Bunları Biliyor Musunuz?


5

İnanmakta güçlük çekeceğiniz ilk defa duyacağınız bilgilerden oluşan birazdan okuyacağınız içerik olan bunları biliyor musunuz listesi içinde birbirinden ilginç, şaşırtıcı ve enteresan bilgilerden oluşmaktadır. Uzun araştırma ve uğraş sonucu oluşturulmuş içerik içerisinde şaşırtıcı tarihi bilgiler, enteresan hayvanlar alemi ve ilginç gelenekler gibi bir çok şaşırtıcı bilgi içermektedir. Birbirinden ilginç ama gerçek olan bilgileri ve şimdiye kadar doğru bilinen yanlışları sizler için hazırladık.

Bunları Biliyor Muydunuz?

Bunları Biliyor Musunuz?
 Bunları Biliyor Musunuz?

Bir çok konudan derlenmiş merak edilen şaşırtıcı bilgilerden oluşan bunları biliyor muydunuz köşesi, öğrenmeyi ve araştırmayı sevenler için hazırlanmıştır. Kültür, tarih, bilim, inanç ve daha bir çok konuda insanı şaşırtan bilgiler ufkunuzu genişletmenizi sağlayacak ve genel kültür seviyenizi yükseltecektir. İşte sizler için hazırladığımız bunları biliyor musunuz köşesi:

 1. 1 Sömürgecilik Tarihi Hakkında Bilgi


  En fazla sömüren milleterden olan İngilizlere ait olan maden işletmesinde çalışan Afrikali işçilerin elmas çalıp çalmadıklarını bilmek için her vardıya sonunda röntgenler çekilmekteydi. Fotoğraf ekim 1954 yılında röntgeni çekilen afrikalı bir işçiye aittir. Eğer Afrika'da ki sömürceilik tarihi hakkında bilgi almak ve sömürgecilik dönemi ilginç bilgileri öğrenmek istiyorsanız Afrikada sömürgecilik nasıl başladı başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.

 2. 2 Dünyada İlginç Gelenek ve Görenekler


  Endonezya'nın Sulawesi Adası'nda yaşamakta olan Toraja halkı Ma'nene olarak adlandırılan geleneklerine göre 3 yılda bir  ölülerini onurlandırmak için ölülerini mezardan çıkartarak yeni giysiler giydiriyorlar. En güzel elbilseleri giydirdikleri ölülerini kasabada gezdiriyorlar. Her ne kadar bize ürkütücü ve korkutucu bir gelenek olarak gelsede bu gelenek yıllardır Toraja halkı tarafından kutsal bir ritüel olarak görülmektedir.

 3. 3 Türkiye'nin En Uzun Yaşayan İnsanı


  Yabancı kaynaklara göre dünyanın en uzun yaşayanlarından biri olan ve ayrıca Türkiye'nin en uzun yaşayan insanı Zaro Ağa'dır. Zaro Ağa 160 yaşında ölmüştür. Yaşamış olduğu dönemde 6 tane savaşa katılmış ve 10 padişah hüküm sürmüştür.

  Türkiye'nin en uzun yaşayan insanı ve yabancı kaynaklara göre dünyanın en uzun yaşayanlarından biri Zaro Ağa 160 yaşında öldü. Yaşadığı dönemde 10 padişah hüküm sürmüş 6 savaşa katılmıştır.

 4. 4 Hindistan Taç Mahal Hakkında Kısa Bilgi


  Hindistan'da 17. yüzyılda Babür imparatoru olan Şah Cihan tarafından eşi Mümtaz Mahal adına yaptırdığı Taç Mahal yapımında tam tamına 1000 tane fil kullanılmıştır. Dünyanın 7 harikasından biri olarak kabül edilen Taç mahal 20000 işçi tarafından ancak 11 yılda tamamlanabilmiştir. Taç mahal hakkında diğer ilginç özelliklerini Hindistan Taç mahal hakkında bilgi başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

 5. 5 Dünya Kıtaların Oluşumu

  Bunları Biliyor Musunuz?

  Yaklaşık olarak 175 milyon yıl önce eğer kıtalar ayrılmamış olsaydı ve dünya kıtaların oluşumu gerçekleşmemiş olsaydı Dünyanın siyasal haritası resimdeki gibi olacaktı. Türkiye'nin okyanusa kıyı olan ve istanbul ile çanakkale'nin bir tek parça olduğu bir ülke konumunda olacaktı. Ayrıca komşularımızda değişmiş olacak Ermenistan diye bir sorunumuz iran diye bir komşumuz olmayacaktı.

 6. 6 Dünyanın Dönüşü Hakkında Bilgi


  İtalyan bilim adamı Galileo 385 yıl önce 'Dünya dönüyor' dediğinden dolayı Katolik engizisyon mahkemesince afaroz edilmiş ve hapsedilmiştir. Çünkü bu fikir kilise ve incil'e göre yanlış olduğu için kabül edilmemiş ve ölümle bile yargılanmıştır. Galileo'nın Katolik engizisyon mahkemesince idamla yargılanmasından yaklaşık olarak 600 yıl önce Müslüman bilim adamı El Biruni dünyanın döndüğünü tespit edip söylemiştir. Ayrıca El Biruni dünya, ay ve güneşin hareketlerinide tespit edebilmiştir.

 7. 7 Aslanın Özellikleri Nelerdir?


  Aslan özellikleri maddeler halinde sıralama yerine bilinen ilginç özellikleri hakkıda bilgi verelim. Aslanlar hakkında yanlış bildiğimiz özelliklerin başında Ormanlar kıralı olarak bilinmesi. Bilinenin aksine aslanlar ormanda yaşamazlar. Aslanlar daha çok fundalarda ve sazlıklarda yaşamaktadırlar. 

  Aslanın diğer bir özelliği ise günün 20 saatini yatarak geçirmektedirler. Çok istisnada olsa bazen koşarlar. Erkek aslanlar hakkında ise yanlış bilinen bilgilerden biride avlarını kendilerinin yapmasıdır. Erkek aslanlar yeleleri nedeniyle gizlenemediklerinden ötürü avlanamazlar. Avlanma görevini dişi aslanlar yapmaktadırlar. Ancak avı yeme önceği her zaman erkek aslandadır. Çiftleşme döneminde erkek aslanlar 1 hafta içerisinde 100 defa çiftleşebilmektedirler. Aslanların diğer ilginç özellikleri hakkında Aslanın özellikleri nelerdir başlıklı yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

 8. 8 Kabe Tarihçesi Kısaca


  1960 yıllarına kadar kadar Kabenin içi dileyen herkes tarafından ziyaret edilebilmekteydi. Fotoğrafta 1953 haccında, Kabe Muazzama’nın içine dileyen herkesin girebildiği anlar görülmektedir. O tarihlerde hac yolculuğunun günümüz kadar kolay yapılmadığından dolayı kabe'nin çevresindeki sakinlik dikkat çekmekte. Kabe'nin tarihi hakkında daha detaylı ve ilginç bilgileri öğrenmek istiyorsanız Kabe hakkında bilgi başlıklı yazımıza tıklayarak okumanızı tavsiye ederiz.  

 9. 9 Hayvanlar Alemi Hakkında Bilgi


  Dünyanın en büyük canlısı olarak bilinen Mavi balinaların dillerinin ağırlığı yaklaşık olarak yetişkin bir filin ağırlığına eşittir. Peki yetişkin bir filin dilinin ağırlığı ne kadar biliyor musunuz? Yetişkin bir filin ağırlığı yaklaşık olarak 520 ile 540 kilogram arasındadır. Hayvanlar alemi hakkında diğer ilginç bilgileri öğrenmek için hayvanar alemi ile ilgili ilginç bilgiler başlıklı yazıyı okumanızı tavsiye ederiz.

 10. 10 Yemen Türküsü Hikayesi


  Bunları biliyor musunuz köşesi içinde Yemen türküsü hikayesi hakkında ilginç bir bilgi verelim. Yemen türkümüze konu olan Huş yolu fotoğrafta görünen yerdir. 'Burası Huş'tur, yolu yokuştur, giden gelmiyor, acep ne iştir' sözlerini içeren Yemen türküsü hikayesi incelendiğinde huş yolunda şehit olanlar için yazıldığı görülmektedir. 1905 yılında Harput kışlasından giden Yemen taburları burada şehit olmuştur. 

 11. 11 Beyaz Çikolata Nedir?


  Beyaz çikolata aslında çikolata değildir ve kakao içermediğini biliyor muydunuz?  Beyaz çikolatanın içerisinde kako yağı, şeker ve süt bulunmaktadır. Aslında beyaz çilolata oldukça yeni bir icat sayılmakta olup ilk defa 1930 yılında İsviçre'de yapılmıştır. Kaliteli beyaz çikolata nasıl olmalı? Rengi bilinenin aksine beyaz değil hafif sarıya yakın olmalıdır.


Like it? Share with your friends!

5

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format