Kuranı anlama ve yorumlamada temel ilkeler


2

Kuranı anlama ve yorumlamada temel ilkeler nelerdir? Tefsir sahasında yapılacak çalışmalarda en çok üzerinde durulması gereken konunu nedir?

Hamd Allah’adır. O Allah ki kuluna ilahi kelamı indirdi ve onun anlaşılmasını güçleştirecek hiçbir çapraşıklığa yer vermedi. Salat, selam Onu beyan eden, öğreten son elçisi Hz. Muhammed’e Onun ashabına ve Ona tabi olanlara…

Kuranı anlama

Kuranı anlama ve yorumlamada temel ilkeler

Kur’an, hem dünyada hem de ahirette insanlığın saadete, karanlıklardan aydınlığa çıkması için Allah tarafından gönderilmiş ilahi bir mesajdır. Müslüman’ın şeref ve izzet kaynağıdır. Öncelikle kendisinden sorulacağımız, O ve Onu yaşama biçimi Hz. Peygamberin sünnetidir.

Bu nedenle müslüman için çalışılacak, çaba ve her türlü fedakarlık gösterilecek konuların başında Kur’an’ı anlama gelmektedir. Zira Kur’an, Onun hayat programı ve tartışmasız rehberidir. Allah, Onu en güzel en fasih ve anlaşılır biçimde gönderdiği için onda herhangi bir çelişki veya tutarsızlığın bulunması mümkün değildir. Çelişki ve tutarsızlık beşer zafiyetinin tezahürüdür.

Müslümanlar ilk dönemden beri bu ilahi mesajı anlamaya ve ondan Allah’ın muradını çıkarmaya çalışmışlardır. Zira her gelen kuşak kendisinden öncekilerin ulaşamadığı gerçekleri Kur’an’dan öğrenmeye ve değinmedikleri konuları ele almaya çalışmıştır. Kur’an’da her kelime hatta her harfin konulduğu yer bile hikmetten hali değildir. Bir kelimeye neden öncelik verilmiş, diğeri neden sonra gelmiştir. Hepsine cevap aranmıştır.

Kuranı anlama ve yorumlamada temel ilkeler

Kur’an, her şeyi ile Allah’tan geldiği için her türlü çelişki ve tutarsızlıktan münezzehtir.Bu özelliği diğer hiçbir eser için söylememiz mümkün değildir. Sözgelimi birkaç mısralık bir şiir veya birkaç cümleden meydana gelmiş bir nesirde bile ihtilaf ve eksikliği görmek mümkündür. Kur’an’da anlama problemi bulunan bazı âyet veya lafızların bulunması onun açık fasih ve kolay olma özelliklerine halel getirmez. Bu insanların anlayış farklılığı, zeka durumları, ilim seviyeleri, meşrep ve mezhep anlayışlarının değişik olmasından kaynaklanmaktadır.

Bugün için tefsir sahasında yapılacak çalışmalarda en çok üzerinde durulması gereken konunun, Kur’an’ın en doğru biçimde anlaşılmasına yönelik olanı olduğuna inanmaktayız.


Like it? Share with your friends!

2

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format