Dünyada Kaç Tane Mareşal Vardır ve Kimlerdir

Dünyada kaç tane mareşal vardır, Dünyadaki mareşaller kimlerdir, dünyada kaç mareşal vardır, dunyada mareşal olan komutanlar, dünyada ki maresaller, kaç mareşal var, dünya mareşalleri, mareşal kaç tane var, dünyada kaç mareşal var isimleri, dunyada kac maresal var, kaç tane mareşal vardır, dünyada mareşal rütbesi alanlar, dünyada kaç mareşal var, dünyada mareşal ünvanı kimlere verildi, kaç tane mareşal var, mareşal rütbesi dünyada kaç kişide var, dünyadaki mareşaller, dünyada kaç tane mareşal var, mareşal rütbesi nasıl verilir?


7

Dünyada kaç tane mareşal vardır, Dünyadaki mareşaller kimlerdir,mareşal rütbesi nasıl verilir konusu, öğrencilerin en sık merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Bir kişinin mareşal olabilmesi için; En yüksek askeri rütbe anlamına gelen mareşallik, Orgeneral konumunda olan askeri kişilere verilmektedir. Tarihte bu rütbeye erişmek için kişilerin en az 2 meydan muharebesi kazanması ya da bir savaş içerisinde aynı anda birçok cephede savaşmış ve bu savaşları kazanmış olmaları gerekmekte idi.

Bir askerin mareşal olabilmesi için Türk Silahlı Kuvvetlerinde Orgeneral ya da Oramiral rütbelerine sahip olması gerekmektedir. Bir asker, çalışarak ya da bekleyerek asla bu rütbeye erişememektedir. Kanunlar gereği mareşallik rütbesi TBMM tarafından verilmekte olan en büyük askeri rütbedir. Ayrıca Dünyada kaç tane mareşal var sorusunun cevabını aşağıda bulabilirsiniz.

Dünyada Kaç Tane Mareşal Vardır?

Dünyada Kaç Tane Mareşal Vardır ve Kimlerdir

Dünyadaki mareşaller içerisinde Dünyadaki son mareşal konusunda da çeşitli araştırmalar yapıldığını görebiliyoruz. Biraz öncede bahsettiğimiz gibi bu rütbeye erişebilmek için askeri açıdan devrimler gerçekleştirmeniz gerekir. Peki Mareşal rütbesi dünyada kaç kişide var? Osmanlıdaki mareşaller sayısına dahi baktığımızda 600 yıllık devlet geçmişi içerisinde bir elin parmaklarını geçmeyen sayı ortaya çıktığını görüyoruz. Kaç tane mareşal vardır sorusuna cevaben 2,000 yıllık dünya tarihi içerisinde 100’den fazla mareşal rütbesine sahip kişi olduğu düşünülüyor.

Birçok kişi, dünyadaki tek gerçek mareşal konusunda da çeşitli iddialar bulunmaktadır. Mareşallik konusunda tek ve gerçek gibi iddialarda bulunmak elbette yanlıştır. Her ülke, bağımsızlığını korumak adına çeşitli dönemlerde savaşlara gimiştir. Bu savaşlar içerisinde mükemmel stratejilere sahip olan komutanlar ülkelerince mareşallik rütbelerine yükselmiş ve Dunyada mareşal olan komutanlar arasına girmiştir. Peki Dünyada mareşal rütbesi alanlar kimlerdir biliyor musunuz?

Dünyadaki Mareşaller

Dünyada Kaç Tane Mareşal Vardır ve Kimlerdir

Dünyada kaç mareşal var üzerine yapılan çalışmalarda ortaya yüzlerce isim çıktığını görüyoruz. Bunlar arasında en öne çıkanın ise Cumhuriyetimizin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk olduğunu görüyoruz. Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Mareşal ve Gazi unvanlarının sahibi olan Atatürk, 11 savaşa girmiş ve aynı anda birçok cephenin komutanlığını yürüterek Cumhuriyetin kazanılmasını sağlamıştır. Bununla beraber TBMM tarafından mareşallik unvanı verilen bir diğer isim ise Fevzi Çakmaktır. Fevzi Çakmak, TBMM tarafından mareşal unvanı verilmiş son kişidir. Cumhuriyet tarihinden bu yana ülkemizde 2 adet mareşal unvanına sahip kişi bulunmaktadır. Dünyada kaç mareşal vardır sorusuna cevap verdikten sonra Diğer mareşal unvanına sahip olan kişi ve kişiler hakkında bilgi verecek olursak;

Osmanlıdaki Mareşaller

Osmanlı döneminde askeri alanlarda kazandıkları başarılar ile mareşal rütbesine tayin edilen kişiler:

 • Ahmet Muhtar Paşa
 • Ali Rıza Paşa
 • Gazi Ahmed Muhtar Paşa
 • Gazi Deli Hüseyin Paşa
 • Hüseyin Avni Paşa
 • Gazi Osman Paşa
 • Müşir Kâzım Paşa
 • Ahmet İzzet Furgaç
 • Ethem Paşa

Dünyadaki Mareşaller Kimlerdir?

Dünyada kaç tane mareşal vardır; Atatürk’ün de içerisinde olduğu dünya üzerinde mareşal rütbesine sahip olan kişiler şunlardır:

 • Mustafa Kemal Atatürk – Türkiye
 • Fevzi Çakmak – Türkiye
 • Muhammad Ayub Khan – Pakistan
 • Sam H.F.J Manekshaw – Hindistan
 • Josip Broz Tito – Yugoslavya
 • Henri Philippe Petain – Fransa

Like it? Share with your friends!

7

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format