Fotoğrafçılık Nedir Terimleri ve Çeşitleri Hakkında Bilgi

Fotoğrafçılık nedir, Fotoğrafçılık terimleri, fotoğraf türleri nedir, fotoğraf türleri, fotoğrafçılık nedir nasıl yapılır?, fotoğrafçılık nedir kısaca, fotoğrafçılık mesleği, fotoğrafçılık teknikleri, fotoğrafçılık dersleri, fotoğrafçılık çeşitleri, fotoğrafçılık çekim teknikleri, Fotoğrafçılık Türleri Nelerdir?, Fotoğrafçılık Çeşitleri Nelerdir?, Fotoğrafçılık hakkında bilgi


1

Fotoğrafçılık nedir, Fotoğrafçılık terimleri bu yazımız içerisinde fotoğrafçılık hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Fotoğrafçılık; bir kişinin görmüş olduğu bileşenleri fotoğraf makinesi desteği ile görsel sanata dönüştürme yöntemidir. Fotoğraf makinesi kullanımı ile ışığı hassas bir yüzey üzerine kaydeden kişiler, bu işlem sonucunda somut bir görüntü elde edebilirler. Ortaya çıkan ürün estetik bir görünüme sahip olmasından dolayı fotoğrafçılık bir sanat olarak kabul edilmektedir.

Fotoğrafçılık nedir sorusuna herkesin kendisine özgü bir tanımı bulunmaktadır. Bir sanat türü olmasına karşın amatör olarak birçok kişinin de fotoğrafçılık yapabildiğini görüyoruz. Geçmişte sadece fotoğraf makinesi üzerinden çekim yapan kişiler, günümüzde akıllı telefonlar sayesinde profesyonel işlemler ortaya çıkarabilmektedir.

Fotoğrafçılık Nedir?

Fotoğrafçılık Nedir Fotoğrafçılık Hakkında Bilgi

Fotoğrafçılık nedir konusundaki tanımlamaların sürekli olarak değişkenlik gösterdiğini görüyoruz. Fotoğrafçılık Nedir? sorusunu cevabı sürekli olarak değişkenlik göstersede bu alanda uzman kişilerin yapmış olduğu tanımlar şu şekildedir:

 • Fotoğrafçılık; Fotoğraf makinesi aracılığı ile görüntüyü belirli standartlara göre yakalama sanatıdır.
 • Fotoğraf makinesinin, kimyasal maddelerin ve ışığın yardımı ile, objelerin görüntüsünü olduğu gibi veren ve gösteren bir görüntüyü elde etme sanatı ve yöntemidir.
 • Fotoğrafçılık, kamera aracılığıyla ışığı hassas olan bir yüzey üstüne kaydederek görüntüyü oluşturma işi.
 • Fotoğrafçılık gözün gördüğü değişik objelerin, fotoğraf makinesi ve kişinin yetenekleri ile görsel bir sanata dönüştürülme yöntemidir.

Fotoğrafçılık Türleri Nelerdir?

Fotoğraf makinesi temel olarak görüntünün oluşumunu sağlayan makine olarak karşımıza çıkmaktadır. Fotoğraf çekimi yapan bir kişi, kamera ve lens kontrolü yaparak fotoğraf çekimi için gerekli olan ışığın pozlanmasını sağlar. Dijital fotoğraf makinelerinde birçok işlem otomatik olarak işleme alınmaktadır. Fotoğrafçılık nedir sorusunun ardından fotoğrafçılık türlerine de bakmak istiyoruz. Fotoğrafçılık Türleri; Siyah – Beyaz Fotoğrafçılık, Renkli Fotoğrafçılık ve Dijital Fotoğrafçılık olmak üzere 3 türü bulunmaktadır. Bu 3 türün açıklaması şu şekildedir:

Siyah – Beyaz Fotoğrafçılık

Geçmişte fotoğraf makineleri üzerinden çıkan görüntü monokrom bir yapı olan Siyah ve Beyaz renklerden oluşmakta idi. Renkli fotoğraf makinelerinin keşfinden sonra dahi kullanılmaya devam edilmiştir. Siyah – Beyaz fotoğraf çıktısı almak her zaman daha az maliyetli olmuştur. Günümüzde dahi nostalji zamanlarına dönebilmek için renkli fotoğraflar kullanılmaktadır.

Renkli Fotoğrafçılık

19. yüzyılın ortalarından itibaren kullanılmaya başlanan renkli fotoğrafçılık, ilk olarak 1861 yılında çekilmiştir. Bu konu üzerinde uzun deneyler ve çalışmalar yapan kişiler, ilk etapta çektikleri fotoğrafların beyaz ışığa maruz kalmasından dolayı çabuk solduklarını görmüştür.

Dijital Fotoğrafçılık

Dijital fotoğraf makinesi konusunda tarihte birçok ismin çalışmalar yaptıkları görülmüştür. İlk dijital fotoğraf makinesi 1975 yılında Kodak tarafından geliştirilmiştir. Kodak’ta görev alan mühendis Steven Sasson, bir grup teknisyen yardımcısı ile dijital fotoğraf makinesi konusunda büyük bir başarı elde etti. Küresel piyasaya ilk dijital fotoğraf makinesini ise 1994 yılında Apple tarafından sunulmuştur.

Fotoğrafçılık Çeşitleri Nelerdir?

Fotoğrafçılık Nedir Fotoğrafçılık Hakkında Bilgi

Fotoğrafçılık nedir sorusunun yanıtını verdiğimize göre fotoğrafçılık çeşitlerine de bakmak istiyoruz. Fotoğraf konusunda kendisini geliştiren, yetiştiren kişiler genel olarak belirli bir alan üzerine yoğunlaşmaktadır. Fotoğraf alanında çalışan kişilerin üzerinde çalıştıkları Fotoğrafçılık çeşitler şunlardır:

 • Sokak Fotoğrafçılığı
 • Düğün Fotoğrafçılığı
 • Belgesel Fotoğrafçılığı
 • Yemek Fotoğrafçılığı
 • Ürün Fotoğrafçılığı
 • Doğum Fotoğrafçılığı
 • Portre Fotoğrafçılığı
 • Moda Fotoğrafçılığı
 • Gezi Fotoğrafçılığı
 • Stüdyo Fotoğrafçılığı
 • Mimari Fotoğrafçılığı

Like it? Share with your friends!

1

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format