İnsan Psikolojisini Derin Bir Şekilde Etkileyecek Tavsiye 7 psikoloji kitapları

Psikoloji kitapları önerileri ile ilgili konuyu ele alan yazımızda en iyi 7 psikoloji kitabı ile belki de gerçekten psikoloji öğreneceğiz.


1

Psikoloji kitapları ile iç dünyanı keşfet. Bu aralar psikoloji kitapları listesi yapmayı düşünüyor ve araştırma yapıyorsanız bu liste tam size göre.

En iyi psikoloji kitapları listesi

 


 1. Bunları Biliyor musunuz?
  0

  Rasyonel yargı ve karar alımını kavramlarını sorgulayarak ufuk açacak olan psikoloji çalışmasıyla 2002 Nobel Ekonomi Ödülü'ne layık görülmüştür. Kitabın yazarı Daniel Kahneman, çağımızın en önemli düşünürleri arasında yer alıyor. 

  Kitap okuyucusuyla sohbet ortamına birebilen yazar aniel Kahneman, yavaş düşünmenin ne zaman daha faydalı olacağını bizlere öğretiyor. Yazar kitabında  sezgimize ne zaman güvenip güvenmeyeceğimizi ve özel ve iş hayatımızda yapmış olduğumuz seçimlerimizi nasıl yaptığımızı ortaya koymaktadır. 

  Böylece kitap günlük hayatımızda bir çok defa bize problemler çıkaran zihinsel hatalardan korunmak için gerekli olan teknikleri nasıl kullanacağımızı göstermektedir. Hızlı ve Yavaş Düşünme kitabını okuduğumuzda düşünme kavramıyla ilgili yanlış düşüncelerinizi tamamen ortadan kaldıracaktır.

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


 2. Bunları Biliyor musunuz?
  0

  Peynirimi Kim Kaptı? kitabının yazarı olan Spencer Johnson yazmış olduğu kitaplarla milyonlarca insanın, hayatın basit gerçeklerini keşfetmesini sağlayarak insanın ufkunu genişletmedir.

  Kitaptaki hikayede 4 ana karakter bulunmaktadır. Karakterlerden ikisi fare diğer ikisi ise insandır. Bu dört karakter bir labirent içinde yaşamaktadırlar ve tek görevleri bulunmaktadır. Görevleri ise peynir istasyonlarını bulup, peynirleri tüketmek.

  Hikayedeki peynir, elde etmeye çalışmış olduğumuz isteklerimizi ve arzularımızı temsil etmektedir. Hikayedeki labirent ise bu istek ve arzularımızın peşine düşmüş olduğumuz mekanı temsil etmektedir. Tıpkı gerçek hayattaki gibi  hikayedeki kahramanlar  hiç beklenmedik değişikliklerle yüz yüze gelmektedir. Böylece kitab okuyucularına hayatlarındaki değişime kolayca uyum sağlamalarına yardımcı olmaktadır.

  Peynirimi Kim Kaptı?, kitabı insanların hayatlarından beklenmedik yaşanabilecek değişimlere karşı her zaman hazırlıklı olmasını öğütleyen ve bunun nasıl yapılmasını öğreten bir kitaptır. Spencer Johnsonkendisi Amerikalı bir doktor olmakla birlikte  kitapları birçok farklı dile çevrilmiş bir yazardır. Spencer Johnson'un kitaplarının bütük bir bölümü kıssalar veya eğitici hikayeler içermektedir. 

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


 3. Bunları Biliyor musunuz?
  0

  Bilinçaltı (Sigmund Freud) kitabının yazarı Sigmund Freud, bilinçaltı yani Psikanaliz üzere adlı bu kitabında bilinçaltı çatışmalarının doğasını ve yapısını incelemektedir. Sigmund Freud'a göre psikanalizin amacı, kişinin ruhsal hayatı içinde bilinçdışının ortaya çıkmasına ortam hazırlamaktır.

  Bu yeni kavram, hem ruhsal bir tedavi yöntemi hemde genel bir psikolojik kuramdır. Bilinçaltı üzerine, Freudçu analiz felsefesinde bilinmesi gereken temel bilgileri içermesi açısından vazgeçilmez kıymette bir kitap özelliği taşımaktadır.

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


 4. Bunları Biliyor musunuz?
  0

  İnsanın Anlam Arayışı kitabının yazarı Victor E. Frankl 20. yüzyılın önde gelen psikiyatrlarından biridir. İnsanın Anlam Arayışı kitabı otuzun üzerinde yabancı dile çevrilen ve bütün dünyada 12 milyondan fazla satışmıştır. Kitap ikinci Dünya Savaşı sırasında bir toplama kampındaki deneyimleri eşliğinde anlatmaktadır.

  Kitabın yazar Frankl, kitapta anlattıklarıyla, hem insanın yıkımların ve acıların oluşturduğu çaresizlikler karşısında düşebileceği durumu, hem de bu durumdan  kurtulabiliecek gücünün varlığını ortaya koymuştur. 

  İnsanın Anlam Arayışı kitabı "okudum hayatım değişti" diyebileceğiniz kitablar listesinde olabilecek başucu kitaplardan biridir.

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


 5. Bunları Biliyor musunuz?
  0

  Keşfedilmemiş Benlik kitabı sorgulayan türden bir kitap. Kitabı okurken, kendinizi dünyanın en büyük psikiyatristlerinden birinin yanında oturuyor gibi hissedeceksiniz. Bu his içinde insanın en önemli sorunlarından birisi üzerine o psikiyatrist'in söyleşisini dinliyor gibi oluyorsunuz.

  Carl Gustav Jung'un yazmış olduğu Keşfedilmemiş Benlik sorgulayan bir kitap olması yönüyle felsefenin yanı sıra doğa bilimleri ve sosyal bilimlere ilgi duyan her yaş grubundan tüm okurlar beğenerek okuyacak.


  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


 6. Bunları Biliyor musunuz?
  0

  Ölüm Korkusunu Yenmek kitabının yazarı Irvin D. Yalom kalbi kırıkları iyileştiren bir psikiyatrist'tir, Robert Berger ise kalp cerrahıdır. Üniversitede Tıp fakültesini birlikte okumuş olan ver birbirlerini çok sever iki arkadaştır. Mezuniyetlerinin ellinci yıl dönümünde Berger'ın istemesi üzerine sessiz bir köşeye çekilir. Farklı ortamlarda yetişmiş olsalar da yahudi soykırımı kendilerinin senelerdir konuşmaktan kaçındıkları ortak geçmişlerdir. Ama artık yetmişli yaşlarına yaklaşmış olan Yalom ve Berger için dile getirilmemiş gerçeklerle ve acılarla yüzleşme zamanı gelmiştir.

  Irvin D. Yalom, yaşadığını hissedebilmek için sadece çarpan bir insan kalbini avuçları içerisinde tutmaya muhtaç olan bir insanın anılarını kitabında okuyucularıyla paylaşıyor. Yalom'un geçmiş hayatınanda kısa bir bakış özelliği taşıyan Ölüm Korkusunu Yenmek, bir yüzleşme, bir duygu bastırma ve iyileşme hikayesidir.

  Mahabharata’da sorulur: “Dünyadaki en mucizevi şey nedir?” diye sorulur.

  Yanıt ise şu şekilde olur: çevresindeki insanların birer birer öldüğünü görmesine rağmen hiç kimsenin kendisinin öleceğine inanmamasıdır.
  Yalom’a da çok ilham veren bir İtalyan atasözü şu şekildedir: “Oyun bittiğinde, oyun nasıl biterse bitsin bütün taşlar aynı kutuya konur.”

  Böylece bu iki düşünce arasında yapmış olaacğımız tercih, o kısacak ömrümüzü nasıl yaşayıp tamamlayacağımızı belirler. Yalom son zamanlardaki kitaplarında olduğu gibi bu iki düşünceyi uzlaştırmaya çalışmaktadır. Yalom'a göre ölümü kabul etmeyip inkar etmek insanın mutluluk arayışını baltalar. Yalom hayatın gerçek manası en korktuğumuz şeyle yani ölümle yüzleşmekten geçer. Bu sayede sınırlı olduğunu bildiğimiz yaşam ve hayatımızın her anını çok daha bilinçli kullanabiliriz. Böylece bizim için gerçek anlamda önemli olan her neyse onunla ilgilenebiliriz. Sonuç olarak ölüm anında ah keşke gibi bir cümle söylememek için bizim için asıl mühim olanın ne olduğunu şimdiden görmeliyiz.

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


 7. Bunları Biliyor musunuz?
  0

  Akıl Hastalarının İç Dünyası  kitabını akıl hastalığının neye benzediğinden daha çok gerçekte ne olduğunu ve bu kavramın özünü anlayabilmek için okumalısınız.

  Bert Kaplan tarafından yazılmış olan kitabın tanıtımını en iyi yine kendi açılış cümlesi anlatır sanırım;

  Bu kitap, akıl hastalıklarıyla ilgilidir. Bu şaşırtıcı ve garip olguyu anlayabilmek için en iyi yol, bu deneyimleri, yaşayan kişilerin ağzından dinlemektir. Böylece akıl hastalığının “neye benzediğini” değil de gerçekte “ne olduğunu”, bu olgunun özünü anlayabiliriz.


  Akıl Hastalarının İç Dünyası Kitabı temel olarak dört bölümden oluşmaktadır.

  Kitabın ilk bölümünde “Psikotik Deneyimler” dediği ve çoğunluğunu şizofren hastaların yazdığı bölümler oluşturmaktadır.

  İkinci bölümde yazarın “Psiko-Patolojik Deneyimler” dediği, daha çok davranış bozukluğu ve ruhsal bunalım yaşayanların yazmış olduğu bölümlerde oluşmaktadır.

  Üçüncü bölüm “İlaç ve Uyuşturucu Etkisinde Yaşananlar” ismi başlığında iki doktorun deneysel olarak Mescaline ve Haşhaş alıp bu ilaçların yan etkisi altında yaşamış oldukları tecrübeleri anlattıkları bölümlerde oluşmaktadır.

  Son bölümde ise Dostoyevski, Sartre, Tolstoy gibi ünlülerin akıl hastalığı belirtilerini tanımladıkları yazıları veya anıları yer almaktadır.


  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Add Your Content
Or
Paste a YouTube, Instagram or SoundCloud link or embed code.

Like it? Share with your friends!

1

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format