Hollanda’da Lisans Eğitimi (Detaylı)

hollanda eğitim sistemi makale, hollanda eğitim vizesi, hollanda eğitim danışmanlığı, hollanda eğitim ücretleri, hollanda ingilizce eğitim veren üniversiteler, hollanda lisans eğitimi, hollanda eğitim sistemi eksi, hollanda eğitim durumu, hollanda yüksek lisans, hollanda yüksek lisans ücretleri, hollanda'da eğitim, hollanda'da eğitim ücretleri


1

Yurt dışında bir süre de olsa yaşamak insana bağımsızlık, kendini yönetme ve kültürel anlamda çok şey katmaktadır. Bu zamanı eğitim alarak değerlendirmek hem kariyer hem de kişisel dünyanızda pek çok olumlu etkiye sahip olacaktır. Peki Hollanda’da lisans eğitimi nasıl biliyor musunuz? Bu yazımızda sizlere Hollanda’da lisans eğitimi, kabul koşulları, eğitim yapısı ve daha bir çok konuda ayrıntısıyla bahsedeceğiz. Fakat öncelikle Hollanda hakkında küçük bir bilgilendirme yapmak istiyoruz.

Hollanda Avrupa’nın kuzeyinde yer alır. Batısında büyük komşusu Almanya, güneyinde ise Belçika bulunmaktadır. Başkenti Amsterdam; resmi dilleri ise Felemenkçe, İngilizce, Papiamento, Frizcedir. Ülkede ABD doları ve Euro kullanılmaktadır. Kuzey Denizi’ne kıyısı olan Hollanda yer yer sıfır metrenin yani deniz seviyesinin altında kara parçalarına sahiptir. Deniz tarafından İngiltere ile komşu olan Hollanda oldukça küçük bir yüz ölçümüne sahiptir.

Hollanda Eğitim Sistemi

Hollanda'da Lisans Eğitimi
Hollanda’da Lisans Eğitimi

Gelişmiş bir Avrupa ülkesi olması sebebi ile Hollanda, yabancı öğrenciler tarafından sıkça tercih edilmektedir. Üniversiteler de çok çeşitli bölümleri, ana bilim dalları, burs, konaklama, uygulama ve sosyal imkanlarıyla öğrencilere karşılık vermektedir. Sıkça tercih edilmesine rağmen Hollanda üniversitelerinin hepsi çok kaliteli eğitim vermekle beraber öğrencilerden de aynı oranda başarıyı beklemektedir.

Bu nedenle okul türünüz, diploma notunuz ve dil bilginiz son derece önemlidir. Hollanda üniversiteleri her yıl dünyadaki en iyi iki yüz üniversite arasına girmektedir. Bu üniversiteler Times Higher Education tarafından belirlenir. Bu başarılı ve kaliteli üniversitelere TU Eindhoven, Groningen, Erasmus University Rotterdam, DELFT, Twente, University of Amsterdam, Leiden, Maastricht ve Vrije örnek verilebilir.

Peki, Hollanda’da üniversitelerin alanları nasıl belirlenir?

Hollanda’da iki türde üniversite eğitimi yürütülmektedir. Bunları uygulama ve teori ağırlıklı okullar olmak üzere iki farklı tipe ayrılmaktadır. Uygulamalı bilimler (University of applied science) üniversitelerde önemli olan uygulama ve teknik olmakla beraber teorik bütçeye ayrılan pay materyal ve laboratuvarlara oranla daha azdır. Özellikle mühendislik alanında bu üniversitelerin varlığından söz edilebilir. Genelde pratik eğitimin ağırlıklı olduğu şirketlere ve piyasaya eleman yetiştirmeye odaklı kurumlar olduğunu ifade edebiliriz.

Hollanda’da yer alan bir diğer üniversite türü ise Araştırma diyebileceğimiz (research) ağırlıklı üniversitelerdir. Bu okullarda ise bütçe ağırlığı daha çok araştırma finanse etmeye odaklıdır. Özellikle psikoloji, felsefe, ilahiyat, matematik, sosyoloji gibi sosyal bilimler ağırlıklı olduklarını söyleyebiliriz. Ayrıca teorik fizik gibi bölümleri de hesaba katmakta yarar var.  Bilimsel bilgiyi işleme ve yeniden üretmeyi içerdiğinden bu okulların giriş şartları uygulamalı bilimler üniversitelerine göre daha ağırdır. Yabancı öğrencilerin burada daha çok zorlandığını belirtmekte yarar var.

Hollanda hakkında ilginç bir bilgi de şu, Hollanda’da üniversitede lisans eğitimi çok yaygın değil. Özellikle okullar Amsterdam gibi daha büyük kentlerde yer alıyor ve sayıları da unutulacak kadar çok değil. Bu nedenle çok özel ve kaliteli bir eğitim imkanı sunmakta.

Hollanda eğitim dili daha doğrusu Hollanda üniversitelerinde lisans ve yüksek lisans dersleri İngilizce verilmekte ve yabancı öğrenciler de dahil olmak üzere bu sayede iş bulma imkanı doğmaktadır. Üniversiteler ise şirketlerle ortak çalışarak öğrencilerin direkt olarak piyasaya eleman olarak dönmesini sağlamaktadır.

Araştırmalarımıza göre kimi üniversiteler yüksek lisans kimileri ise lisans programlarına ağırlık vererek çalışmalarını yürütmekteler. Örneğin Amsterdam Üniversitesi ve DELFT, ekonomi, psikoloji, felsefe gibi sosyal bilimlerin ağırlık olarak yüksek lisans eğitimlerini verirken; Erasmus University, Twente, Maastricht University ve Vrije gibi eğitim kurumları ekonomi, mühendislik, işletme, psikoloji – sosyal bilimler gibi bölümlere lisans programı ağırlıklı dersler vermektedir. Haliyle yabancı öğrencilerin de daha çok tercih ettiği üniversiteler haline gelmektedir

Hollanda’da Lisans ve Lisansüstü Eğitimlerin Süreleri

Hollanda’da lisans ve lisansüstü eğitim süreleri üniversite türüne göre değişiklik göstermektedir.  Araştırma üniversitelerinde lisans üç yıl, yüksek lisans bir ya da iki yıl doktora eğitimi ise dört yıl sürmektedir.

Uygulamalı bilimler üniversitelerinde ön lisans iki yıl, lisans ise dört yıl sürmektedir. Doktora programları bir ya da iki yıl arasında değişiklik gösterirken uygulamalı bilimler üniversitelerinde doktora derecesi almak mümkün değildir.

Uygulamalı Bilimler Üniversiteleri’nde ise ön lisans programları 2 yıl, Hollanda’da lisans eğitimi programları 4 yıl ve master programları ise bir ya da iki yıl sürerken, Uygulamalı Bilimler’de doktora derecesi verilmez. Bunun yerine yeterlilik denilen bir unvan kazanılır.

Hollanda üniversitelerinden alınan diplomaların ülkemizde Yüksek Öğrenim Kurumu (YÖK) tarafından onaylanmışlığı ve geçerliliği bulunmaktadır. 

Hollanda’da üniversite okumak için gereken şartlar nelerdir?

 1. Lise veya dengi okul diploması 
 2. Mezun olmayanlar için öğrenci belgesi.
 3. Notlarınızın dökümünün olduğu transkript.
 4. TOEFL test sonucunuzun 550 olması, IELTS puanınızın 6,0 ya da Eğitim için alacağınız öğrenci vizesi.
 5. Üniversiteden temin edeceğiniz kabul belgesi.
 6. Seçtiğiniz üniversiteye ve programa neden katılmak istediğinizi ve geleceğe yönelik planlarınızı anlattığınız niyet mektubu.
 7. Akademisyenlerinizden alacağınız 2-3 adet referans mektubu.
 8. Yaratıcı sanatlar ve tasarım alanlarına başvuracak öğrenciler için portfolyo. 
 9. Ayrıca dil yeterliliği olmayan öğrenciler de Hollanda’da üniversite eğitimi alma şansına sahip olabiliyor.
 10. Dil yeterliliği olmayan, lise diploması uluslararası olmayan öğrenciler ise uluslararası öğrenci yılı (foundation) denilen bir program dahilinde yıl kaybetmeden rahatlıkla üniversitelere yerleşebiliyorlar. Üstelik bu tür programlara giriş daha da kolay çünkü IELTS’ten 5,0 puan almış olmak, diplomada geçer notlara sahip olmak giriş için yeterli oluyor.

Hollanda’daki Üniversitelere Başvuru Tarihleri

Hollanda’daki üniversitelere başvuru tarihleri ne zaman? Bu dönemler üniversitelerin web sitelerinden takip edilmelidir. Yılbaşından sonuna kadar üniversitelerin hepsi başvurularını farklı zamanlarda kendileri kabul etmektedir.

Hollanda üniversite eğitim fiyatları

Hollanda’da üniversitelerin lisans ücretleri sekiz bin ile on sekiz bin Euro arasında değişirken Hollanda yüksek lisans ücretleri ise on bin ile yirmi bir bin Euro arasında değişmektedir. Hollanda eğitim ücretleri içinde Doktora programlarının ücretleri daha fazla olup on beş bin Euro ile otuz beş bin Euro arasındadır.

Hollanda’da Bulunan Devlet Üniversiteleri

Hollanda’da eğitim almak isteyenler için Hollanda’da bulunan devlet üniversiteleri şunlardır:

 1. University of Twente
 2. Maastricht University
 3. Utrecht University
 4. Eindhoven University of Technology
 5. Erasmus University Rotterdam
 6. Leiden University
 7. Radboud University
 8. Vrije University
 9. Hollanda’da Bulunan Özel Üniversiteler
 10. Nyenrode Busıness Unıversıty
 11. Erasmus University Rotterdam

Hollanda’daki Üniversite Bölümleri

Hollanda’daki pek çok üniversitede ülkemizdeki üniversitelerde yer alan lisans ve yüksek lisans bölümlerine benzeyen bölümler dışında farklı bölümler de bulunmaktadır. Hollanda’daki Üniversite bölümlerinden bazılarını listelersek;

 1. Bilgisayar Mühendisliği 
 2. Biyomedikal
 3. Digital Society
 4. Elektrik Mühendisliği
 5. Felsefe çift Anadal (doktora)
 6. İktisat ve Ekonometri
 7. Kimya mühendisliği
 8. Medya ve İletişim
 9. Nükleer Füzyon Teknolojisi 
 10. Uluslararası işletme
 11. Veri Bilimi ve Enformatik Mühendisliği
 12. Yapay Zekâ

Hollanda öğrencilere pek çok imkan sunmaktadır. Bu yazımızda genel hatlarıyla Hollanda’da lisans eğitimi, kabul koşulları ve eğitim yapısı hakkında sizleri bilgilendirmeye çalıştık. Hollanda’da eğitim ile ilgili sorularınızı sorabilir ve konuyla bağlantılı olarak diğer yazılarımız da inceleyebilirsiniz. Hollanda’da lisans eğitimi hakkında sormak istediklerinizi yorum bölümünde belirtebilirsiniz. Ayrıca Hollanda lisans eğitimi hakkında bilgi, tecrübe, duygu ve düşüncelerinizi yorum bölümünde belirtmeyi unutmayınız.


Like it? Share with your friends!

1

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format