Barselona turu, plajları, alışveriş, katedrali ve Barselona gezi rehberi

Her insanın bir gün gitmek istediği güzel şehir Barselona…


1

Barselona gezi rehberimize başlamadan önce barcelona hakkında bilgil verelim. Barselona İspanya’da Katalonya özerk Topluluğu ve İspanya’nın ikinci büyük kentidir. Ülkenin kuzeydoğusunda, İspanya-Fransa sınırının yaklaşık 150 km güneyinde yer alır. İspanya’nın Akdeniz kıyısındaki en önemli limanı ve ticaret merkezidir. Kendine özgü kültürü ve güzelliğiyle ün yapan Barselona’nın, Gaudi’nin başını çektiği modernizm akımıyla planlanmış, 1900’lerden kalma ızgara planlı modern bölümü ilgi çekmektedir. Yaygın dil Katalancadır fakat herkes İspanyolca’da konuşmaktadır. 1992 Yaz Olimpiyatları’na evsahipliği yapmıştır. Avrupa Birliği sınırları içindeki altıncı büyük metropoliten alandır.

Barselona gezi Rehberi

Barselona gezi planı yapacaksanız öncelikle şunu şunu bilmelisiniz ki Barselona kent planı düzenli ve uyumludur. Ticaret ve yerleşme alanları eski kentin merkezi ve çevresinde yoğunlaşmıştır. Sanayi bölgeleri bunların dışından çevreye doğru yayılır. Eski kentin ana ekseni, kuzeyde büyük ticaret merkezi Plaza de Cataluña, güneyde ise Paseo Marítimo ve kıyı şeridi arasında uzanan bir dizi bulvardan oluşan Ramblas’tır. Geniş kaldırımları, ağaçlar altındaki bankları ve kitap, gazete, el sanatı ürünleri, özellikle de başta kuşlar olmak üzere ev hayvanları ve çiçek satılan küçük dükkanlarıyla Ramblas sevilen bir gezinti alanıdır. Barselona gezi haritanızı bunlara göre yapmanızı tavsiye ederim.

Yeni kent Ensanche (Uzantı), birbirini dikine kesen geniş caddeleriyle kuzeye doğru uzanır. Eski kenti ve Ramblas’ın batısını yarım daire biçiminde çevreleyen Rondas’ın kuzey ucunda Üniversite Meydanı yer alır. Bu meydandan geçen geniş Jose Antonio caddesinin her iki başında birer boğa güreşi arenası vardır. Kentteki öbür ana cadde kuzeydoğu-güneybatı doğrultusunda uzanan Avinguda Diagonal’dır (1979’a kadar Avenida del Generalismo Franco).

Ünlü ressam Picasso da 1895-1900 yıllarında Barselona’da yaşamıştır ve 1900 yılında ayrıldığı Barselona’ya 1901 yılında dönen Picasso 1904 yılına kadar tekrar Barselona’da yaşamış ve “Mavi Dönemim” dediği ürünlerini yaratmış, fakat 1904 yılından sonra Fransa’ya yerleşmiştir. 1973 yılında Fransa’da ölmüştür. Museo Picasso (Picasso Müzesi), 1981 yılında eşinin de Picasso’nun yaptığı seramik çalışmalarını bağışlamasıyla bugünkü halini almıştır. Ünlü ressamın 2.500’den fazla eserini bu şehirde özellikle de Museo Picasso’da görmek mümkündür. Bu eserleri görmeyi Barselona gezi notlarınızın arasına almanızı tavsiye ederiz.

1847’de kurulan Teatro del Liceo kent opera ve balesinin barındırır. Kentte saygın bir senfoni orkestrası da vardır. Geleneksel Katalan halk oyunları yörenin önemli sanat gösterilerindendir. Kentte 130 sinema ve 14 tiyatrodan başka eğlence parkları bulunur.

VİZE

İspanya TC vatandaşı Bordo (Umuma Mahsus) pasaport sahiplerinden vize istemektedir, Yeşil, Diplomatik ve Hizmet pasaportu sahibi TC vatandaşları ülkeye vizesiz olarak giriş yapabilmektedir, İspanya AB üyesi ve Schengen üye devletidir. Bu nedenle İspanya vizesi ile diğer Schengen üye ülkelerine de girilebilmektedir.

İspanya Vizesi hakkında ayrıntılı bilgiye ve gerekli evraklar listesine https://visaapplicationservice.com/ispanya-vizesi/ linkinden ulaşabilirsiniz.

İspanya vize başvuru formu için hhttps://turkey.blsspainvisa.com/istanbul/turkish/pdf/Visa-Application-Form-in-Turkish-and-Spanish.pdf

HAVALİMANI-ŞEHİR MERKEZİ ULAŞIM

METRO

10 km uzaklıktaki Barselona El Prat Uluslararası havalimanından şehir merkezine ulaşım için birinci yöntem Şubat 2016’da hizmete giren L9 (Turuncu Hat) metro hattını kullanmaktır. Bu hat üzerinde bulunan Torrassa durağından L1 (Kırmızı Hat) Metro hattına aktarma yapılıp Plaça de Catalunia durağında inilmelidir. Ayrıca Collblank durağından L5 (Mavi hat) ve Zona Universitaria durağından L3 (Yeşil hat) kullanılarak da Plaça De Catalunia durağına ulaşım sağlanabilmektedir. Bu durak Şehir merkezinde bulunan duraktır. Metro ücreti tek yön 4.5 Euro ( 27 TL)’dir. Yolculuk süresi yaklaşık 25 dk’dır. Bu bilgilerde Barselona gezi rotası bilgilerinizin arasında olsun.

Metro ulaşımı ile ilgili ayrıntılı bilgi için https://www.barcelona-airport.com/eng/barcelona-airport-metro.php web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Barselona Metro Ağ haritası için https://www.barcelona-airport.com/images/Metro-Barcelona.pdfweb sitesini ziyaret edebilirsiniz.

OTOBÜS 

Havaalanından şehir merkezine gidebilmek için kullanabileceğiniz bir başka yöntem ise T1 ve T2 havalimanı terminallerinden hareket eden Aerobus Otobüsleridir. Bu otobüsler kent merkezindeki Plaça De Catalunia Caddesine gitmekte olup tek yön bilet ücreti ise 5.90 Euro (36 TL)’dir. Gidiş-Dönüş bilet almak isterseniz 15 gün geçerli bilet 10.20 Euro ( 61.20 TL)’dir. Yolculuk süresi ise yaklaşık 35-40 dk sürmektedir. Biletlerinizi hemen Otobüslerin ön tarafında bulunan bilet gişelerinden alabilmeniz mümkündür. Barselona gezi planınızı yaparken ulaşım en önemli unsurlardan biri olduğunu unutmayın.

Otobüsler için kredi kartı ile online bilet alabilmek için https://www.aerobusbcn.com/en/buy-tickets?prt=13958 web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Otobüs hareket saatleri ile ilgili ayrıntılı bilgi için https://www.aerobusbcn.com/en/timetable?prt=13958 web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Barselona’da işinize oldukça yarayabilecek olan bir mobil uygulama bulunmaktadır “TMBAPP” bu uygulamayı mobil telefonlarınıza aşağıda bulunan link aracılığı ile indirdiğinizde güncel Metro ve Otobüs hat bilgilerini öğrenebilirsiniz.

TMBAPP (Metro Bus Barcelona), Transports Metropolitans de Barcelona (APP STORE için)

https://itunes.apple.com/tr/app/tmbapp-metro-bus-barcelona/id387847254?l=tr&mt=8

TAKSİ

Havalimanı şehir merkezi arası Taksi ücretleri ise 25 – 30 Euro (150- 180 TL) civarındadır.

UBER

Barselona’da UBER çok yaygın şekilde kullanılmaktadır. Havalimanı şehir merkezi arası Uber yaklaşık 32 Euro (192 TL) tutmaktadır.

İlk UBER yolculuğunuzda 13 TL indirim kazanmak için ” uhc668hrue ” kodunu kullanarak yeni kayıt oluşturabilirsiniz.

*Not: Euro Kuru 6.00 TL üzerinden hesaplanmıştır.

KONAKLAMA

Konaklama için merkezi konuma yakın birçok otel ve hostel bulunmaktadır. Barselona’da konaklama için La Rambla caddesi ve civarı merkezi konum açısından güzeldir. Hostellerin gecelik fiyatları ise 130-300 TL arasında değişmektedir. Barselona’da otel fiyatları özellikle yaz aylarında biraz yüksektir.

Otel seçimleriniz için https://www.hotels-scanner.com/Hotels/Search?destination=place%3ABarcelona&checkin=2018-09-18&checkout=2018-09-19&Rooms=1&adults_1=1 web sitesi üzerinden inceleme ve karşılaştırma yapabilirsiniz.

Sizde Booking sitesi üzerinden ” AA89C915″ kodunu kullanarak %10 indirmli olarak Otel rezervasyonu yapabilirsiniz.

İsterseniz Airbnb sitesi üzerinden 250 TL üstü konaklamalarının için 130 TL indirim alabilirsiniz, Yeni üyelere özel bu kampanyaya katılmak için https://abnb.me/e/I6Ezh3LwEO linki üzerinden kayıt yaptırmanız yeterli olacaktır.

İSPANYA PARA BİRİMİ

Ülkenin ulusal Para birimi

EURO (EUR)’dur.

1 EUR = 6.00 TL ( GÜNCEL KUR )

TELEFON / SİM KART

Öncelikle Turkcell günlük 24,90 TL, Vodafone 21,90 TL ve Türk Telekom (14,90 TL ) hatlarının burada bulunan operatörlerle anlaşması olduğundan kendi hattınızı Günlük ücretleri karşılığında kullanabilirsiniz.

Sim kart almak isterseniz şehir merkezinde bulunan tüm telefoncularda MOVISTAR, VODAFONE, ORANGE ve YOIGO şebekeleri için ortalama fiyat 30 gün geçerli 1,5 GB’lik sim kart 10 Euro (60 TL)’dir. Ortalama tüm operatör fiyatları aynıdır. Daha düşük yada daha yüksek paketlerde mevcut, kartı aldığınız yerden aktivasyon yaptırmayı unutmayın!!!

Sim kart fiyatları ve Tarifeler ile ilgili ayrıntılı bilgi için http://prepaid-data-sim-card.wikia.com/wiki/Spain web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Barselona’da bir çok yerde WİFİ (Kablosuz Bağlantı) bulunmaktadır. Bu bilgileride Barselona gezi notlarınızın arasına yazın.

MARKET – ALIŞVERİŞ

Çok sayıda Süpermarketin bulunduğu Barselona’da en uygun süpermarket Carefour ve Veritas’dır.

KREDİ KARTI

Hemen heryerde kredi kartı geçerlidir. Her ihtimale karşı önceden sormakta yarar vardır.

HALK

İnsanları gerçekten sıcak ve yardımsever olan Barselona’da ayrıca İngilizce konuşma oranı özellikle gençler içinde bir hayli fazladır. Orta ve Üst yaş grubu pek ingilizce bilmemektedir.

DÖVİZ / PARA BOZDURMA

1 Euro : 5,83 TL, Döviz bozdurmak için hafta içi mesai saatlerinde bankaları ve Şehir merkezi çevresinde bulunan Döviz bürolarını tercih edebilirsiniz. Nakit ihtiyaçları için ise 7/24 ATM’leri kullanabilirsiniz. Döviz bürolarının çoğunda Sıfır komisyon uygulanmaktadır. Fakat paranızı bozdurmadan önce mutlaka komisyon olup olmadığını sormanız gerekmektedir. İspanya Euro bölgesi olduğundan Paranızı Türkiye’den de bozdurabilirsiniz. Bunu Barselona gezi tavsiyesi olarak  söyleyelim.

GÜVENLİK

Barselona güvenli bir şehirdir. Hemen her önemli noktada polis bulunmaktadır, ayrıca Şehrin hemen her yerinde güvenlik kameralarını görebilmeniz mümkündür. Fakat özellikle Plajlarda ve Toplu taşıma araçlarında oldukça fazla sayıda hırsızlık vakaaları yaşanmakta olup dikkatli olunması gerekmektedir.

ARAÇ KİRALAMA

Barselona’ya gelip araç kiralamayı düşünürseniz şehir merkezlerinde bulunan çok sayıda kiralama şirketlerini düşünebilir yada gelmeden online olarak araç kiralayıp buradan teslim alabilirsiniz… Şehirde toplu taşıma ağı oldukça gelişmiştir. Ayrıca Barselona’da Park yeri bulmakta büyük sorun teşkil etmektedir. özellikle yaz aylarında Trafik çok yoğun olabilmektedir. Benim tavsiyem şehirde bulunan toplu taşıma sistemlerini kullanmanız yönünde olacaktır. Benzin 1 Lt 1,16 Euro (6.86 TL) civarında.

HAVA DURUMU

Akdeniz iklimi mevcut, Yazları çok sıcak ve nemli, Akşamları bazen serin olabilmektedir. Bunu bilerek gelmenizi tavsiye ederim…

 

HEDİYELİK EŞYA

Barselona’da özellikle La Rambla caddesi ve Barri Gotik (Eski Kent) çevresinde çok sayıda hediyelik eşya alabileceğiniz dükkanlar bulunmaktadır.

Magnetler 4-5 Euro ( 24-30 TL ) arası kalitesine göre değişmektedir.

BARSELONA MUTFAĞI

Barselona özellikle çok çeşitli ve lezzetli deniz ürünleri ile dikkat çekmektedir. Ayrıca buraya özgü bir şarap olan Sangria mutlaka denenmelidir.

Katalan Mutfağı’nın hâkim olduğu Barcelona’da tadılması gereken en önemli lezzet Tapas’tır. Barselona mutfağında deniz mahsulleri de önemli yer tutar. Deniz mahsulleriyle yapılan ve bir tür pilav olan Paella, patatesli omlet olarak adlandırabileceğimiz “Tortilla a la Espanola” ve aperatif olarak tüketilen Pa amb Tomaquet yerel mutfağın en önemli ve bilindik lezzetleri arasındadır. Şehrin resmi tatlısı diyebileceğimiz Churro’yu ise Barselona’da mutlaka tadılmalıdır. Tapas için ise benim önerim La Rambla caddesi üzerinde bulunan Bar Pinotxo’dur.

BARSELONA’YA NASIL GELİNİR?

Barselona’ya Türk Hava Yolları ve Pegasus havayollarının direk uçuşları ile yaklaşık 3 saat’te gelebilmek mümkündür. Ayrıca KLM ve Agean havayollarının aktarmalı uçuşları ile de buraya gelebilirsiniz.

BARSELONA’DA KAÇ GÜN KALINMALI?

Barselona’da ziyaret edilebilecek çok sayıda yer bulunduğundan 4-5 tam gün kalarak buranın her yerini gezip görebilmeniz mümkündür, Benim tavsiyem ise Cuma günü gelip Salı günü dönmek yönündedir.

BARSELONA’YA GELMEYE DEĞER Mİ?

 

Evet kesinlikle en azından 2-3 günlük bir planla buraya gelmeye ve heryönüyle güzel bu şehiri görmeye değerdir. Özellikle Eski ve modern mimarinin örneklerini aynı anda size sunmaktadır.

Yazan : Bilal Yılmaz


Like it? Share with your friends!

1

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format