İran Alamut Kalesi Nerede Hikayesi Hakkında Bilgi

Bu yazımız içerisinde İran Alamut kalesi hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Tarih içerisinde oldukça önemli bir yere sahip olan bu kale,


3

Bu yazımız içerisinde İran Alamut Kalesi nerede, İran Alamut Kalesi hikayesi özet bilgi ve İran Alamut kalesi hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

İran Alamut Kalesi Nerede?

İran Alamut Kalesi Nerede Hikayesi Hakkında Bilgi

İran Alamut Kalesi nerede; İran sınırları içinde olan Kazvin eyaletinin yaklaşık olarak 30 km kuzeydoğusunda, başkent Tahran’ın 112 km kuzeybatısında ve Hazar denizinin güneyinde yer almaktadır.

2000 metre yükseklikteki yalçın kayalar üzerinde kurulmuş olan İran Alamut Kalesi nerede; İran’ın Deylem bölgesinde, Talekan Nehri’yle Alamut Vadisi’nin birleştiği yerde, Kazvin şehri sınırları içerisinde yer almaktadır.

İran Alamut Kalesi Hikayesi

İran Alamut Kalesi Hakkında Bilgi Nerede Hikayesi Özet Bilgi-1
İran Alamut Kalesi Nerede Hikayesi Hakkında Bilgi

Tarih içerisinde oldukça önemli bir yere sahip olan Alamut kalesi İran’da gezilip görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadır. Kale, son kuşatmasında patlatılmasından ötürü günümüzde yıkık harabe durumundadır. Tarihsel açıdan oldukça önemli bir yere sahip olan karşın İran Alamut Kalesi hakkında bilgi bulunamadığını. Biraz önce de bahsettiğimiz gibi bu yazımız içerisinde İran Alamut Kalesi hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Kale ile ilgili anlatmalar genel olarak rivayetler üzerine kurulmuştur.

İran Alamut Kalesi Nerede Hikayesi Hakkında Bilgi

Alamut Kalesi, tarih içerisinde Kartal Yuvası olarak da bilinmektedir. Alamut Vadisi ile Telekan nehrinin tam birleşim noktası üzerine kurulu olan bu kale, yüksekliği 2,000 metreyi aşan kayalıklar üzerinde yer almaktadır. Kalenin tam yapım tarihi bilinmese de Alamut kalesi iran Deylem Hükümdarlığı döneminde yapıldığı düşünülüyor. Kalıntılar üzerinde yapılan araştırmalarda kalenin 805 yılında yapılmış olduğu düşünülüyor.

İran Alamut Kalesi Nerede Hikayesi Hakkında Bilgi

Tarih içerisinde birçok kez kuşatılmış olan kale, yaşadığı tahribatlardan ötürü birçok kez tamirat görmüştür. Günümüzde harabe, yıkık bir halde olsa da kalenin popüler olmasındaki etken Hasan Sabbah’dan kaynaklandığını söyleyebiliriz. 1090 yılında kaleyi ele geçiren Hasan Sabbah, Batini örgütünün lideri konumunda yer almaktadır. Tarihteki en gizemli kişilerden birisi olan Sabbah, Haşhaşileri kurarak bölgedeki liderliğini sürdürmüştür.

İran Alamut Kalesi Hakkında Bilgi

İran Alamut Kalesi Nerede Hikayesi Hakkında Bilgi

Mancılık, okuçuluk gibi askeri stratejiler ile ele geçirmenin imkansız olduğu Alamut Kalesi, Hasan Sabahh’ın sırda dışı eylemleri ile düşmüştür. Kale içerisine yerleştirdiği casusları ile halk ve asker üzerinde Batiniliği yayan Sabbah, kalenin kendiliğinden teslim edilmesini sağlamıştır. Kale içerisinde yer alan özel bölüm içerisinde hem ölmek hem de öldürmek üzere görevli olan Haşhaşileri yetiştiren Sabbah, dünya üzerinde birçok suikastın önderliğini yapmıştır. Ömrünün sonuna kadar bu kalede yaşayan Hasan Sabbah, ölümünden sonra kalenin yaşamasına engel olmamıştır. 1256 yılında Mogol Hükümdarı Hülagu Alamut Kalesinin önüne gelerek kalenin bir anda yerle bir olmasına neden olmuştur.

İran Alamut Kalesi hakkında bilgi verdiğimiz bu yazıda kalenin sonuna da değinmek istiyoruz. O dönemin en büyük ve en geniş kütüphanesinine sahip olan kale, oldukça yüksek bir tepede olmasından dolayı mancılık, okçuluğa karşı dayanıklı idi. Moğol askerleri, kalenin altından başlattığı kazı çalışmaları sonrasında heryere patlayıcılar yerleştirdi. 1256 tarihinde 300,000 Moğol askeri tarafından başlatılan kuşatma sonucunda patlayıcılar ateşlenmiş, kale bir anda içerisindekiler ile beraber kalıntı haline gelmiştir.


Like it? Share with your friends!

3

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format