Kuranı anlamak için kuranın tefsirine neden ihtiyaç duyulmuştur


2

Kuranı anlamak için kuranın tefsirine neden ihtiyaç duyulmuştur? veya tefsir ilminin amacı nedir? gibi soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Kuranı anlamak için kuranın tefsirine neden ihtiyaç duyulmuştur

Kuranı anlamak görevi

Dini, bilimsel, hukuki, siyasi, edebi bir metnin izah ve açıklanması da insanların farklı ve değişik yapı ve kültür seviyesinden kaynaklanmaktadır. Metinlerin kapalı kalması, yanlış yorumlara ve hatta bölünme ve kavgalarla neticelenen ihtilaflara götürebilmektedir.

Allah Teala, buna mahal bırakmamak için ilahi metinlerin izah ve beyanı için peygamberler ve ehliyetli kişileri görevlendirmiştir. Öyle ki, metinlerin beyanı peygamberlerin en önemli görevleri arasında yer almaktadır. ‘Sana bu Kur’an’ı indirdik, insanlara kendilerine indirileni beyan edesin diye. Belki düşünürler’ (1).

Allah Teala, beyan ve izah görevinin yerine getirilmesini bir vecibe kılmış ve konunun ehil ve uzmanlarından söz almıştır. ‘Vaktiyle Allah kitap verilen okur yazarlardan andolsun ki, onu insanlara beyan edeceksiniz ve gizlemeyeceksiniz diye söz almıştı (2).’

‘Biz ayetlerimizi bilenler için açıkladık’ (3) ayeti, Kuran’ın bilenler için gayet açık olduğuna dikkat çekmektedir. Ancak, bilmeyenlere açıklama ve beyan görevi başta peygamberler olmak üzere ehil kişilere verilmiştir.

Kuran’da müteşabih ayet ve ayetlerin bulunmasının hikmeti 1

Kuranın tefsirine neden ihtiyaç duyulmuştur

Konu ile ilgili olarak Lütfullah Cebeci’nin mütalaalarını veriyoruz.

  1. Metni yazan insanın üstünlüğünü gösterir. Alimin ilmi kudreti, eserine birçok dakik manaları yerleştirmesine sebebiyet verir. Bunların anlaşılması, çoğu zaman izah edilmesine bağlıdır.
  2. Eserdeki bir takım kıyas mukaddimelerinin ve şart cümlelerinin ya edebi bir incelikte ya da herhalde anlaşılır düşüncesiyle hazfedilmesidir. Binaenaleyh bazen şartın hazfedilen cevabının ve kıyasın hazfedilen mukaddimesinin ne olduğunu bilmeye ihtiyaç duyulur ki bunu gösterecek ve sözdeki manayı ortaya koyacak olan da müfessirdir.
  3. Kelimelerin mecaz, müşterek ve iltizam gibi üç değişik manayı aynı anda taşımasıdır. Binaenaleyh bu durumdaki bir kelimeden esas olarak hangi mananın kastedildiğini tespit etmek bir açıklamaya bağlıdır. Bir eseri veya bir sözü açıklama ihtiyacı bazen o eser ve sözün kendisindeki bu gibi sebeplerden olabileceği gibi bazen de onun muhatapları arasındaki bilgi anlayış ve akıl farklılığından dolayı olabilir (4).

Kuranı anlama ve yorumlamada temel ilkeler

Bir ayet veya metin bir kesim insan için çok net iken diğer kesim için müşkül olabilmektedir. Birinci kesim için tefsir, izah ve tahlile ihtiyaç duyulmazken diğer kesim için bunlar kaçınılmazdır. Kuran Arapça nazil olduğu için bu dilde bulunan hass, amm, mecaz, hakikat, mücmel, sarih, kinaye, hafi, mutlak, mukayyed vs. konuları içeren lafızları alması da muhakkaktır. Bunlar da ciddi bir çalışma ve izahı gerektirir.

Kuranda anlaşılması güç ayetler ayetler nelerdir? Geçmişte anlama problemi olmayan ayetler, neden bugün için problem olmakta ve nedenlerini öğrenmek istiyorsanız ‘Kuranda anlaşılması güç ayetler ve zor ayetler nelerdir‘ başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Kuranı anlamak üzerine araştırma yapıyorsanız ‘kuranı kerimin anlaşılması ve kavranması‘ başlıklı yazımıza göz gezdirmenizi tavsiye ederizi. Yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

  1.  Nahl, 16-44.
  2. Al-i İmran, 3-187.
  3. Enam, 6-98.
  4. Cebeci, Lütfullah ‘Kuran’ın Anlaşılmasına Doğru’ Konulu Tebliği, s.150-151, Feza Yayıncılık, İzmir, 1992.

 

Kuranı anlama ve yorumlamada temel ilkeler


Like it? Share with your friends!

2

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format