Hindistan Tac Mahal Hakkında Bilgi ve Taç Mahal Hikayesi


1

Dünya’nın 7 harikasından biri olan Tac mahal hakkında bilgi alabileceğiniz yazımızı sizler için hazırladık. Taç mahal hangi ülkededir, tac mahal kim yaptı, tac mahal özellikleri, taç mahal cami mi, taç mahal hikayesi nedir ve daha bir çok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Hindistan Tac Mahal Hakkında Bilgi

Hindistan Tac Mahal Hakkında Bilgi

Tac Mahal, Babür İmparatoru Şah Cihan tarafından 17.yüzyılda eşi Mümtaz Mahal adına yaptırdığı dünyanın en büyük yapılarından birisidir. UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi içerisine dahil edilen bu eser, Hindistan’ın en gözde turizm mekanlarından birisidir. Her yıl 3 milyondan fazla insan Hindistan’a gelerek bu şahane eseri görmek istemektedir. Yapıldığı günden günümüzde kadar etkileyici ve büyüleyici görünümünü kaybetmeyen bu eser, dünya üzerinde aşk için dikilmiş en büyük eser olarak biliniyor. Yakın zamanda gelen bir güncelleme ile bu eser Dünyanın 7 Harikasından birisi olarak kabul edilmiş olup koruma altına alınmıştır.

Taç mahal hikayesi ve efsanesi

Şah Cihan ve eşi Mümtaz Mahal'ın anıt mezarı
Şah Cihan ve eşi Mümtaz Mahal’ın anıt mezarı

Taç mahal hikayesi nedir? Tac Mahal, Babür hükümdarı olan Şah Cihan’ın yedi eşi içerisinde en sevdiği hanımı olan Mümtaz Mahal anısı için yaptırılmıştır. Şah Cihan’ın üçüncü eşi olan Mümtaz Mahal ile yapmış olduğu evliliği beş yıl süren bir aşkın sonunda kendisi 19 Mümtaz Mahal ise 20  yaşında iken gerçekleşmiştir. Mümtaz Mahal, Şah Cihan’ın 14. çocuğunu doğurduğu zaman hayatını kaybetmiştir. 

Şah Cihan, Dünya’nın 7 harikasından biri olan bu şahane eserin yapımından kısa bir zaman sonra oğlu Evrengzib Alemgir tarafından devrilmiştir. Geri kalan hayatını ölen eşi için yaptırdığı Tac mahal’in manzarasına sahip odasında hapis hayatı yaşamak suretiyle geçirdi. Şah Cihan kendisi için Tac Mahal’in karşısında Yamuna nehrinin diğer tarafında Tac Mahal’in siyah mermer ile bir benzerini yaptırmak istediği söylenir. Ancak oğlu Evrengzib Alemgir başa geçtikten sonra yapımına başlanılmış olan eseri yıktırdığı rivayet edilmektedir.

Tac mahal ne zaman yapıldı?

Tac mahal ne zaman yapıldı

Tac mahal ne zaman yapıldı? Tac Mahal, Babür hükümdarı Şah Cihan tarafından 1631 ile 1651 yılları arasında yaptırılmıştır1631 yılında başlanan inşaat, 20 yıl kadar sürmüş olup 1651 yılında tamamlanmıştır. 20 yılda biten bu eserin inşaasında 20,000’den fazla işçinin çalıştığı tahmin edilmekte. Şah Cihan’ın bu eser yapımı sırasında oldukça gaddar olduğu, inşa tamamlandığında tüm işçilerin kollarını kestiği iddia ediliyor. Cennet tasvirini yaptırma gibi bir fikirle yola çıkmış olan Şah Cihan, Tac Mahal’in günümüzdeki şeklinde karar kılıncaya kadar 2000 tane farklı model gösterildiği belirtilmektedir. Şah Cihan, yaptırdığı bu eserin dünya üzerinde tekrar yapılamaması için ölene kadar elinden gelen her şeyi yapmıştır.

Tac Mahal özellikleri 

Hindistan Tac Mahal Hakkında Bilgi

Tac mahal özellikleri ve görünümü kadar mimarisi ile de ön plana çıkan bir eser olduğunu görmekteyiz. Bu eserin yapımı sırasında Zümrüt, Yakut, Pırlanta gibi değerli madenlerden yapılmıştır. O dönemde yaşayan birçok kişinin hatıralarında Tac Mahal’in geceleri ay kadar parlak bir görünüme sahip olduğundan bahsetmişlerdir.  Kubbe yüksekliği 82 metre olan bu eser, dış bölümünde tamamen parlak mermerler ile süslenmiştir. Eserin içerisinde yüzbinlerce akik ve firuze taşları ile donatıldığını görüyoruz. Eser tam tamına 1.000 adet fil kullanılmış ve 20.000 işçi tarafından 11 yılda tamamlanmıştır.

Yapıt kubbesi ve dört köşesinde bulunan minareleri ile hangi yönden bakılacak olunursa olsun simetrik görülmektedir. Duvarlarında 42 adet Zümrüt, 625 adet Pırlanta, 142 adet Yakut ve 50 adet İnci bulunuyor.  Yapıtın dış mimarisinde bulunan işlemeler, hassas bir şekilde kesilmiş olan çok küçük taşların mermerlerin içi oyularak tek tek yerleştirmek suretiyle oluşturulmuştur. Ayrıca bu şahane eserin hem iç hemde dış kısmında bulunan işlemelerde Kuran-ı Kerim’den bir çok ayet bulunduğu bilinmektedir.

Tac mahal kim yaptı ve Tac mahal mimarı kimdir?

Tac mahal kim yaptı ve Tac mahal mimarı kimdir

Tac Mahal’ı kimin yaptırdığı çok bilinsede Tac mahal kim yaptı veya Tac mahal mimarı kimdir diye sorulursa bir çok kişinin bilinmediği görülecektir. Tac Mahal’ın mimarı bizede yabancı olmayan ülkemize bir çok önemli eser kazandıran tarihi bir şahsiyetin öğrencisidir. Evet yanlış okumadınız. Bu ihtişamlı eserin yani Tac mahal mimarı, Mimar Sinanın öğrencilerinden birisi olan Mehmet İsa Efendi olduğu belirtiliyor.

Taç mahal cami mi?

Taç mahal cami mi

Taç mahal cami mi diye hiç düşündünüz mü? Dünya genelinde milyonlarca turistin akın ettiği bu muhteşem yapıt için Hinduların uzun bir zamandır devam eden bir amaçları bulunmaktaydı. Hinduların amaçları ise bu yapıtın Hindular tarafından yaptırılmış olup Hindistan’ı fethe gelen Müslümanlarca bu eserin camiye dönüştürülmüş olduğudur. Bu iddialarını kabul ettirmek için bir çok yola başvurdular. Independent gazetesinin haberine göre hinduların bu iddialarını kabul ettirmek için yetkililere dilekçe vererek bu konuyu yeniden Hindistan’ın gündemine getirmek istediler.

Bu iddiaları inceleyen tarihçi, siyasetçi ve arkeologlardan oluşan yetkili bir grubun hinduların iddialarını içeren bu başvuruyu reddetti. Böylece Taç mahal cami mi değil mi sorularına kessin bir cevap vermiş oldular. Bir kez daha Tac Mahal’in Müslüman eseri olduğunu ve ibadet etme hakkının Müslümanlara ait olduğunu ilan ettiler.  Bu muhteşem eser Müslümanların ibadet etmeleri için sadece cuma günü turistlerin ziyarete kapalı ve sadece Müslümanları ziyaretine açık bırakılmaktadır. Ancak Müslümanlar yapıtın tümünde namaz kılamıyorlar. Sadece yapıt içindeki küçük camii kısmında namaz kılmak için girebiliyorlar.

Taç mahal hangi ülkededir ve Tac mahal nerede?

Taç mahal hangi ülkededir ve Tac mahal nerede?

Hindistan’a gidip Taç Mahal’i görmek istediniz peki Tac mahal nerede? Taç mahal hangi ülkededir? veya Taj mahal hangi şehirdedir biliyor musunuz? Babür imparatorluğunun altıncı hükümdarı olan Şah Cihan Tac Mahal’ı, o dönemki Babür devletinin başkeni olan Hindistan’ın Agra şehrinde yaptırmıştır. Şah Cihan Tac mahal’ı, Agra şehrinden geçen Jumna (Yamuna) Nehri‘nin hemen kıyısına yaptırmıştır.


Like it? Share with your friends!

1

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format