilgi, Cengiz Han kısaca hayatı, Cengiz Han kısaca kimdir, Cengiz Han çocukları, Cengiz Han eşi, Cengiz Han sözleri, Cengiz Han kimdir kısaca, Cengiz Han hayatı kısaca, Cengiz Han biyografi, Moğol imparatorluğu haritası, Moğol İmparatorunun Kurucusu Kimdir?, moğol imparatorluğu hanları, moğol imparatorluğu özellikleri, Moğol imparatorluğu kurucusu cengiz han kaç yılında ölmüştür?


1

Bu yazımız içerisinde Moğol İmparatorunun kurucusu kimdir, Moğol imparatorluğunun tarihi üzerine bilgiler vermeye çalışacağız. Moğol imparatorluğu kurucusu cengiz han kaç yılında ölmüştür, Moğol imparatorluğu bayrağı, moğol imparatorluğu özellikleri nelerdir gibi soruların cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Moğol İmparatorunun Kurucusu Kimdir?

Moğol İmparatorunun Kurucusu Kimdir?

Moğol İmparatorunun Kurucusu Kimdir; imparatorluğun ilk kurucusu Cengiz Han’dır. 1206 ile 1294 yılları arasında etkinlik gösteren Moğol İmparatorluğu, Orta Asya’da kurulmuştur. Cengiz Han, Asya bölgesinde hüküm süren Türk ve Moğol boylarına boyun eğdirerek bir İmparatorluk kurma yoluna gitmiştir. Kısa süre içerisinde dünyanın her yerine yayılmaya başlayan Moğol İmparatorluğu, dünyanın %22’sine hakim olmayı başarmıştı. En etkin dönemlerinde 34 milyon km2 yüzölçümüne sahip olan İmparatorluk, tarihte bitişik sınırlara sahip en büyük devlet olarak gösterilmekte idi.

Moğol İmparatorunun Kurucusu Kimdir Moğol İmparatorluğu Tarihi Kısaca Bilgi
Moğol imparatorluğu haritası

Moğol İmparatorunun kurucusu olan Cengiz Han, topraklarında 100 milyondan fazla insan barındırıyordu. Devlet sınırlarının oldukça geniş olmasından dolayı İpek ve Baharat yolları üzerinden ticaret yapmak için bu ülke için en güvenli yollardan birisi olarak görülmüştü. Moğol İmparatorunun kurucusu Cengiz Han ölünce yerine oğlu Ogeday geçmiştir.

Moğol imparatorluğu bayrağı

Babasının tamamlayamadığı fetihleri tamamlayan Ogeday, devletin sınırlarını daha da büyütmüştür. 1260 yılına kadar herhangi bir yenilgi almayan Moğol İmparatorluğunu, ilk yenilgisini Memlüklüler tarafından Filistin’de almıştır. 1294 yılında Kubilay’ın ölümü devlet içerisinde büyük bir karmaşa ortamının oluşmasına neden olmuştur. Bu tarihten itibaren devlet Altın Ordu Hanlığı, Çağatay Hanlığı, İlhanlılar, Kubilay Hanlığı üzerine 4 parçaya ayrılmıştır.

Moğol İmparatorluğu Tarihi

Moğol İmparatorluğu Tarihi

Moğol İmparatorunun kurucusu kimdir sorusunu cevapladıktan sonra Moğol İmparatorluğu tarihi hakkında bilgi verelim. Moğol İmparatorluğu tarihi üzerine yapılan çalışmalarda Moğol kelimesi ilk olarak Çin’de bulunan Tang Hanedanlığına ait yıllıklarda geçmektedir. 7. yüzyılın sonuna doğru yazılan yıllık içerisinde Moğolların küçük, kabile ismi olarak geçtiği görülmektedir. Cengizhan’ın dedesi 1140 yılında bütün Moğolların tek lideri olarak gösterilmiş olup ‘Han’ unvanını alan ilk kişi olarak gösterilmektedir.

Moğol İmparatorluğu tarihi üzerine yapılan çalışmalarda Moğolların tek rakibinin olduğu görülmüştür. Güney’de Çin’in en güçlü ve hızlı yükselen hanedanlığı Jin, Moğolların her daim rakibi olmuştur. Moğolların tarih sahnesine ilk çıkışı ise Temuçin’in bölgede bulunan tüm Moğol kabilelerini tek çatı altında toplayarak Cengiz Han unvanı almasıdır.

Moğol İmparatorunun Kurucusu Kimdir Moğol İmparatorluğu Tarihi Kısaca Bilgi
Moğol imparatorluğu’nun kurucusu kimdi?

Cengiz Han, 1206 ile 1227 yılları arasında başta Kuzey Çin’de olan Xia ve Jin Hanedanlıkları üzerine seferler başlatarak imparatorluğun ilk adımlarını atmıştır. Orta Asya’da bulunan Karataylar, İran’da bulunan Harzemşahlar, Kafkasya’da bulunan Gürcüler, Rusya’da bulunan Kıpçaklar, İdil Bulgarları üzerine gerçekleştirilen seferler imparatorluğun sınırlarını büyük ölçüde genişletmiştir.

Moğol imparatorluğu kurucusu cengiz han kaç yılında ölmüştür? 1227’de Tangut seferinde iken hastalanarak ölmüştür. Cengiz Han, daha hayatta iken imparatorluğun idaresini 4 oğluna vermiştir. Cengiz Han’ın mezarı günümüzde dahi bulunamamıştır. Ölümü sonra defin işlemlerini yürüten askerler, Cengiz Han’ı gömdükten sonra mezarının bulunamaması için kendi istekleri ile birbirlerini öldürmüştür. Bu ritüel, eski imparatorlar tarafından uygulanan bir gelenekti. Moğol İmparatorunun kurucusu kimdir başlıklı yazı ile ilgili eklemek istediğiniz bilgi, duygu ve düşünceleriniz lütfen yorum kısmında belirtmeyi unutmayınız.


Like it? Share with your friends!

1

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format