Kars Ani Harabeleri Nerededir Kısaca Nedir Hakkında Bilgi


0

Kars Ani Harabeleri nerededir, ani harabeleri hangi şehirdedir, Ani harabeleri hakkında bilgi gibi Kars Ani harabeleri kısaca nedir sorusunun cevabını yazımızda ayrıntılı bir şekilde bulabilirsiniz.

Kars Ani Harabeleri Nerededir?

Ani harabeleri nerede: Ani harabeleri harita üzerindeki konumu

Kars Ani Harabeleri nerededir; Kars’ın Ermenistan sınırına yakın bir bölgede bir zamanlar etkinlik göstermiş yıkık bir kent olarak karşımıza çıkıyor. Kars iline bağlı Ocaklı Köyü’nde ve Kars ilçesi Arpaçayı yolu üstündedir. Ayrıca Arpaçayı, Aras Nehri’nin bir koludur. Kars Ani antik kenti Arpaçayı’nın Anadolu tarafında kalan kısmında yer almaktadır.

Kars Ani Harabeleri Kısaca Nedir?

Kars Ani Harabeleri Nerededir Kısaca Nedir Hakkında Bilgi
Ani Harabeleri kısaca nedir?

Kars Ani Harabeleri nedir; Kiliseler, Camiler, Ateş Tapınakları yıkık bu kent içerisinde günümüze kadar ulaşan bazı kalıntılardan oluşan yıkık bir kenttir. Ani Harabeleri tarih içerisinde iki ülkeyi birbirine bağlamak için tasarlanmıştı. Fakat; günümüzde iki ülkeyi birbirinden ayıran yegane bir köprü durumundadır.

Anadolu içerisinde Ermenilerin yaşamış olduğu en eski yerleşim yerlerinden birisi olan Ani harabeleri, M.Ö 3,000’li yıllardan kalma eserlere de ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda harabe içerisinde 1,100 yılından kalma birçok İslami eserlerde bulunmaktadır. 2016 yılında Ani Harabelerinin koruma altına alınması için UNESCO’ya başvuruda bulunuldu. Yapılan başvuru kabul edilmiş olup Kars Ani Harabeleri UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi içerisine dahil edilmiştir.

Kars Ani Harabeleri Tarihi

Ani Harabeleri Tarihi

Kars Ani Harabeleri tarihi yapılan araştırmalarda bu yıkık kentin adı ilk olarak 6. yüzyılda bir Ermeni ailesinin müstahkem yeri olarak kayıtlara geçmiştir. Gamsaragan ailesi, bu kentin ilk sahiplerinden birisi olarak gösterilmektedir.

Gamsaragan ailesinin bu bölgede yürütmüş olduğu iktidar Bargatlar ailesi ile yaşanılan mücadele sonrasında sona ermiştir. Bu mücadeleyi kaybeden Gamsaragan ailesi tüm mal ve mülklerini bırakıp Bizans İmparatorluğuna kaçmıştır. Bizans İmparatoru, Bargat ailesinden I. Aşot’u Ermenistan Kıralı olarak atayarak Kars bölgesinde hüküm sürmesine karar vermiştir. Ermenistan’ın başkentliğini buraya taşıyan Aşot Bargat, günümüzde Ani Harabeleri olarak adlandırılan yerde devasa bir şehir inşa etmeye başlamıştır. Tarihi açıdan oldukça önemli olan bu bölge, bugüne kadar 24 farklı uygarlık tarafından işgal edilip hüküm sürmüştür. Bölgenin İpek yolu üzerinde olmasından dolayı ticari açıdan önemli ve zengin bir kent olduğu görülmektedir.

Kars Ani Harabeleri Mimarisi

Ani Harabeleri Mimarisi

Kars Ani Harabeleri mimari açıdan üçgenimsi bir yapıda inşa edildiğini görüyoruz. Üçgenimsi olarak inşa edilmesinin arka planında yer alan etmen ise; şehrin, arazı üzerinde daha sağlam daha güçlü bir şekilde durmasıdır. Toplamda 7 kapısı bulunan şehrin en önemli giriş kapıları Kars Kapısı, Sarnıçlı Kapı ve Aslanlı Kapıdır. Şehrin inşası sırasında renkli tüf taşı ve Horasan harcından yapıldığını görüyoruz. İnşa sırasında kullanılan malzeme ve teknikler, eserin günümüze kadar ulaşmasını sağlamıştır. Kentin içerisinde hem Hristiyanlığa hem de İslamiyete yönelik kalıntılar bulunmaktadır. Her 100, 150 metre aralıkla kilise, cami, ateş tapınakları görebilmek mümkündür. Tarih kitapları içerisinde 1001 kiliseli şehir olarak da adlandırılan bu kent üzerinde yapılan araştırmalarda bir yeraltı şehri tespit edilmiştir.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format