Atatürk Hakkında Bilgiler


2

Atatürk hakkında hemen hemen herkesin bir fikir sahibi olduğunu biliyoruz. Peki gerçekleri öğrenmeye ne dersiniz?

Atatürk Hakkında Bilgiler

Atatürk Hakkında Bilgiler

Mustafa Kemal Atatürk, 1881 yılında Selanik’in Kocakasım mahallesinde bulunan 3 katkı pembe bir evde dünyaya gelmiştir. Babası Ali Rıza Efendi olup aslen Kocacık yörüklerindendir. 15. yüzyılda Konya ve Aydın bölgesinde yaşayan Kocacık yörükleri alınan bir karar sonrasında Makedonya bölgelerine yerleştirilmiş, burada hayat kurmaları istenmiştir. Annesi Zübeyde hanım ise bir Türk kızı olup zamanında Selanik’e yerleştirilmiştir. Atatürk hakkında yapılan çalışmalarda Ali Rıza Efendi ile Zübeyde hanımın 6 çocuk dünyaya getirdiği fakat 4 çocuğun erken yaşlarda öldüğü görülmüştür. Atatürk’ün hayatı konusunda bu bilgilerin resmi kaynaklar içerisinde yer aldığını görüyoruz.

Atatürk hakkında kısa bilgi
Atatürk Hakkında Bilgiler

Atatürk hakkında bilgiler araştıran genç nesil, bu konu hakkında en doğru ve gerçek bilgilere ulaşmak zorundadır. İlköğretim eğitimini ilk olarak hafız Mehmet Efendi Mektebinde başlamış, daha sonra babasının isteği doğrultusunda Şemsi Efendi Mektebinde sürdürmüştür. Bu esnada iken babasını kaybetmiş ve kısa bir süre dayısının yanında kalmak durumunda kalmıştır. Selanik’e dönmesinin ardından Selanik Mülkiye Rüştiyesine kaydolmuş, ardından 1893 yılında Selanik Askeri Rüştiyesinde eğitim görmeye başlamıştır.

Atatürk rütbe tarihleri, kronolojisi, rütbesi neydi ve hangi rütbeyle mezun oldu?
Atatürk Hakkında Bilgiler

Atatürk hakkında bilgiler kısa olarak anlatmak elbette zordur. Bu okulda matematiğe çok fazla ilgi duyan Mustafa, öğretmeni tarafından verilen Kemal adı ile Mustafa Kemal ismini almıştır. Bu okuldan mezun olduktan sonra 1896 yılında Manastır Askeri İdadisi içerisinde eğitim görmeye başladı. 3 yıl kadar eğitim alıp mezun olduktan sonra ise İstanbul’a gitmiş, Harp Okuluna piyade olarak yazılmıştır. 1902 yılında teğmen olarak harp okulundan mezun olan Atatürk, harp akademisine başladı. 1903 yılında üsteğmen, 1905 yılında ise yüzbaşı oldu.

Atatürk İle İlgili Bilgi

Atatürk rütbe tarihleri, kronolojisi, rütbesi neydi ve hangi rütbeyle mezun oldu?
Atatürk Hakkında Bilgiler

Atatürk ile ilgili ilginç bilgiler ölümü sonrasında ortaya çıkan hatıra defterlerinde keşfedilmeye başlanmıştır. Harp Okulu ve Harp Akademisi dönemlerinde ülkenin ve milletin durumu ile yakından ilgilenmiş, yönetime karşı söylediği bazı cümlelerden ötürü kısa bir süre göz altında dahi kalmıştır. 1905 yılında Şam’da bulunan 5. Ordu emrine atanmış olup aynı yıl bazı arkadaşları ile beraber tamamen gizli bir şekilde Vatan ve Hürriyet Cemiyetini kurdu. 1907 yılında gizli kanallar üzeriden Selanik’e gitmiş, sahip olduğu cemiyetin bir şubesini açmıştır.

Atatürk Hakkında Bilgiler
Atatürk Hakkında Bilgiler

1907 yılında Kıdemli Yüzbaşı anlamına gelen Kolağası rütbesini almış, 3. Ordu Karargahına atanmıştır. Aynı zamanda kendisine ek olarak ise Selanik – Üsküp arasında bulunan Doğu Demiryolu Müfettişliği de verilmiştir. Meşrutiyetin ilanından sonra ise ortaya çıkan tepkilerin önüne geçmesi için Trablusgarp’a gönderilmiştir. 1911 yılına kadar çeşitli bölgelerde çıkan isyanları bastırmak için görevlendirilmiş olup 1911 yılında Genel Kurmay Başkanlığı emrinde çalışması istenmiştir.

Atatürk rütbe tarihleri, kronolojisi, rütbesi neydi ve hangi rütbeyle mezun oldu?
Atatürk Hakkında Bilgiler

Atatürk hakkında bilgiler, 1911 yılında bir grup arkadaşı ile beraber Tobruk ve Derne bölgesinde görev aldığını gösteriyor. Özellikle Tobruk bölgesinde İtalyan kuvvetlerine karşı yapılan baskın taaruzu kaybedilmiş, ağır kayıpların verildiği kaydedilmiştir. 1912 yılında Balkan savaşı başlayınca Bolayır ve Gelibolu’da bulunan birlikler ile savaşa katıldı. 1914 yılında biten Balkan Savaşı sonrasında Yarbaylık rütbesine kadar yükselti. 1915 yılında Birinci Dünya Savaşının Başlaması üzerine Mustafa Kemal üstlerinden kendisine bir görev verilmesini istedi.

Atatürk Hakkında Bilgiler

1915 yılında Esat Paşanın komutasında olan 3. Kolorduya bağlı bir 19. Tümen kuruldu. Bu tümenin başına ise Mustafa Kemal getirildi. Birinci Dünya Savaşı sırasında Çanakkale’de gösterdiği üstün kahramanlık sayesinde Türk milletinin yenilmeyeceğini adeta tüm dünyaya gösterdi. 1916 yılında Çanakkale’den Edirne’ye nakledilen 16. Kolordu Komutanlığının başına atanmış, ordunun Kafkas Cephesine nakledilmesi ile beraber bu görevinden ayrıldı.

Atatürkün Hayatı Hakkında Bilgiler

Atatürk Hakkında Bilgiler

1916 yılında Tümgeneral rütbesine ulaşan Mustafa Kemal Atatürk, bu rütbesi ile ilk olarak Rus kuvvetlerine karşı savaştı. Muş ve Bitlis’in geri alınmasında büyük katkıları bulunan Atatürk, 1917 yılına kadar Halep ve Şam içerisinde bir takım görevlerde bulundu. 1917 yılında ise İstanbul’a gelerek Veliaht Vahdettin Efendi ile beraber Almanya’ya giderek burada stratejik cephe incelemelerinde bulundu. 1918 yılında ise Halep’e 7. Ordu Komutanı olarak atandı.

Atatürk rütbe tarihleri, kronolojisi, rütbesi neydi ve hangi rütbeyle mezun oldu?
Atatürk Hakkında Bilgiler

Mondros Ateş Antlaşması imzalandıktan sonra Yıldırım Orduları Grubu Komutanlığının başına getirildi. İtilaf Devletlerinin Anadoluyu işgal etmeye başlamaları üzerine 9. Ordu müfettişi olarak 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsuna çıktı. Atatürk hakkında bilgiler asıl bu aşamadan sonra netleşmeye başlamıştır. 22 Haziran günü gerçekleştirdiği Amasya Genelgesi içerisinde ‘Milletin istikrarı yine milletin azim ve kararının kurtaracağını’ dile getirerek milli mücadelenin fitilini ateşlemiştir.

Ülkenin önde gelen isimleri ile 4 Eylül’de Sivas’ta toplanan Atatürk, vatanın kurtuluşu için izlenecek yolların belirlenmesi konusunda uzlaşmalara varıldı. 1919 yılında başlayan bu çalışmalar, 23 Nisan 1920 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisinin kurulması ile daha da ileri seviyeye taşındı. Türkiye Cumhuriyetinin ilk Cumhurbaşkanı olan Atatürk, Türk milletinin bağımsızlığını kazanabilmesi açısından 11’den fazla savaş, birçok mücadele vermiştir. Türk milletinin her zaman kalbinde ayrı bir yere sahip olan Atatürk, cumhuriyet ve bağımsızlığın sembolüdür.


Like it? Share with your friends!

2

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format