Yezidiler Kimdir inancı Nedir ve Ezidi Ne Demek

Yezidiler kimdir konusu üzerine yapılan araştırmalarda oldukça eskiye dayanan verilere rastlandığını görüyoruz. Mezopotamya dinleri arasında yer alan;


0

Yezidiler kimdir sorusu, farklı inanış, ırk ve kültürleri araştırmaya başlayan kişiler tarafından merak edilmektedir. Yezidi denildiğinde birçok kişi bu insanların belirli bir ırk ya da kültüre ait olduklarını düşünürler. Oysa; Yezidi, bir din olup dünya üzerinde ciddi bir topluluğa sahiptir.

Yezidiler Kimdir?

yezidiler kimdir nedir ve ezidi ne demek-2
Yezidiler Kimdir?

Yezidiler kimdir; tanrı olarak kabul ettikleri Ezda‘ya inanan ve yol göstericileri olarak Yezid bin Ezidiyan‘ı kabul eden dünyada 500000 üzerinde inananı bulunan diğer adı ezidi olan dini topluluktur. Bu dine inanan kişilerin genellikle Kürt halkından olduğunu görüyoruz. Resmi dil olarak Kürtçe dilini kullanan topluluğun dünya üzerindeki inanış sayısının 500,000 civarında olduğu tahmin ediliyor. Türkiye başta olmak üzere Ermenistan, Irak, Musul gibi ülkeler içerisinde yaşayan Yezidiler, son zamanlarda Avrupa’ya doğru akın etmeye başlamışlardır.

Yezidiler Kimdir Nedir ve Ezidi Ne Demek

Yezidiler kimdir sorusunun cevabı için yapılan araştırmalarda oldukça eskiye dayanan verilere rastlandığını görüyoruz. Yezidiler ile ilgili yapılan çalışmalarda bu dinin Mezopotamya dinleri arasında yer alan Zerdüştlük dinine kadar uzandığı tahmin ediliyor. Yoğun olarak Irak bölgesinde yaşayan Ezidiler, son zamanlarda Avrupa’ya göç etmeye başlamıştır. Almanya, Yezidi göçü alan ülkeler arasında ilk sırada yer almaktadır. Türkiye’ye baktığımızda ise Ezidilerin yoğunlukla Şanlıurfa ve Viranşehir bölgelerinde yaşadıklarını görüyoruz. 1970’li yıllarda sayıları 80,000’i bulunan Yezidi sayısı günümüzde 300 ile 500 arasında değişiklik göstermektedir.

Yezidi Dini Hakkında Bilgi

Yezidiler Kimdir Nedir ve Ezidi Ne Demek

Yezidilik bir din olmasına karşın bu dine inanan kişiler, inandıkları dinin ismini topluluklarına vermişlerdir. Ezid kökünden gelen Yezidi, aslında ismini Yezidiliğin tanrısı olarak bilinen Azad kelimesinden geldiği düşünülmektedir. Aynı zamanda da Kürtçe diline baktığımızda ise Tanrı anlamına gelen ‘Ezda’ kelimesinin zaman içerisinde türetilerek Ezid kelimesine dönüştüğü düşünülmektedir. Yezidilere göre bu din hakkında dile getirilen açıklamalara şu şekildedir.

Ezidilik ya da Yezidilik dini, dünya üzerinden sınanmış tek din olarak gösterilmektedir. Hatta dünya üzerinde kabul görmüş ilahi dinlerden dahi daha üstün görülen Ezidilik, tüm ilahi dinleri geçerek evrendeki her şeyin başına geçme ve yönetme hakkına sahiptir. Ezidilik dinine baktığımızda; Allah tarafından düşmüş bir melek olarak Şeytan, insanlara itaat etmesi emredildiği zaman bilindiği üzere emre itaat etmemiş, insan ırkının kendinden daha büyük olmadığını kabul etmeyerek isyan etmesi ile kendi sınavını kazanmış olmasından dolayı Ezidilik tüm ilah dinlerden daha yüksek kabul edilmiştir.

Yezidilerin Bazı İnançları

Yezidiler Kimdir Nedir ve Ezidi Ne Demek

Yezidiler kimdir sorusunun cevabını yukarıda dile getirmeye çalıştık. Oldukça enteresan bir toplum olmalarından dolayı çok karmaşık inanışları bulunmaktadır. Yezidi kimdir veya ezidi ne demek sorusuna cevap olacak bu topluluk ile ilgili inanışlardan bazıları şunlardır;

  • Ezidi toplumuna göre dünyanın kesinlikle bir sonu yoktur.
  • Allah, dünyayı insanların yaşaması için özel olarak yaratmış olup kesinlikle yıkmayacaktır.
  • Ezidi toplumu, her ne olursa olsun günde 3 kez güneşe dönerek ibadet yapmalıdır.
  • Ezidi dinine göre Melek Tavus kuşu ve ilk insan Çarşamba günü yaratılmıştır. Çarşamba günü onlar için kutsal olup dinlenme ile geçirilmektedir.
  • Ezidi dinine inanan bir kadın, ömrünün sonuna kadar saçlarını kestiremez.
  • Yezidi toplumunda evlilik Nisan ayı dışında yapılmalıdır. Nisan ayı dışında istenilen bir zamanda evlenilebilir.
  • Bu dine inanan kişilerin marul, ceylan eti ve bal kabağı yemeleri kesinlikle yasaktır.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format