Kuran’da müteşabih ayetler ve müşkül ayetlerin bulunmasının hikmeti 2


0

Kuran’da müteşabih ayetler ve müşkül ayetlerin hikmeti nedir? Kuran ve hadis ışığında maddeler halinde açıklamasını yazımızda bulabilirsiniz.

Kuran’da müteşabih ayetler ve müşkül ayetlerin bulunmasının hikmeti

Kuran’da bazı manaların müşkül ve müteşabih ayetlerle gizlenmesi, İslam kültür ve tefekkürü açısından pek çok önemli gelişmenin sebebi olmuştur. Bunları şöyle sıralayabiliriz (1).

Kuran’da müteşabih ayet ve ayetlerin bulunmasının hikmeti 1

 1. Kuran’ın tefekkürü emretmesi müşkül ve müteşabih ayetlerin anlaşılması için itici bir güç oluşturmuştur. Bu güç kalpleri heyecanlandırmış, tefekkürü ve dikkati geliştirmiş, atalet ve acizliği silip süpürmüş (2) ilmin insanlar arasında gelişmesini sağlamıştır (3).  Düşünme ve araştırma gelişerek taklitten uzaklaşılmış, araştırmaya yönlendirmiştir. Bundan da dünyevi ve uhrevi pek çok faydalar olmuştur (4).
 2. Müşkül ve özellikle de müteşabih ayetler müminler için imtihandır (5). Bu ayetlerle sağlam ve çürük inançlar ortaya çıkmıştır (6). Müminlerin teslimiyetleri denenmiş, amel olunmasa bile müşkül ayetleri okumakla sevaba nail olmuşlardır (7).
 3. Müşkül ve müteşabihatla Kuran’ın edebi üstünlüğü ortaya çıkmıştır. Kuran muhalifleri kendi konuştukları dille, bildikleri kaidelerle inzal olan Kuran’ın müşkül ve müteşabihatının bazılarını anlayamamaları ve bu konuda aciz kalmaları Kuran’ın Allah kelamı olduğunu ispat etmiştir (8).
 4. Müşkül ayetleri anlamak zor ve meşakkatlidir. Buysa çok sevap kazanmaya vesiledir (9).
 5. Kuran’ın tamamı muhkem ve herkesin anlayabileceği kolaylıkta olsaydı, sadece belli bir kesime kaynaklık yapardı. Diğer düşünce ve mezhep sahipleri bundan mahrum kalırdı.
  Müşkül ve müteşabih ayetler sayesinde İslami düşüncenin ufukları gelişmiş ve genişlemiştir. Çeşitli toplumlara fikri, kaynaklar, bol miktarda düşünce malzemeleri bu yolla sağlanmıştır. Her düşünce sahibi bu fikri malzemelerle Kuran kültürüne belli ölçüde katkı sağlamıştır (10).
 6. Müşkül ve müteşabih ayetleri anlamaya çalışanlar akli delilere ve diğer ilimlere sarılmışlar bu da onları taklit karanlığından kurtarmış istidlal ve hüccetin ışığına ulaştırmıştır. Sadece muhkem ayetlere sarılmak akli melekelerin gelişmesine mani olduğu gibi, müslüman toplumun cehalet ve taklitten kurtulmasını da zorlaştırırdı (11).
 7. Ayetlerin tevili, ayetler arası tercihi, bu tür ayetler sayesinde gelişmiştir. Bu da pek çok ilmin gelişmesine sebep olmuştur. Filolojik ve metodik ilimlerin gelişmesi mütaşabihatın araştırmasıyla olmuştur (12)
 8. Bu sayılanlar arasında en önemlisi de müşkül ve müteşabihin soyut düşüncenin gelişmesine yardımcı olmasıdır. Avam somuta ilgi duyar. Seçkinler ise soyuta meyyaldirler. Muhkem, müşkül ve müteşabih ayetlerle hem halk hem de seçkinler ilgi duymuş, böylelikle toplum fikri yönden dengelenmiştir (13).

müteşabih ayet hikmetlerinin yazıldığı ‘Kuran’da müteşabih ayet ve ayetlerin bulunmasının hikmeti’ yazımızın birinci kısmına buradan ulaşabilirsiniz.

Tefsir alanı ile ilgileniyorsanız ‘Tefsir yazarları ve konularına göre kuran tefsir kitapları ve yazarları‘ başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

 1.  Bkz.Yaşar, Hüseyin, Kuran da Anlamı Kapalı Ayetler, 128/130.
 2.  İbn Kuteybe, a.g.y.
 3.  Zemahşeri, Keşşaf, I, 338; Zerkeşi, Burhan, II, 75; Suyuti, İtkan, I, 668; İcaz, I, 158.
 4.  Subhi Salih, Mebahis fi Ulumit-Tefsir.s. 286.
 5.  İbn Kuteybe,a.g.y.
 6.  Zemahşeri, a.g.e., I, 338.
 7.  Zerkeşi, a.g.e., II, 75-76; Suyuti, İtkan, I, 668; İcaz, I, 159.
 8.  Zerkeşi, Burhan, II, 76; Suyuti, İtkan, I, 668.
 9. Suyuti, İtkan, I, 670; İcaz, 1/160.
 10.  Suyuti, İtkan, I, 670.
 11.  Suyuti, İcaz, I, 160.
 12.  Suyuti, İtkan, I, 670.
 13.  Suyuti, İcaz, I, 160 .49 Nahl, 16/44.

 

Kuranı anlama ve yorumlamada temel ilkeler


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format