İnsan Vücudu Organları İsimleri Yerleri ve Görevleri Neler

İnsan vücudu, mucizelerle dolu kusursuz bir yapıya sahiptir. Hayati açıdan büyük öneme sahip olan organlarımızın yerlerini bilmek ister misiniz?


-1

İnsan vücudu organları, mucizelerle dolu kusursuz bir yapıya sahiptir. Hayati açıdan büyük öneme sahip olan organlarımızın yerlerini bilmek ister misiniz?

insan vücudu organlarının yerleri

İnsan vücudu organları, her birinin belirli bir görev ve sorumluluklara sahiptir. Bu görev ve sorumluluklar ile beraber organların yeri, isimleri ve görevleri şu şekildedir.

İnsan Vücudu organları isimleri ve Yerleri

insan vücudu organları isimleri yerleri ve görevleri insan vücudu resmi
insan vücudu organları isimleri yerleri ve görevleri

İnsan vücudu  organları nelerden oluşur, hayati öneme sahip organların neler olduğunu görevleri ile beraber size sunmaya çalışacağız. İnsan vücudu organları isimleri şunlardır; kalp, karaciğer, akciğer, dalak, ince bağırsak, mide, kalın bağırsak, böbrek, pankreas, apandisit ve safra kesesi. Görevleri ise şu şekildedir:

Kalp

İnsan vücudu organları içerisinde en önemli organlardan biri olan kalp, göğüs boşluğu içeriside yer almaktadır. Kalp, kas sisteminden oluşmakta olup içi boş bir yapıda yer almaktadır. Perikard adı verilen bir zar ile sarılı olan bu organ, yaşamın en temel sırlarına sahiptir. Her iki tarafında da akciğerlerin bulunduğu bu organ, günlük 100 bin, yılda 40 milyon, ortalama bir insan hayatı boyunca ise 2,5 milyar kere atmakta olup 8 tondan fazla kan pompalamaktadır.

Karaciğer

Ortalama olarak 2 kilogram ağırlığında bulunan Karaciğer, oldukça yumuşak olup koyu kırmızı renktedir. İnsan vücudu organları içerisinde ise diyaframın hemen altında, sağ tarafta yer almaktadır.

Akciğer

Göğüs boşluğu içerisinde yer alan organlardan birisi olan Akciğer, solunum ile görevli tek yetkili organdır. İki ayrı parçadan oluşan bu organ, kalbin sağ ve sol tarafında yer almaktadır.

Dalak

Midenin hemen arka bölümünde bulunan dalak, aynı zamanda da karın boşluğunun hemen solunda yer almaktadır. Görevi; eskimiş, kullanılmayan kan hücrelerini yok ederek ihtiyaç olması durumunda yeni kan hücreleri üretmektir.

İnce Bağırsak

Ortalama olarak 7 metre uzunluğunda olan ince bağırsak, kıvrımlı bir yüzeye sahiptir.

Mide

İnsan vücudu organları içerisinde oldukça önemli bir yere sahip olan mide, karın bölgesinin hemen sol tarafında yer almaktadır. Oyuk ve torba biçiminde olan bu organ, kaburga kemiklerinin arkasında, diyaframın hemen altında yer almaktadır.

Kalın Bağırsak

Sindirim sisteminin beşte birini oluşturan kalın bağırsak, ince bağırsak ile anüs arasında yer almaktadır.

Böbrek

Fasulye şeklinde vücudun hem sağ hem de sol tarafında yer alan bu organ, boşaltım ile görevlidir.

Pankreas

Karın boşluğunun hemen üst tarafında, bel omurunun ön kısmında yer alan Pankreas, salgıladığı salgılar ile sindirim sistemine yardımcı olur.

Apandisit

Kalın bağırsağın bir çıkıntısı olan ve kör bağırsağın hemen altında yer alan Apandisit, kalın bağırsakta bulunan mikropları yok etmekle görevlidir.

Safra Kesesi

İnsan vücudu organları içerisinde önemli olan diğer bir organ olan Safra kesesi, Karaciğerin altında yer almaktadır. Safra kesesi, karaciğerden salgılanan safrayı depolamak, yoğunlaştırmak ile görevlidir.

İnsan Vücudunun Kaçı Su?

İnsan Vücudu Organları Yeri ve İnsan Vücudunun Kaçı Su

İnsan vücudunun kaçı su konusunda da çeşitli araştırmalar yapılmıştır. Yukarıda belirttiğimiz gibi her organın belirli görev ve sorumlulukları bulunmaktadır. Bu görev ve sorumlulukları yerine getirmek için su gerekmektedir. Vücudumuzun yüzde kaçı sudur soruları üzerine yapılan bilimse araştırmalarda ortaya %70 oranında bir su oranına sahip olduğumuzu görüyoruz. İnsan vücudunun kaçta kaçı sudur sorularına yanıt olarak vücudumuzun %70 oranında sudan oluştuğunu söyleyebiliriz.

İnsan vücudu organları isimleri ile ilgili içerik ile duygu ve düşüncelerinizi lütfen yorum kısmında yazmayı unutmayınız.


Like it? Share with your friends!

-1

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format