Kuran’da müteşabih ayet ve ayetlerin bulunmasının hikmeti 1


4

Kuran’da müteşabih ayet ve ayetlerin hikmeti nedir? Kuran ve hadis ışığında tarihi bulgulara göre açıklamasını yazımızda bulabilirsiniz.

Asıl olan Kuran’ın anlaşılır ve açık olmasıdır. Birçok ayette bunu rahatlıkla görmekteyiz. ‘Apaçık Kitaba and olsun’ (1), ‘Apaçık ayetler’ (2), ‘Düşünülmesi için kolaylaştırılan ayetler’ (3), ‘Apaçık bir lisanla inen Kuran‘ (4), ‘Her şeyi açıklayıcı olan’ (5), ‘İnsanlara bir açıklama’ (6), ‘Onları (ayetleri) geniş geniş açıkladık’ (7).

Kuran’da müteşabih ayet ve ayetlerin bulunmasının hikmeti 1

Kuran’da müteşabih ayet ve müşkül ayet bulunmasının hikmeti

Bu ve benzeri onlarca ayet Kuran’ın açık ve anlaşılır olduğunu göstermektedir. Buna rağmen Kuran’da birtakım müşkül ayetlerin bulunması da hikmetten hali değildir. Kuran’da müşkül, müteşabih, mücmel vs. ayetlerin bulunması insanların ilim ve kültür seviyeleriyle ilgilidir. Birine çok çetin veya müşkül gelen bir ayet veya lafız bir başkasına çok açık ve kolay gelebilmektedir. Bundan dolayı ayetlerin işkal yönleri ve sayıları insandan insana değişmektedir. Kuran’da müşkül ve benzer ayetlerin bulunması alimleri daha ciddi bir biçimde Kuran üzerinde düşünmeye ve çalışmaya götürecektir ki bu amel çalışmaların en faziletlisi ve en önemlisidir.

Tüm ayetler aynı derecede muhkem ve açık olsaydı alimlerin derece ve otoriteleri anlaşılmazdı. Asırlardır İslam alimlerinin Kuran üzerinde çalışmalarının bir nedeni de Kuran’da bu tür ayetlerin bulunmasıdır.

Müteşabih ayetler üzerine çalışmak

Her asır da görülen tefsir problemleri aynı değildir. Bir dönemdeki problem veya İşkal dil veya belagattan kaynaklanmışken bir başka dönemde de fen veya bilimsel açılardan kaynaklanmıştır. Bundan dolayı insanların anlayış farkları ve kültür seviyeleri değişiklik arz ettikleri müddetçe ki Kuran bunun kıyamete kadar devam edeceğini haber vermiştir. (8) Kuran’da müşkül ayetlerin varlığı ve onlarla ilgili çalışma ve gayretler devam edecektir.

müşkilül kuran ne demek müşkil ayetler için yapılan çalışmalar nelerdir?

Müşkül ayetler üzerinde çalışmak belagat, siyer, dil ve fıkıh ilimlerine de müracaat etmeyi gerektirir. Müşkül ayetler olmasaydı bunlara da hacet kalmazdı. Kuran’ı Kerim, Arap dilinin lafız ve mana örgüsü içinde, edebi sanatlarına göre nazil olduğu görülmektedir. Bu şu demektir: Kuran’da icaz, ihtisar, itale, tekid, işaret gibi edebi sanatların olması yanında bazı manaların gizlenmesi bazı manaların da açıkça zikredilmesi gerekli idi (9).

müteşabih ayet hikmetlerini maddeler olarak sıralandığı ‘Kuran’da müteşabih ayet ve ayetlerin bulunmasının hikmeti’ yazımızın ikinci kısmına buradan ulaşabilirsiniz.

Müteşabih kelimesinin sözlükte ve kavram olarak ne manaya geldiğini öğrenmek istiyorsanız ‘Müteşabih nedir? müteşabih ayet nedir ve ayetlere örnek‘ başlıklı yazımıza buradan olaşabilirsiniz.

 

  1.  Zuhruf, 43/2.
  2.  Bakara, 2/99.
  3.  Kamer, 54/17.
  4.  Nahl, 16/103.
  5.  Nahl, 16/89.
  6.  Al-i İmran, 3/138.33 Enam, 6/97.
  7. En’âm, 6/97.
  8. Huud, 11/118.
  9. İbn Kutaybe, a.g.e. s, 86.

 

Tefsir yazarları ve konularına göre kuran tefsir kitapları ve yazarları

 


Like it? Share with your friends!

4

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format