Kahire hakkında bilgi kahire hava durumu müzesi nüfusu ve tarihi


1

KAHİRE – PİRAMİTLER MISIR

KAHİRE HAKKINDA

Cumhuriyetle yönetilen bir Arap ülkesi olan Mısır Halkının çoğunluğu Müslüman Araplardan oluşmaktadır. 

Kuzey Afrika'nın nüfusu en büyük olan ülkesidir. Nüfusun büyük bir bölümü Nil Nehri boyunca yerleşmiştir. Akdeniz ve Kızıldeniz'e kıyısı bulunan Mısır'ın, batısında Libya, güneyinde ise Sudan yer almaktadır. Mısır, Asya kıtasında yer alan kısmı Sina Yarımadası üzerinden Filistin ve İsrail ile komşudur. Mısır'dan geçen Nil Nehri, sularını Akdeniz'e boşaltmaktadır. Medeniyetin beşiği olan Orta Doğu'da bulunan bir ülkedir. 

Ülkenin yüzölçümü 1.010.000 kilometre karedir ve 2012 tahminiyle yaklaşık 90 milyon nüfusa sahiptir.

Mısır'ın yaklaşık 7000 yıllık bir geçmişi vardır. İlk medeniyetten bu yana birçok yönetim, ülke ve kavim gelmiş ve geçmiştir. Osmanlı İmparatorluğu'nun bir vilayeti olmuştur. 1922'de Birleşik Krallık'tan bağımsızlığını kazanmış ve 1953'de Cumhuriyet ilan edilmiştir. En son 2011 Mısır Devrimi ile 32 yıl Mısır'ı yöneten Hüsnü Mübarek gitmiştir ve ülke demokrasiye geçiş sürecine başlamıştır. Bu süreç, 3 Temmuz 2013'te seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin bir darbe ile görevden alınmasıyla kesintiye uğramıştır.

Dünyanın Yedi harikasından biri olan Keops Piramidine ev sahipliği yapan Kahire.

VİZE

Mısır, TC vatandaşı Bordo (Umuma Mahsus) pasaport sahiplerinden vize istemektedir, Yeşil, Diplomatik ve Hizmet pasaportu sahibi TC vatandaşları ülkeye vizesiz olarak giriş yapabilmektedir, Mısır vizesinin sonuçlanması çok uzun zaman alabildiğinden bu vizeye başvuracakların seyahat tarihinden en az 3 ay önce başvurularını yapmaları yararlarına olacaktır.

HAVALİMANI-ŞEHİR MERKEZİ ULAŞIM

Kahire uluslararası Havalimanında 3 farklı terminal binası bulunmaktadır ve Şehir merkezine 22 km mesafede yer almaktadır. Havalimanı-Şehir merkezi arası ulaşımlar Otobüs, Taksiler ve Uber ile sağlanmaktadır. Otobüsler havalimanı çıkışında yer almakta ve yolculuk 45 dk sürmektedir. Taksiler ile pazarlık yapılması gerekmekte olup ücret ortalama 40 EGP ( 11.5 TL)'dir.

TAKSİ

Taksiler ile pazarlık yapılması gerekmekte olup ücret ortalama 40 EGP ( 11.5 TL)'dir.

UBER 

Kahire'de UBER çok yaygın şekilde kullanılmaktadır. Havalimanı şehir merkezi arası Uber yaklaşık 6-7 USD (30-35 TL) tutmaktadır.

İlk UBER yolculuğunuzda 13 TL indirim kazanmak için " uhc668hrue " kodunu kullanarak yeni kayıt oluşturabilirsiniz.

KONAKLAMA

Konaklama için merkezi konuma yakın birçok oteli tercih edebilirsiniz. Kahire' de gezilebilecek yerler arası ulaşım için çok uygun şekilde Uber yada Taksi kullanabilirsiniz. Otellerin gecelik fiyatları ise 120-300 TL arasında değişmektedir. Oteller için Tahrir meydanı ve çevresini tercih edebilirsiniz. Kahire'de her bütçeye uygun otel bulabilmek mümkündür. 

Ayrıca günlük 70 TL'den başlayan fiyatlarla Kahire'de ev kiralayabilmeniz'de mümkündür.

Otel seçimleriniz için https://www.hotels-scanner.com web sitesi üzerinden inceleme ve karşılaştırma yapabilirsiniz.

Sizde Booking sitesi üzerinden " AA89C915" kodunu kullanarak %10 indirmli olarak Otel rezervasyonu yapabilirsiniz. 

İsterseniz Airbnb sitesi üzerinden 250 TL üstü konaklamalarının için 130 TL indirim alabilirsiniz, Yeni üyelere özel bu kampanyaya katılmak için https://abnb.me/e/I6Ezh3LwEO linki üzerinden kayıt yaptırmanız yeterli olacaktır.

MISIR PARA BİRİMİ

Ülkenin ulusal Para birimi 

Mısır Pound'u (EGP)

1 EGP = 0,284 TL ( GÜNCEL KUR )

Ayrıca Mısır'da Amerikan dolar'ı da yaygın olarak kullanılmakta ve hemen her yerde kabul görmektedir. Mısır'da herhangi bir yerde alışveriş yapıp Dolar verdiğinizde size para üstü olarak genellikle Mısır Pound'u (EGP) verilmektedir. Bir başka dikkat çekiçi durum ise Mısır'da Bir çok esnafın Türk Lirasınıda kabul etmesidir. Yanlız eski ve yıpranmış Türk lirası kabul edilmemektedir.

SİM KART / TELEFON

Öncelikle Turkcell (Günlük 24,90 TL), Vodafone (Günlük 21,90 TL) şebekelerinin burada bulunan operatörlerle anlaşması olduğundan kendi hattınızı Günlük ücretleri karşılığında kullanabilmenizi mümkündür. Türk Telekom şebekesinin burada bulunan operatörlerle anlaşması bulunmamaktadır.

Sim kart almak isterseniz şehir merkezinde bulunan tüm telefoncularda Vodafone, Orange, Etisalad ve Telekom Egypt şebekeleri için ortalama fiyat 30 gün geçerli 7 GB'lik sim kart 100 EGP (28 TL)'dir. Ortalama tüm operatör fiyatları aynıdır. Daha düşük paketlerde mevcut, kartı aldığınız yerden aktivasyon yaptırmayı unutmayın!!!

Sim kart fiyatları ve Tarifeler ile ilgili ayrıntılı bilgi için https://www.finder.com/best-prepaid-sim-card-egypt web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

MARKET – ALIŞVERİŞ

Çok sayıda Süpermarketin bulunduğu Kahire'de en uygun süpermarketler Metro, Gamgoum ve Alfa'dır. Hemen hepsi şehir merkezine yakın konumdadır.

KREDİ KARTI

Kredi kartı bazı büyük işletmeler ve Restorantlar haricinde pek geçerli değildir.
Her ihtimale karşı önceden sorulmalıdır.

HALK

İnsanları gerçekten sıcak ve yardımsever olan Mısır'da, İngilizce konuşma oranı özellikle gençler içinde bir hayli fazladır. Orta ve Üst yaş grubu pek ingilizce bilmemektedir. Bazı kişiler sizden yardım karşılığı para talep edebilmektedir.

DÖVİZ / PARA BOZDURMA

1 EGP : 0.28 TL, Döviz bozdurmak için hafta içi mesai saatlerinde bankaları ve Şehir merkezi çevresinde bulunan Döviz bürolarını tercih edebilirsiniz. Nakit ihtiyaçları için ise 7/24 ATM'leri kullanabilirsiniz. Döviz bürolarının çoğunda Sıfır komisyon uygulanmaktadır. Fakat paranızı bozdurmadan önce mutlaka komisyon olup olmadığını sormanız gerekmektedir. Mısır'da çoğu döviz bürosu Türk Lirası'da bozmaktadır.

GÜVENLİK

Kahire için orta düzeyde güvenli bir şehir olduğunu söyleyebilmemiz mümkündür. Hemen her noktada polis bulunmaktadır, Bazı hırsızlık vakaalarının yaşandığı Kahire'de özellikle yanınıza gelip size birşeyler satmaya çalışan kişilere karşı dikkatli olunması gerekmektedir. Ayrıca şehirlerarası Otobüs ve Tren yolculuklarında da kişisel eşyalara dikkat edilmelidir.

ARAÇ KİRALAMA

Kahire'ye gelip araç kiralamayı düşünürseniz şehir merkezindeki kiralama şirketlerini düşünebilir yada gelmeden online olarak araç kiralayıp buradan teslim alabilirsiniz… Kahire ve Mısır'ın diğer şehirlerindeki şoförlerin çoğu dikkatsiz ve tehlikeli şekilde araç kullanmaktadırlar. Size tavsiyem burada araç kiralamamanızdır. Ayrıca Kahire'de Taksiler pazarlık yapılması şartı ile çok uygundur. Park yeri bulmakta büyük sorun teşkil etmektedir. Benzin 1 Lt 7.75 EGP (2.20 TL) civarında.

HAVA DURUMU

Akdeniz ve Çöl iklimi mevcut, Yazları çok sıcak ve nemli, Akşamları ise çöl ikliminin etkisi ile serin olabilmektedir. Ayrıca çok sık kum fırtınaları gözlenmekte ve göz gözü görmemektedir. Bunu bilerek gelmenizi tavsiye ederim…

SAĞLIK

Mısır'da Hijyen konusunda sıkıntılar yaşanabildiğinden bu ülkeye gitmeden bazı aşıların yaptırılması gerekmektedir. Kendi sağlığınız açısından Tifo, Sarı Humma, Meningokok, Hepatit A, Hepatit B ve Sıtma aşılarını yaptırmanız tavsiye edilmektedir.

Bu aşılar ile ilgili ayrıntılı bilgi için http://www.seyahatsagligi.gov.tr/Site/SaglikBilgisi/ET web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

HEDİYELİK EŞYA

Kahire'de çok sayıda hediyelik eşya alabileceğiniz dükkanlar bulunmaktadır. Ayrıca Piramitlerin çevresinde size birsey satmaya çalışan çok sayıda seyyar satıcılar bulunmaktadır. Fakat özellikle Turistlerden hediyelik eşyalar için yüksek fiyatlar talep edilebilmektedir. Tüm Alışverişleriniz için pazarlık yapmanızı tavsiye ediyorum.

Ayrıca Buraya özgü Parşomen kağıtlarındanda hatıra maksatlı satın alabilirsiniz. Her türlü kalitede bulunan Parşomen kağıtlarını hemen heryerde bulabilirsiniz.

Magnetler 2-3 USD ( 10-15 TL ) arası kalitesine göre değişmektedir.

KAHİRE GECE HAYATI

Kahire'de çok canlı bir gece hayatına sahip olmamakla birlikte gece hayatı daha çok şehir dışında yaşanmaktadır. Şehir dışında tavernalar mevcut olup turistler için pek uygun değildir.

KAHİRE MUTFAĞI

Kahire'de yemeklerin büyük çoğunluğu et ile yapılmaktadır. Kazaz Restorant Kahire'nin gidilebilecek iyi restorantlarından biridir. Çoğu Arap ülkesinde olduğu gibi buradada kebap çeşitleri oldukça meşhurdur. Fakat hijyen konusunda sıkıntılar yaşanabildiğinden dikkatli olunması gerekmektedir.

KAHİRE'YE NASIL GELİNİR?

Kahire'ye İstanbul'dan THY'nin ve Egypt Havayollarının 2 saat 10 dk'lık direk uçuşları ile gelinebilmektedir. Fakat bilet fiyatları oldukça yüksektir. Buraya eğer vizeniz varsa Atina üzerindende gelinebilmektedir. İsterseniz buraya Sharm El Sheikh ve Hurgada'dan tren ve otobüsler ile de gelebilirsiniz. 

SHARM EL SHEIKH – KAHİRE OTOBÜS

Sharm El Sheikh-Kahire arası Yolculuk 5.5-6 saat sürmektedir. Bilet fiyatları ise Ekonomi ve Business Class arası alınabilmekte olup fiyatlar 150-350 EGP (42-100 TL) arasında değişmektedir.

Sharm El Sheikh – Kahire Otobüs biletleri için https://go-bus.com/en/Buses?destination=SharmelShiekh-Cairo websitesini ziyaret edebilirsiniz.

HURGHADA – KAHİRE OTOBÜS

Hurghada – Kahire arası Yolculuk 5-5.30 saat sürmektedir. Bilet fiyatları ise Ekonomi ve Business Class arası alınabilmekte olup fiyatlar 150-350 EGP (42-100 TL) arasında değişmektedir.

Hurghada – Kahire Otobüs biletleri için https://go-bus.com/en/Buses?destination=Hurghada-Cairo websitesini ziyaret edebilirsiniz.

LUXOR- KAHİRE OTOBÜS

Luxor – Kahire arası Yolculuk 8-8.30 saat sürmektedir. Bilet fiyatları ise Ekonomi ve Business Class arası alınabilmekte olup fiyatlar 215-330 EGP (62-94 TL) arasında değişmektedir.

Luxor – Kahire Otobüs biletleri için https://go-bus.com/en/Buses?destination=Luxor-Cairo websitesini ziyaret edebilirsiniz.

TREN İLE ULAŞIM

Tren saatleri ve Biletleri için https://enr.gov.eg/ticketing/public/smartSearch.jsf; websitesini ziyaret edebilirsiniz.

KAHİRE'DE KAÇ GÜN KALINMALI?

İskenderiye'de 2-3 tam gün kalarak her yerini gezip görebilmeniz mümkündür, Benim tavsiyem ise Cuma günü gelip Pazar günü dönülmesi yönündedir.

KAHİRE GELMEYE DEĞER Mİ?

Bir Mısır seyahati planlaması yaparsanız Piramitlerin ve medeniyetlerin şehri Kahire mutlaka ziyaret edilmelidir.

Kahire'den sevgilerle, bir daha ki yazılarımda görüşmek üzere.

Yazar: Bilal Yılmaz


Like it? Share with your friends!

1

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format