Erol Mütercimler Kimdir? Eşi, Kardeşi, Yazıları ve Kitapları Hakkında


2

Erol Mütercimler kimdir sorusuna bu yazımız içerisinde yanıt vermeye çalışacağız. Bunları biliyor muydunuz serisi içerisinde birçok kişinin biyografisi hakkında bilgi vermeye çalıştık. Erol mütercimler kimdir sorusunun cevabı dışında ayrıca yazımızda Erol Mütercimler eşi, Erol Mütercimler kardeşi ve Erol Mütercimler kitapları hakkında da bilgi bulabilirsiniz. Şimdi Erol mütercimler kimdir sorusuna cevap verelim.

Erol Mütercimler Kimdir?

Erol Mütercimler Kimdir?
Erol Mütercimler Kimdir?

Erol Mütercimler kimdir; 1954 yılında Kars’ta dünyaya gelen Erol Mütercimler, köy enstitüsü bir öğretmenin çocuğuydu. Babası mesleği gereği ülkemizdeki birçok şehre gidiyordu. Babasının en son tayin olduğu yer olan İstanbul, Erol Mütercimlerin de büyüdüğü şehirdir. Erol mütercimler kimdir; eğitim hayatının tamamını bu şehirde tamamlayan Mütercimler, lise eğitimini Osman Paşa Plevne Lisesinden tamamlayan Mütercimler, üniversite eğitimini İstanbul Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümünde almıştır. Aynı üniversite doktora çalışmalarını bitirmiş, Deniz kuvvetlerine teğmen olarak çalışmaya başlamıştır.

1978 yılında teğmen rütbesi ile Deniz Kuvvetlerine katılan Erol Mütercimler, 1980 darbesi sırasında görevinin başındaydı. Deniz Astsubay okulunda 16 yıl gibi bir süre Fizik öğretmenliği yapmış, binbaşı rütbesine yükselmesinden hemen sonra görevinden ayrılmıştır. Erol mütercimler kimdir sorusuna şimdi askeri hayatı sonrası hakkında bilgi verelim. Görevinden ayrıldıktan sonra Beşiktaş’ta bulunan Deniz Müzesine Müdür olarak atanmış ve bir süre burada görev yapmıştır. Buradaki görevinden de ayrılan Erol Mütercimler bir anda Avustralya’ya gitme kararı verir. Avustralya’da bulunan yerel bir radyoda program yapımcılığına başlayan Mütercimler, devlete ait bir gazetede de köşe yazarlığı yapmaya başlamıştır.

Belirli bir süre Avustralya’da kalan Erol Mütercimler, Türkiye’ye dönmeye karar verir. İlk başta birçok gazete ve dergide köşe yazarlığına başlamış, daha sonrasında ise TRT radyoda radyo programlarına başlamıştır. Birçok ulusal TV programına da katılım gösteren Erol Mütercimler, belgesel hazırlıkları da yaptı. Bugüne kadar 60’dan fazla radyo oyunu yazarak bunları sundu. Aynı zamanda bir akademisyen olan Erol Mütercimler başta İstanbul Ticaret Üniversitesi olmak üzere Yeditepe Üniversitesi ve Doğuş Üniversitesinde Strateji ve Devrim Tarihi konusunda dersler vererek öğrenci yetiştirdi. Erol mütercimler kimdir sorusunu cevapladıktan sonra Erol mütercimler hayatı ile ilgili önemli bilgilerden bahsedelim.

Erol Mütercimler Hayatı

Erol Mütercimler Kimdir?
Erol Mütercimler Hayatı

Ergenekon soruşturması kapsamında göz altına alınan Erol Mütercimler, sorgulama işleminden sonra serbest bırakılmıştır. 2013 yılında düzenlenen mahkeme sonunda ‘Ergenekon Silahlı Terör Örgütüne Üye Olmak‘ suçundan yargılanmış ve duruşma sonucunda 8 yıl 9 ay hapis cezası almıştır. Ancak; 2016 yılında alınan bu ceza Yargıtay tarafından bozulmuştur.

Tahliyesinden sonra Habertürk kanalında “Aynanın Arkası” adında bir haber programı yapmış, daha sonrasında bu programı Cem TV içerisinde sürdürmüştür. 2007 yılında Türkan Şoray ile beraber Suna adlı filmde oynamış, sinema kariyerinde sadece 1 filme yer verilmiştir. 2013 yılında ‘Kumpas Ergenekon’ adında bir kitap yazan Erol Mütercimler, Ergenekon sürecini en ince ayrıntısına kadar anlamıştır.

Erol Mütercimler Kardeşi Kimdir?

Erol mütercimler kardeşi Ünal mütercimler, ilginç bir hayat hikayesinden sonra Rusya’da olduğu döneminde gece feci bir şekilde dövülerek öldürülmüştür. Rusya’da öldürüldüğünde yanında taşıdığı pasaportu Alex Black adına düzenlenmiş Avustralya pasaportuydu. Avustralya’nın yerel gazetelerinden Sunda Herald Sun’a göre Erol mütercimler kardeşi Ünal mütercimler ya ajandı yada bir silah kaçakçısıydı.

Erol Mütercimler Kitapları

1987 yılından beri Erol Mütercimler kitapları ile okuyucu karşısına çıkmakta ve ilgi çekici yazılar yazmaktadır. Kaleme alınmış Erol Mütercimler kitapları şunlardır:

 1. Destanlaşan Gemiler – Hamidiye, Yavuz, Nusrat, Alemdar – 1987
 2. Sultan Osman – 1991
 3. 21. Yüzyıl ve Türkiye – Yüksek Strateji – 1997
 4. 21. Yüzyıl ve Türkiye – 2000
 5. İmparatorluğun Çöküşüne Denizden Bakış – 2003
 6. Düşler ve Entrikalar / Demokrat Parti Dönemi Türk – 2004
 7. Kadınlar, Gemiler, Otomobiller – 2004
 8. Kurtuluş Savaşı’na Denizden Gelen Destek ve Kuvayı Milliye Donanması – 2004
 9. Komplo Teorileri – 2005
 10. Yüksek Stratejiden Etki Odaklı Harekata Geleceği Yönetmek – 2006
 11. Bu Vatan Böyle Kurtuldu / Onlar Bizim İçin Öldüler – 2007
 12. Akıl Oyunu / Komplo Teorileri 2 – 2008
 13. Bilinmeyen Yönleriyle Kıbrıs Barış Harekatı – 2009
 14. Gelibolu 1915 Korkak Abdul’den Jolly Türk’e – 2009
 15. Satılık Ada Kıbrıs / Kıbrıs Barış Harekatının Bilinmeyen Yönleri – 2009
 16. Stratejik Düşünme & Geleceği Yönetmek ve Kazanmak İçin – 2009
 17. Aynadaki Tarih & Komplolar, Suikastler, Provakasyonlar, İsyanlar – 2010
 18. Ertugrul Faciası ve 21.Yüzyıla Doğru Türk – Japon İlişkileri – 2010
 19. 1922 Mudanya Mütarekesi Diplomasi Savaşı – 2013
 20. Gençler İçin Fikrimizin Rehberi Gazi Mustafa Kemal – 2013
 21. Büyük Kumpas Ergenekon – 2014
 22. Fikrimizin Rehberi Gazi Mustafa Kemal – 2014
 23. Komplo Teorileri & Aynanın Ardında Kalan Gerçekler – 2014

Erol mütercimler kimdir başlıklı yazı ile ilgili bildiğiniz veya eklemek istediğiniz bilgi ve düşüncelerinizi lütfen yorum kısmında belirmeyi unutmayınız.


Like it? Share with your friends!

2

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format