kuranı kerimin anlaşılması ve kavranması


3

Kuranı kerimin anlaşılması ve kavranması için Kur’an’ın her konuda İslam’ın ilk ve en önemli temel kaynağı olduğunda herhangi bir ihtilaf bilmiyoruz. O, her mezhep ve ekol için başvurulacak ilk kaynaktır. Müslüman’ın Kur’an’ı anlamasından daha olağan ve elzem bir uğraşı bilmiyoruz. Onu öğrenmek, insanın önce Rabbi’ni, sonra kainatı ve kendisini öğrenmesidir. Onu öğrenmek hayrı, güzelliği ve erdemi öğrenmektir. Onu öğrenmek, şerrin, çirkinliğin kaynağını ve onlardan kurtuluş yöntemlerini öğrenmektir. Kur’an’ın anlaşılması iyinin kötünün, hak ve haklının anlaşılması demektir.

Kuranı kerimin anlaşılması ve kavranması

‘Önünüzde Allah’ın âyetleri okunurken ve aranızda Onun elçisi var iken nasıl olur da inkara dönersiniz. Oysa her kim Allah’a sıkıca tutunursa o kesinlikle bir doğru yola çıkmıştır.’ (Al-i İmran, 3/101) ayeti, Kur’an’ı ve Onu yaşayan ve öğreten Hz. Peygamberin öğretilerinin bulunduğu toplumun yanlışı seçmelerini garipsemiştir.

kuranı kerimin anlaşılması ve kavranması

Kur’an, müslümanların hayatlarını aydınlatan kaynaktır. O, hayatı bütün olarak ele alır. İnsanların yaşamlarında karşılaştıkları problemleri çözmek ister Bu nedenle birçok yerde nur ve münir/aydınlatan sıfatlarıyla anılmıitır. (Mâide 5/15, Fatır, 35/25) Bunu iyi bilen İslâm muarızları Kur’an ile müslümanlar arasında bazı yapay engeller koymaya uğraşmışlardır. Zira hırsızlar girmek istedikleri yerin ışıkla olan irtibatını kesmeye ve birtakım yapay engeller oluşturmaya çalışırlar.

Bu nedenle Kur’an muarızları, Onu inkar yerine müslüman kamuoyunun zihnini meşgul edecek şüphe ve tereddütler ortaya koymayı yeğlemişlerdir. Kur’an’ın Orta Çağ’da bedevî bir topluma nazil olduğunu, modern bir hayatta uygulamanın imkansız olduğu, anlaşılmaz bir dil ile indiğini, yaşayanlardan çok ölülere hitap ettiğini, belirli kesimlerin ancak Onu anlayabileceklerini, onların da asırlar önce gelip geçtiklerini iddia ederler. Bunlar, Onların ortaya attıkları engel ve şüphelerden bazılarıdır.

Kuranı kerimin anlaşılması ile ilgili örnekler

Sahabeden günümüze, en çok üzerinde çalışılan konu Kur’an’ı anlama çerçevesinde olmuştur. Bazen bir âyet bile yıllarını almıştır. Kuranı kerimin anlaşılması ve kavranması konusunda Kur’an mütercimi ve Hibru’l Ümme ümmetin üstadı’ olarak bilinen İbn Abbas’ın ‘Eğer ikiniz Allah’a tövbe ederseniz ne iyi. Çünkü ikinizin de kalpleri eğildi. Yok eğer peygambere karşı birbirinize arka çıkmaya kalkışırsanız haberiniz olsun ki Onun yardımcısı Allah’tır, Cebrail’dir ve dürüst müminlerdir.

Kuranı anlama ve yorumlamada temel ilkeler

Bunların ardından melekler de ona arka çıkar.’ (Tahrim: 66-4) ayetinde, Peygamber aleyhinde yardımlaşan kadınların olduğunu Hz. Ömer’den sormak için bir veya iki sene uğraşı verdiği, (Suyuti, Mufhimatu’l- Kur’an fi Mubhemati’l -Kur’an, s.34)keza, sahabeden İkrime, ‘Kim Allah yolunda hicret ederse yeryüzünde gidilecek çok yerde, genişlik de bulur ve kim çıkar da sonra kendisine ölüm yetişirse muhakkak ki onun mükâfatı Allah’a aittir. Allah çok bağışlayan, çok merhamet edendir.’ (Nisa, 4/100) âyetinde söz konusu edilen zatın kim olduğunu öğrenmek için dört sene çalışmış, sonunda Onun Cündup b.Demre olduğunu öğrenmiştir.(a.g.e. s.76).

Kur’an’ın doğru anlaşılması İslâm toplumunda görülen birçok problemin çözümünü de beraberinde getirecektir. Zira söz konusu problemlerin büyük ekseriyeti Kur’an’ı yanlış anlamadan kaynaklanmaktadır. İslâm tarihinin ilk ifrat hareketi olan Harici Çıkış Kur’an’ı yanlış anlama ve bu yanlışlığa bina edilen yaşantıdan kaynaklandığı gibi, günümüzde de birçok sapma Kur’an’ın yanlış anlaşılmasından kaynaklanmaktadır.

Haricîler, ‘Hüküm ancak Allah’ındır.’ ( Enam, 6-57) âyetinden hareketle Hz. Ali gibi bir şahsiyeti tekfir edebilmişler ve masum canlara kıyabilmişlerdir. Günümüzde de bunun uzantılarını görmek mümkündür. Sözgelimi bazı çevreler, ‘İyilik ve takva üzerinde yardımlaşın kötülük ve azgınlık üzerine yardımlaşmayın.’ (Maide, 5/2) ayetinden hareketle ilhadi ve ateist cemiyet ve örgütlere yardım etmeyi Kur’an’ın emri olarak değerlendirmişlerdir.

Kuran başka dillere çevrilmesi sorunu


Like it? Share with your friends!

3

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format