Kuşçubaşı Eşref Kimdir Hayatı Hatıraları Kabri Hakkında Bilgi

Kuşçubaşı Eşref kimdir, hayatı ve hatıraları üzerine bu yazımızda bilgi vermeye çalışacağız. 1873 yılında İstanbul'da dünyaya gelen Kuşçubaşı Eşref


0

Kuşçubaşı Eşref kimdir, hayatı ve hatıraları üzerine bu yazımızda bilgi vermeye çalışacağız.

Kuşçubaşı Eşref Kimdir?

Kuşçubaşı Eşref kimdir; 1873 yılında İstanbul’da dünyaya gelen gelmiş olup, harp okulu okuduğu dönemlerde Jön Türkler’e dahil oldu. Bu grup ile ilişkisinin ortaya çıkmasının ardından Sultan Abdülhamit Han’ın emri ile Hicaz’a sürgün edildi. Sürgün edilmesinin ardından Hicaz’da bir ayaklanma başlatarak Osmanlı’ya karşı bir cephe aldı. Meşrutiyetin ilan edilmesinin ardından isyana son vererek arkadaşları ile beraber Teşkilat-ı Mahsusa isimli bir istihbarat örgütü kurdu.

Kuşçubaşı Eşref Hayatı

Kuşçubaşı Eşref Kimdir Hayatı Hatıraları Kabri Hakkında Bilgi

1911 yılında Enver Paşa’nın Trablusgarp’da başlattığı direnişe katılan Kuşçubaşı Eşref, 1912 yılında II. Balkan savaşında oldukça önemli görevler üstlendi. Tekirdağ, Çorlu, Hayrabolu, Malkara ve Edirne’nin kurtarılmasında büyük bir paya sahip oldu. Kuşçubaşı Eşref kimdir sorusu, bu ismin siyasi olarak elde ettiği başarılardan yeni haberdar olan kişiler tarafından yöneltildiğini görüyoruz.

Batı Trakya’nın tekrardan ele geçirilmesini sağlan Eşref, burada Batı Trakya İslam Cumhuriyetini kurdu. I. Dünya Savaşının başlamasının ardından Kuşçubaşı Eşref Teşkilatı Mahsusa’nın Arap Yarımadasının tek sorumlu başkanı olarak seçildi. 1918 yılında İngilizlere karşı başlatılan Kanal Harekatında görev aldı. 20,000 kişilik İngiliz ordusunun karşısına 40 kişilik grubu ile 5 saat dayanarak esir düştü.

Kuşçubaşı Eşref Kimdir Hayatı Hatıraları Kabri Hakkında Bilgi

Kuşçubaşı Eşref kimdir, hayatı ile ilgili birçok bilgi ve belge bulunmaktadır. İngilizlerin eline esir olarak düştükten sonra Malta’ya sürgün edilmiştir. İngilizler ile Türk hükümeti arasında yapılan esir değiş – tokuş anlaşması sonucunda serbest bırakılmıştır. Malta’dan yola çıkan Eşref, Anadolu’da başlatılan Milli Mücadeleye destek verdi. Kuvayi Milliye ordusuna bağlı olarak Yunan’da düşmana karşı büyük mücadeleler vermiştir.

Kuşçubaşı Eşref Ölümü

Kuşçubaşı Eşref Kimdir Hayatı Hatıraları Kabri Hakkında Bilgi

Çerkez Ethem’in Türk kuvvetlerine isyan etmesi sonucunda bozguna uğratılmasından sonra Çerkez Ethem ile beraber Yunanlılara sığındı. Çerkez Ethem ile beraber Yunan ve İngiliz İşbirlikçisi olmaktan ötürü Türkiye’ye girişi tamamen yasaklandı.

1938 yılına kadar ülkeye girişi yasaklanan Kuşçubaşı Eşref, çıkartılan genel bir af sonucunda ülkeye giriş yapabilmesinin önündeki engel kaldırılmıştır. Eşref Sencer Kuşçubaşı olarak ismini düzenleten Kuşçubaşı Eşref, 1964 yılında sahip olduğu çiftlikte vefat etmiştir.

Kuşçubaşı Eşref Hatıraları

Bugüne kadar yazılan tarih kitapları içerisinde Eşref bey hakkında herhangi bir bilgi bulunmamakta idi. Günümüzdeki Milli İstihbarat Teşkilatının kurulmasına öncülük eden Kuşçubaşı Eşref, kaleme aldığı hatıra defteri içerisinde Trablusgarp savaşı başta olmak üzere hayatı boyunca yaşadığı tüm olaylar ile ilgili ayrıntıları bu hatıra defteri içerisinde dile getirmiştir.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format