Kutsal Emanetler Nelerdir Nerede ve Resimli Olarak Hakkında Bilgi

Bu yazımız içerisinde kutsal emanetler nelerdir, nerededir sorularına yanıt vermeye çalışacağız. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed'in vefatından sonra 4 halife;


0

Bu yazımız içerisinde kutsal emanetler nelerdir, nerededir sorularına yanıt vermeye çalışacağız.

Kutsal Emanetler Nedir?

Kutsal emanetler nedir; Peygamber efendimize, dostlarına, İslam’daki bazı peygamberlere ait olan müslümanların kutsal saydıkları eşyalara denir. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed’in vefatından sonra 4 halife ve sahabeleri onun eşyalarını muhafaza etmeye çalışmıştır. 4 halife döneminden sonra elen Abbasi ve Emeviler, İslam büyüklerinden kalan bu eserleri büyük bir özveri ile korumaya çalışmıştır.

Kutsal emanetler nerede; Kutsal emanetler İstanbul’da ki Topkapı Sarayında yer alan Has Oda’nın içindeki Mukaddes Emanetler Dairesi içerisindedir. Yazımızda Kutsal emanetler nelerdir, hangi eşyalar var sorularının cevabını ayrıntılı bir şekilde bulabilirsiniz.

Kutsal Emanetler Nelerdir?

Kutsal Kutsal Emanetler Nelerdir Resimli ve Nerede
Kutsal Kutsal Emanetler Nelerdir Resimli ve Nerede

Yavuz Sultan Selim, 1517 tarihinde Mısır’ı fethedince halifeliği devralmıştır. Mısır’da bulunan mukaddes emanetlerin tamamını Osmanlı’nın kalbi olan payitahta nakletmiştir. Kutsal emanetler nerede; Günümüzde kadar büyük bir özveri ile korunan Kutsal Emanetler şu an da Topkapı Sarayı içerisinde yer alan özel bir alanda muhafaza edilmektedir. Kutsal emanetler nelerdir; Hırka-i Saadet, Lıhye-i Saadet, Dendan-ı Saadet, Lava-i Saadet, Mühr-i Saadet, Name-i Saadet, Kadem-i Şerif’dir. Kutsal emanetler resimli olarak kutsal emanetler nelerdir ve ayrıntılı bilgiler şu şekildedir:

Hırka-i Saadet

Hırka-i Saadet

Peygamber efendimizin ashapları tarafından hediye edilen hırka günümüze kadar ulaşan eserler arasında yer almaktadır. Topkapı sarayında sergilenen hırkanın 124 cm boyunda olduğunu, oldukça geniş kollu olup siyah yün kumaştan dikildiğini görüyoruz.

Lıhye-i Saadet

Lıhye-i Saadet

Kutsal emanetler nelerdir sorusuna yanıt verebileceğimiz bir diğer eser ise sakal-ı şeriftir. Topkapı sarayında muhafaza edilen peygamber efendimizin sakalları, korunması gereken emanet eserler arasında yer almakta.

Dendan-ı Saadet

Dendan-ı Saadet

Silindir şeklinde altın bir sanduka içerisinde Peygamber efenfimizin Uhud savaşında iken kırılan dişleri muhafaza edilmektedir. Kutu, VI. Mehmet tarafından muhafaza edilmeye uygun olacak şekilde tasarlanmıştır.

Lava-i Saadet

Lava-i Saadet

Liva-i Saadet adı verilen bu sancak siyah renge sahip yünlü bir kumaştan yapılmıştır. Peygamber efendimize ait olduğu düşünülen bu kumaş, Osmanlı’da sadece harp zamanında özel merasimlerle çıkartılmakta idi.

Mühr-i Saadet

Mühr-i Saadet

Hz. Muhammed’e ait olan bu mühür, 4 halide tarafından da kullanılmıştır. Hz. Osman döneminde kaybedilen mühür, o dönemde orjinaline uygun olacak şekilde yeniden yaptırılmıştır. Mührün orijinali Bağdat’da ele geçirilmiş olup İstanbul’a getirilmiştir.

Name-i Saadet

Mühr-i Saadet

Kutsal emanetler nelerdir sorusuna aslında o döneme ait birçok eserin günümüze kadar ulaşılabilenlerinden oluştuğunu görüyoruz. Hz. Muhammed, hicretin 9. yılında başta Bizans İmparatoru olmak üzere İran, Mısır, Habeşistan başkanlarına birer mektup yazarak onları İslama davet etmiştir. Bu mektuplardan Mısır hükümdarına gönderilen mektup 1850 yılında Mısır manastır kütüphanesi içerisinde yer alan bir incilin kapağına yapıştırılmış bir şekilde bulunmuştur. Eser, 1997 yılında Topkapı Sarayına getirtilerek sergilenmeye başlanmıştır.

Kadem-i Şerif

Kadem-i Şerif

Topkapı Sarayı Hırka-ı Saadet Dairesi içerisinde yer alan dördü taş, ikisi tuğladan olmak üzere toplamda 6 adet peygamberimize ait ayak izleri bulunmaktadır.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format