Müteşabih Nedir? Müteşabih Ayet Nedir ve Müteşabih Ayetlere Örnek

Müteşabih nedir, müteşabih ayetlere örnek, Müteşabih ayet nedir?


6

Müteşabih nedir, sözlükte karışmak ve benzeşmek anlamına gelir. Kavram olarak ise kapalılığı içinde olup Kitap ve sünnetle belirtilmeyen lafızlardır.

Müteşabih nedir? müteşabih ayet nedir ve müteşabih ayetlere örnek

Müteşabih nedir?

Müteşabih nedir? المتشابھ: Sözlükte karışmak ve benzeşmekten gelir. Kavram olarak kapalılığı içinde ve aslında olup Kitap ve sünnetle belirtilmeyen lafızlardır. Anlamı ilimde derinleşenlerden başka kimse bilmez. En meşhur örneği sürelerin başındaki mukatta harfleridir. Müteşabihin anlamı bilinir mi tartışması gelecektir. Kapalılığı en çok olan lafızlardandır.

Müteşabih ayet nedir ve müteşabih ayetler ne demek?

Müteşabih nedir sorusuna cevap verdikten sonra şimdide müteşabih ayet nedir sorusuna cevap verelim. Tefsir usulünde müşkül gibi müteşabihin de önemli yeri vardır. Tanımı konusunda değişik ifadeler kullanılmıştır. En meşhur tanımıyla Müteşabih ayet nedir, yukarıda da geçtiği gibi, sözlükte karışmak ve benzeşmekten gelir. Kavram olarak kapalılığı içinde ve aslında olup Kitap ve sünnetle belirtilmeyen lafızlardır. Anlamlarını ilimde derinleşenlerden başka kimse bilmez (1). En meşhur örneği sürelerin başındaki mukatta harfler ve kıyametin vuku zamanıdır (2). Cehd ve gayrete rağmen çözümü mümkün olmayan ayet veya lafzın muradı, Allah’a bırakılır (3).

  1. Serahsi, Usulu’l-Fıkh, 1/169.
  2. Bkz. Curcanî, et-Ta’rifat, 213 Rağıb, a.g.e,s. 443. Hatip, A. Kerim ,( Advaün ale’ş-Şeria mecmuasında el-Muhkem ve’l -Mütesabih Makalesi.) s.7 .1976.
  3. Tehanevi, a.g.e,1/786.

müşkilül kuran ne demek müşkil ayetler için yapılan çalışmalar nelerdir?

Müteşabih ayetlere örnek

Kuran-ı Kerimde yer alan bazı müteşabih ayetleri aşağıda listeledik. Ayet’te Müteşabih olan kısmını ise kalın harflerle belirttik.

  1. Bunun üzerine, yanlarına gelip sağ eliyle vurdu. Saffat suresi 93. ayette geçmektedir.
  2. Ey inananlar! Hayat verecek şeylere sizi çağırdığı zaman, Allah ve Resûlüne uyun. Ve bilin ki, Allah kişi ile onun kalbi arasına girer ve siz mutlaka onun huzurunda toplanacaksınız. Enfal suresi 24. ayette geçmektedir.
  3. Muhakkak ki sana biat edenler ancak Allah’a biat etmektedirler. Allah’ın eli onların ellerinin üzerindedir. Kim ahdini bozarsa, ancak kendi aleyhine bozmuş olur. Kim de Allah ile olan ahdine vefa gösterirse Allah ona büyük bir mükâfat verecektir. Fetih suresi 10. ayette geçmektedir.
  4. Allah ile beraber başka bir ilaha tapma. O’ndan başka ilah yoktur. O’nun yüzünden başka her şey helak olucudur. Hüküm O’nundur ve siz O’na döndürüleceksiniz. kasas suresi 88. ayette geçmektedir.
  5. Musa’yı bir sandukaya koy ve nehre at; nehir onu sahile atsın da oradan onu benim ve kendisinin ortak düşmanımız alsın. Gözümün önünde yetişesin diye seni sevgimin kanatları altına aldım. Taha suresi 39. ayette geçmektedir.
  6. Elif Lam Mim. O kitap (Kur’an); onda asla şüphe yoktur. O, müttakîler (sakınanlar ve arınmak isteyenler) için bir yol göstericidir. Enfal suresi 1. ve 2. ayette geçmektedir.
  7. Haram aylar çıkınca müşrikleri bulduğunuz yerde öldürün; onları yakalayın, onları hapsedin ve onları her gözetleme yerinde oturup bekleyin. Eğer tevbe eder, namazı dosdoğru kılar, zekâtı da verirlerse artık yollarını serbest bırakın. Allah yarlığayan, esirgeyendir. Tevbe suresi 9. ayette geçmektedir.

Kuranda anlaşılması güç ayetler nelerdir merak ediyorsanız ‘Kuranda anlaşılması güç ayetler ve zor ayetler nelerdir’ hakkında yazmış olduğumuz yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Geçmişten günümüze konularına göre Kuran tefsir kitaplarını öğrenmek istiyorsanız ‘Tefsir yazarları ve konularına göre kuran tefsir kitapları ve yazarları’ hakkında yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.


Like it? Share with your friends!

6

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format