mısır iskenderiye gezilecek yerler, noktalar, havaalanı, gece hayatı


0

iskenderiye gezilecek yerler

İSKENDERİYE KÜTÜPHANESİ

İskenderiye Kütüphanesi, MÖ 3. yüzyılın başlarında Mısır’ın İskenderiye kentinde Ptolemaios hanedanı tarafından kurulmuş olan antik kütüphanedir. İskenderiye Müzesi olarak bilinen araştırma enstitüsünün bir bölümü olarak inşa edilmiştir. İnsanlık tarihinde meydana getirilmiş en önemli eserlerden biridir. Eski kaynaklara göre burada yaklaşık 150 bin cilt el yazması eserin bulunduğu düşünülmektedir.

Bu görüşe göre 391 yılında Bizans’ın Mısır Valisi Theophilos, İskenderiye’de Mısır’ın eski din mensuplarına ait Osiris tapınağının yeri olan bir arsayı, kilise inşa edilmesi için Hrıstiyanlara verdi. Burada yapılacak kilisenin temel kazıları sırasında üzerinde eski dine ait yazılar bulunan bir taş çıktı. Hristiyanlar bunu bir alay konusu yaptılar. Bu olay şehirde oldukça kalabalık halde bulunan Pagan inancına mensup olanları kızdırdı ve sonunda İskenderiye’de dini bir ayaklanma çıktı. İki taraf çarpıştı, insanlar kitle halinde kılıçtan geçirildi. İskenderiye Kütüphanesi’nin olduğu bölge yerle bir edildi. İmparator I. Theodosius, valiye başka büyük şehirlere göre eski dinin İskenderiye’de hala neden bu kadar canlı olarak devam ettiğini sorunca, buna sebep olarak İskenderiye Kütüphanesi’nin eski putperestlik kültürünü devam ettiren kitaplarını ileri sürdü. İmparator, bunun üzerine hepsinin yok edilmesini emretti. İskenderiye Kütüphanesi’ndeki tüm eserler şehrin hamamlarına dağıtılarak yaktırıldı ve böylece insanlık tarihinin bu bilim ve kültür hazinesi yok oldu.

Yakılan İskenderiye kütüphanesinin bulunduğu alanda Yeni İskenderiye Kütüphanesi yapılmış ve 2002 yılında hizmete açılmıştır.

Eski İskenderiye kütüphanesi dünyada bilinen ilk ve en büyük kütüphanedir.

İSKENDERİYE FENERİ

İskenderiye Feneri, Mısır’ın İskenderiye şehrinde inşa edilmiş; ancak günümüzde bulunmayan, Dünyanın Yedi Harikası’ndan biri ve tarihte inşa edilmiş deniz fenerlerinin en yüksek olanıdır.

İnşaası MÖ 285-246 yılları arasında süren fener, bu devletin ilk iki kralı Ptolemy (Batlamyus) ve Soter tarafından Mısır’da İskenderiye Limanı’nın karşısındaki Pharos Adası üzerine yaptırılmıştır.

Üç bölümden oluşan fenerin mimarı Knidoslu Sostratus’tur. Kaidesi ile birlikte 135 metre yüksekliğinde olan fener, beyaz mermerden yapılmıştır. Tepesinde bulunan, tunçtan yapılmış büyük bir ayna 70 kilometre uzaklıktan görülüyor ve limana giren gemilere rehberlik ediyordu. Alt bölümü dikdörtgen şeklinde ve yaklaşık 55 metre yüksekliğindeydi. Orta bölüm, yukarıya doğru giden rampası olan bir silindir şeklindeydi. Yaklaşık 27 metre yüksekliğindeydi. Üst bölüm ise silindir şeklindeydi ve üzerinde alevin bulunduğu bir odası vardı.

Günümüzde İskenderiye fenerinin bir kopyası aynı noktaya yapılmış olup fener ziyarete açıktır.

KAYITBAY KALESİ

İskenderiye Feneri’nin olduğu Faros Adası’na yapılmış olan Kayıtbay kalesinin %90’nı yıkılmıştır. 1984 yılında restorasyonu yapılmış olan Kalenin yapılışında İskenderiye Feneri’nin yıkıldıktan sonra kalan sağlam parçaları kullanılmıştır.

MONTAZA SARAYI

Mısır’da ki Kraliyet saraylarından biri olan Montaza Sarayı Padişah Abbas Helmy tarafından 1892 yılında inşaa ettirilmiştir. Sarayın içerisinde Montaza Bahçesi isimli bir yapı daha bulunmaktadır. Montaza sarayı halihazırda Kumarhane ve Lüks bir otel olarak hizmet vermektedir.

İSKENDERİYE ULUSAL MÜZESİ

Eskiden ABD Konsolosluğu olarak kullanılmış olan bir bina 2003 yılından beri ulusal müze olarak hizmet vermektedir. Mısır tarihi ile ilgili sanat eserleri ve tarihi eşyalar sergilenmektedir.

POMPEY SÜTÜNU

İmparator Diocletian’a ithafen inşa edilen ihtişamlı bir tarihi yapı olan Pompey’in Sütununun yapımında kırmızı Asvan graniti kullanılmıştır. 26 metre yüksekliğinde ve 285 ton ağırlığındaki bu sütun şehre gelen turistlerin en gözde ziyaret noktalarından birisidir.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format