Hıdırellez Nedir Bayramı Ne Zaman Hikayesi Tarihi Anlamı Hakkında

Hıdırellez bayramı ne zaman, hıdırellezde ne yapılır, hıdırellez ne zaman, hıdırellez ne demek, hidirellez ne zaman, hıdrellezde yapılması gerekenler, hıdırellez dilekleri, hıdrellez sabahı ne yapılır, hıdırellez nasıl yazılır, hidirellezde nasil dilek tutulur, hıdırellez ne demek kısaca, hıdırellez ne zaman kutlanır, hıdırellez ayın kaçında, hıdırellez nasıl yapılır, hidirellezde ne yapilir, hıdırellez etkinlikleri, hıdırellez ne zaman dilek dilenir, hıdırellez tarihi, hıdırellez nevruz farkı, hıdırellez orucu, hıdırellezde neden ateşten atlanır, hıdırellez bayramı ne zaman, hıdırellez duası nasıl yapılır, hıdırellez hikayesi, hıdırellez nedir nasıl kutlanır?


1

Bu yazımız içerisinde Hıdırellez nedir, bayramı ne zaman konularını işlemeye çalışacağız. Her yıl 5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a bağlayan gece kutlanan Hıdırellez, Hızır ile İlyas’ın yeryüzünde buluştukları gün olarak gösterilmektedir. Bu bayram, Türklerin Orta Asya’dan getirdikleri Nevruz Bayramının İslamlaşmış hali olarak da bilinmektedir. 5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a bağlayan gece Hızır ile İlyas buluşarak sohbet ederler. Hıdırellez nedir sorusuna birçok kişi farklı ritüeller anlatmaktadır. Hıdırellez günü Hızır kara üzerinde, İlyas ise deniz üzerinde darda kalanlara, fakirlere yardım ederek zorluklardan aşmalarını sağlar.

Hıdırellez Nedir Bayramı Ne Zaman Hikayesi Tarihi ve Anlamı Hakkında

Hıdırellez Nedir?

Hıdırellez nedir sorusu üzerine birçok rivayet anlatılmaktadır. Rivayete göre; İlyas, Hızır ve İskender-i Zülkarneyn ölümsüzlük iksiri olan Ab-ı Hayatı bulmak için yola çıkmıştır. Bir süreden sonra Karanlıklar ülkesine içerisinden geçmişlerdir. Hızır ve İlyas Karanlıklar Ülkesinde Ab-ı Hayat’ın kaynağını bularak ölümsüzlük suyundan içmişlerdir. İskender’e kaynağı söylemeyen Hızır ile İlyas, günümüzde halen yaşamaya devam ettiklerine inanılmaktadır. Halk arasında Hıdırelleze olan inancın da değişiklik gösterdiğini görüyoruz. Hızır, genel olarak darda kalanlara yardım eden, bereket ve bolluk getiren, gelecekteki dileklerin gerçekleşmesini sağlayan bir kişi olarak tasvir edilir.

Hıdırellez Nedir Bayramı Ne Zaman Hikayesi Tarihi ve Anlamı Hakkında

Hıdırellez aynı zamanda Türk toplumları için Bahar ayının gelişini de temsil eder. Hızır, Allah’tan aldığı lütuf ile dolaştığı yerlerden yeşillikler çıkmasını sağlayarak çorak yerlerin tekrardan canlanmasını sağlardı. Türk toplulukları, her yıl 6 mayıs günü Hızır ve İlyas’ın geleneğini sürdürmek için çeşitli şenlik ve eğlenceler tertip etmektedir. Günümüzde Hıdırellez etkinliklerinin kullanmasının amacı; kış ve soğuk aylarının bittiği işaret eden bu gün, bahar ve güneşten en iyi şekilde faydalanılacak gün olarak gösterilmektedir. Hıdırellez günü birçok yöre piknikler düzenlenir, stres atmak amacı ile eğlenceler düzenlenir, nişan, düğün ve sünnet törenleri düzenlenir. Uğursuzluklardan kurtulmak amacı ile çeşitli dilekler dilenir, adaklar adanır.

Hıdırellez kutlamaları genel olarak yeşillik, ağaçlık yada su kenarlarında düzenlenmektedir. Bununla beraber türbe ve yatır çevrelerinde de Hıdırellez kutlamaları yapılmaktadır. Hıdırellez günü kırlardan çeşitli çiçek ve ot toplayan kişiler bunları kaynatıp suyunu içmesi durumunda tüm hastalıklardan kurtulabileceği de dile getirilmiştir. Hıdırellez nedir, kökeni nereye dayanır konusuna da değinecek olursak; Hıdırellez’in Mezopotamya ve Anadolu kültürüne ait bir gelenek olduğu iddia edilirken bazı kaynaklarda İslamiyet Öncesine dayanan bir Türk geleneği olabileceğinden bahsedilmektdir.


Like it? Share with your friends!

1

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format